دانستنی ها

خالق عکس سلفی کیست؟ / گران ترین عکس سلفی و اولین سلفی گروهی را ببینید

حتما تا با الان تصاویر سلفی بسیاری از خود و جمع دوستانه و خانوادگی تان به ثبت رسانیده اید. اما به این فکرده اید که، خالق حقیقی تصاویر سلفی کیست؟ یا چه کسی اولین بار عکس سلفی گرفت؟

این که در چه کشوری و با چه زبانی سخن می‌گویید، مهم نیست زیرا  واژه سلفی تبدیل به اصلاحی مشترک در تمام جهان شده است. حدود 5 سالی از ورود این واژه به فرهنگ ما می‌گذرد؛ اما طبق بررسی‌ها به نظر می‌رسد واژه سلفی و چنین عکس‌هایی بسیار بیشتر از ان چیزی است که اکثریت مردم فکر می‌کنند.

براساس اظهارات سارا بورتون، نخستین استفاده‌ی قابل استناد از واژه‌ی سلفی، توسط فردی به نام هوپی در سپتامبر سال ۲۰۰۲ بود. بررسی‌های سارا بولتون، ادعای شخصی به نام پاریس هیلتون را مبنی بر این که مخترع عکس سلفی است را نقض می‌کند.

هوپی در توضیحات عکس خود نوشته بود:

به‌ خاطرِ فوکوس [بد] شرمنده‌ام، این یک عکس سلفی است!

اما اگر سری به تاریخچه این عکس‌ها بزنیم به سال 1839 و رابرت کرنیلیس از امریکا می‌رسیم. وی جهت گرفتن عکس زیر که امروز آن را با نام سلفی می‌شناسیم، چیزی حدود 15 دقیقه خود را جلوی دوربین قرار داده است.


در این بین خالی از لطف نیست اشاره ای به گران قیمت ترین سلفی تاریخ داشته باشیم. این عکس سلفی در دهه 1850 میلادی ثبت شد که تصویر اسکار رجلندر، عکاس پیشگام سوئدی‌ را نشان می‌دهد. این‌ عکس مدت‌ها بعد با قیمت ۱۱۵ هزار دلار به فروش رسید.

گران قیمت ترین سلفی تاریخ


نخستین عکس سلفی گروهی نیز در دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی به ثبت رسید که بر روی پشت‌بامی‌در نیویورک گرفته شد و عکاسان شرکت بایرون که در آن زمان یکی از معروف‌ترین استودیو‌های عکاسی در نیویورک بود در نخستین عکس سلفی گروهی حضور دارند.

سلفی گروهی / استودیو بایرون
سلفی گروهی / استودیو بایرون

سارا بورتون بر این باور است که، عکس سلفی توسط جامعه‌ی انسانی و در طی دوران‌های مختلف، و با گذشت زمان جای خود را در میان علاقه مندان به عکس و عکاسی باز کرد و از همین رو نمی‌توان شخصی خاص را به عنوان مخترع عکس سلفی قلمداد کرد.

خالق عکس سلفی کیست؟ / گران ترین عکس سلفی و اولین سلفی گروهی را ببینید
امتیاز دهید

منبع
petapixel
برچسب‌ها

مهسا رضایی

دانشجوی پزشکی دانشگاه شیراز هستم. از قدیم الایام یکی از عاشقان دنیای فناوری بوده ام و خوشحالم که فرصتی دست داد تا در نیوز کالا به فعالیت بپردازم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید