دانستنی ها

پارابن چیست؟ آیا مصرف پارابن برای سلامت پوست مضر است؟

پارابن چیست؛ افرادی که به زیبایی و سلامت پوست‎شان اهمیت می دهند، شاید ندانند که پارابن چیست. همه محصولات زیبایی برای پوست شما مناسب نیستند؛ اما یک سوال مهم در اذهان نقش می بندد که، کدام محصولات پوستی‌ خوب هستند؟ طبق شنیده‌ها پارابن برای سلامتی مضر است. در این نوشتار می گوییم که پاربن چیست و صحت مضر بودن پارابن برای سلامتی و قطع مصرف محصولات پارابن دار را بررسی می کنیم.

پارابن چیست؟

طبق تعریف سازمان غذاودارو آمریکا (FDA)، پارابن ها موادنگهدارنده‌ای هستند که بیشتر در تولید محصولات آرایشی و مراقبتی مانند صابون، مرطوب‌کننده‌ها، کف‌ریش‌تراشی و دئودورانت‌های زیربغل از آنها استفاده می شود.

توضیح علمی‌تر پیرامون پارابن این است که، پارابن ها اِسترهای (ترکیبی ساخته‌شده از الکل و اسید) پی-هیدروکسی‌بنزوئیک اسید هستند. به گفته‌ی FDA متداول‌ترین پارابن‌ها عبارت‌اند از: متیل‌پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل‌پارابن، که موقع خواندن برچسب کالاهای بهداشتی بیشتر باید دنبال پیداکردن این نام‌ها باشیم.

کمپانی ها در راستای افزایش طول عمر محصولات خود و جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، از پارابن استفاده می‌کنند؛ مثلا در کرم های صورت. پس پاربن از بعضی جهات مفید است، بگذارید با بیان یک مثال کمی واضح تر بیان کنیم: وجود کپک در پنیر بلوچیز (نوعی پنیر که با کپک آبی پرورده می‌شود) ضروری است، اما کسی دوست ندارد، کپک به صورتش بمالد!

آیا پارابن ها برای سلامتی مضرند؟

برخی فکر می کنند که مصرف پارابن ها به سرطان سینه و مسائل مربوط به باروری ربط دارد.

در سال ۲۰۰۴ در طی یک مطلعه علمی که در بریتانیا روی ۲۰ نفر از زنان انجام گرفت، در ۱۹ نفر آنان، اثر پنج پارابن در بافت پستان مشاهده شد. اما در این تحقیق ثابت نشد که پاربن می تواند باعث ایجاد سرطان شود، اما مشخص شد که پارابن‌ها قادرند به پوست نفوذ کنند و درون بافت آن باقی بمانند.

یک باور وجود دارد که پارابن‌ها با همگون‌سازی استروژن، عملکرد هورمونی را مختل می‌کنند. خوب است بدانید که استروژنِ بیش از حد باعث افزایش تقسیم سلول‌های پستان و رشد تومور می شود و شاید به همین دلیل است که مصرف پارابن با سرطان سینه و مسائل باروری مرتبط می‌شود.

بر طبق همین نظریات است که اجماعی بر بی‌خطر بودن پارابن‌ها برای سلامت پوست و بدن وجود ندارد. دکتر ویلما برگفلد (Wilma Bergfeld)، رئیس هیئت بازبینی مواد آرایشی (یک نهاد مستقل که یافته‌های خود را با FDA به اشتراک می‌گذارد) می‌گوید: «این هیئت نشریات علمی را دنبال می‌کند و به محض به انجام‌رسیدن مطالعات جدید، سلامت پارابن ها را موردبازبینی قرار می‌دهد.»

چرا پارابن ها برای محیط زیست مضرند؟

پارابن ها تنها برای انسان‌ها مضر نیستند، زیرا روی محیط زیست نیز اثر نامطلوبی بر جای می گذارند. تام الیور که یک متخصص تغذیه و مربی خصوصی است می گوید، پارابن ها برای اولین‌بار در بدن پستانداران دریایی یافت شدند. محققان معتقدند که پارابن ها از محصولات مصرفی ما وارد سیستم فاضلاب می‌شوند و سرانجام به محیط‌زیست راه یافته و صدمه می زنند.

آیا باید فورا مصرف محصولات پارابن‌دار را قطع کنیم؟

اصلن نگران نباشید! درصد مواد‌نگهدارنده در یک فرمولاسیون بسیار کم است.

به گفته‌ی میشل اسکات لینچ، بنیان‌گذار برند مراقبت موی بدون پارافینِ Bouclème: «نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم پارابن ها برای ما مضرند، اما هم‌اکنون مواد‌نگهدارنده‌ی زیاد دیگری وجود دارند و احتیاجی به استفاده از پارابن ها نیست.»

همچنین می‌گوید: «سازندگان همیشه در حال ساخت مواد‌نگهدارنده‌ی جدید و مؤثر هستند، بنابراین همیشه گزینه‌ی بهتری برای انتخاب کردن وجود دارد.»

برخی افراد می‌گویند محصولات طبیعی و بدون پارابن موثر نیستند. تام اینگونه توضیح می‌دهد که: «پارابن برای تولید انبوه ارزان است؛ ولی محصولات مصنوعی زیاد دیگری در بازار وجود دارند که به همان اندازه تأثیرگذار و قوی هستند. به همین دلیل، من نیازی به استفاده‌ از مواد مصنوعی و حساسیت‌زا، مخصوصا برای پوست‌های حساس، نمی‌بینم.»

به گفته‌ی تام، همیشه محصولات بدون پارابن بهترین انتخاب نیستند: «باید در انتخاب محصول دقت داشته‌باشیم؛ هرچند بسیاری از شرکت‌ها به نگرانی‌های مردم درباره‌ی پارابن‌ها واکنش نشان‌دادند و محصولات بدون پارابن تولید کردند، اما ممکن است بعضی از آنها از محصولات مصنوعی دیگری استفاده کنند که بیشتر از پارابن باعث حساسیت پوستی شوند.»

سخن آخر

در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی که به پوست تان می زنید، با درایت و مطالعه تصمیم بگیرید؛ زیرا ممکن است در برخی محصولات از مواد ناسالم دیگری به‌جای پارابن استفاده کنند.

جهت دیدن فهرست موادنگهدارنده‌ی معتبر، به سایت ECOCERT (سایت مرجع برای استانداردهای لوازم آرایشی طبیعی و ارگانیک) مراجعه فرمایید.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
ellelatimes

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن