اخبارپزشکیعلم و دانش

رونمایی از لباس هوشمند برای بیماران مبتلا به زوال عقل

این لباس خواب می تواند علائم حرکت و استرس را بدون حسگرهای بزرگ تشخیص دهد.

امتیاز دهید

شرکت پارچه هوشمند Xenoma به دنبال راه هایی برای ادغام تکنولوژی در زندگی ما، به ویژه در سناریو های پزشکی است. این کمپانی لباس هوشمند مخصوص بیماران مبتلا به زوال عقل را در نمایشگاه CES 2018 رونمایی کرد.

این لباس خواب به کمک سنسورهای کوچکی که در لباس تعبیه شده، حرکت، استرس فرد بیمار مبتلا به زوال عقل را تشخیص می دهد. ایده اصلی طراحی این لباس در این است که، به جای محدود کردن فرد بیمار در یک اتاق و نگهداری وی در فضایی خاص، این لباس هوشمند را بر تن وی می کنند و بیمار هر جایی که خواست برود، مشخص می شود.

Xenoma e skin pajamas - رونمایی از لباس هوشمند برای بیماران مبتلا به زوال عقل

تعدادی سنسوردر پیراهن و شلوار این لباس تعبیه شده که البته این سنسورها پارچه ای هستند و از این طریق اطلاعات مربوط فرد بیمار در اختیار همراهان و پرستار بیمار قرار می گیرد. سنسورهایی که در امتداد باسن و پاهای لباس قرار داده شده امکان تشخیص حرکت فرد را فراهم می سازد.

 در عین حال این لباس هوشمند به گونه ای طراحی شده است تا فرد بیمار در آن احساس راحتی و آسودگی داشته باشد. ناگفته نماند که در قسمت ستون فقرات این لباس پورت هایی تعبیه شده است که از ان طریق می توان به دستگاه  ECG یا الکتروآنسفالوگرام وصل شد.

و اما در قسمت بالای سینه لباس هوشمند، باتری، بلوتوث، شتاب سنج و ژیروسکوپ قرار گرفته است. این قسمت از لباس دارای ضخامت دو اینچی است و اتفاقا از همین نقطه لباس شارژ می شود، تا به مدت 8 ساعت شارژ نگه دارد.

Xenoma e skin pajamas 2 - رونمایی از لباس هوشمند برای بیماران مبتلا به زوال عقل

خوب است که بدانید، لباس هوشمند Xenoma در یکی از مراکز بالینی آلمان بارها مورد تست قرار گرفته است. شرکت سازنده اعلام کرده است، هر ست پیراهن و شلوار این لباس هوشمند حدود 100 دلار قیمت خواهد داشت و تا سال 2020 به بازار عرضه می شود.

این گجت پوشیدنی یکی از جالب ترین نوآوری ها در حوزه پارچه های هوشمند محسوب می شود. این حسگرهای پارچه ای نیازی به ژل یا مایع خاصی ندارند و طبق ادعای شرکت سازنده این پارچه هوشمند، می توان ان را بیش از 100 مرتبه شست و مورد استفاده قرار داد.

حتما بخوانید:
دستکش روباتیک NeoMano برای آسیب های نخاعی [CES 2018]
منبع
engadget
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن