اینفوگرافیکدانستنی هاگردشگری

معتبرترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟ [اینفوگرافیک]

معتبرترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟ [اینفوگرافیک]
4.3 (86.67%) 3 رای

گُذَرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر از یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود روادید یا ویزا گفته می‌شود. حال بیایید تا ببینیم شهروندان کدام کشورها برای مسافرت به خارج از خاک کشورشان، نیاز به دریافت ویزای کشور مقصد را ندارند.

در دنیای امروزه، پاسپورت یا گذرنامه یکی از ابزارهای لازم جهت تایید هویت افراد است. تمامی کشورها برای مردم خود این مدرک را صادر می‎کنند تا بتوانند به کشورهای دیگر سفر کنند. اما آیا می‎دانبد ارزش پاسپورت‌های صادر شده در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است؟ در ادامه نگاهی به معتبرترین پاسپورت‌های دنیا می‎اندازیم.

حالا منظور از این‎که می‎گویند، پاسپورت یک کشور ارزش بالایی دارد، یعنی چه؟ خب برخی از پاسپورت‌ها نسبت به بقیه آزادی بیشتری به دارنده خود می‌دهند. مثلا: کسی که پاسپورت کشور آمریکا را دارد، برای بسیاری از سفرها به خارج از کشور خودش،  نیازی به ویزا ندارد. بر اساس بررسی‌های شاخص ارزش‌گذاری پاسپورت هنلی (Henley Passport Index) پاسپورت یک شهروند آمریکایی یکی از معتبرترین‌ها در دنیا است و دارندگان آن امکان سفر بدون ویزا به 186 کشور دنیا را دارند. خب این سطح از آزادی با کشورهایی همچون اتریش، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال و بریتانیا برابر است.

معتبرترین پاسپورت جهان

پس از آن‎که در ماه جاری، شهروندان کشور ژاپن انی اجازه را دریافت کردند که بدون ویزا می ‎توانند به کشور میانمار سفر کنند، پاسپورت ژاپن به معتبرترین سند در سراسر دنیا تبدیل شد. حالا ژاپنی‎ها به صورت آزادانه و بدون محدودیت می‎توانند به 190 کشور دنیا سفر کنند، بدون اینکه نیاز باشد ویزای آن کشور را تهیه نمایند.

دیگر کشور آسیایی دارنده معتبرترین پاسپورت جهان، کشور سنگاپور است. شهروندان این کشور امکان سفر به 189 کشور دنیا را بدون ویزا دارد. فرانسه، آلمان، کره جنوبی با فاصله‌ای نزدیک نسبت به سنگاپور هستند و امکان سفر بدون ویزا به 188 کشور را در اختیار دارند.

کم‎اعتبار ترین پاسپورت‎های دنیا

و اما کم‎اعتبار ترین پاسپورت‎های دنیا از آن، افغانستان و عراق است که تنها امکان سفر بدون ویزا و یا امکان دریافت ویزا در مرز تنها 30 کشور دنیا را برای مردم خود می‌توانند ارائه نمایند. و کشور ما ایران نیز در جایگاه 98 این فهرست قرار دارد و ایرانی‌ها تنها به 43 کشور دنیا می‌توانند بدون داشتن ویزا سفر کنند.

فهرست معتبرترین پاسپورت های دنیا

01 24 - معتبرترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟ [اینفوگرافیک]

 

حتما بخوانید:
مایکروسافت از حمله هکرهای روس به انتخابات بعدی آمریکا جلوگیری می کند
منبع
forbeswikipedia
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن