پزشکیدانستنی ها

رژیم آب درمانی؛ آیا این نوع رژیم به کاهش وزن کمک می کند؟

رژیم آب درمانی؛ آیا این نوع رژیم به کاهش وزن کمک می کند؟
4.9 (98.18%) 11 رای

رژیم گرفتن و داشتن اندامی زیبا بسیار خوب و پسندیده است؛ اما سلامتی اهمیت بیشتری دارد. در حالت دو گونه رژیم وجود دارد: یکی رژیم غذایی سالم و دیگری رژیم ناسالم. خب شما کام را برمی گزینید؟ رژیمی که درست و هماهنگ با سلامت بدن شما باشد و به هبهبود کیفیت زندگی شما کمک کند؟ یا اصلا به سلامتی خود ارزشی نمی دهید و فقط می خواهید اندامی زیبا داشته باشید؟!

بسیاری از رژیم‌ها شاید به کاهش وزن سریع کمک کنند؛ اما واقعیت این است که ممکن است بدن‌تان را با کمبودهایی جدی روبه‌رو کنند و پس از مدتی هم موجب افزایش وزن دوباره شوند. رژیم آب درمانی یکی از این نوع رژیم‌هاست. در ادامه با رژیم آب درمانی و خطرات احتمالی آن آشنا می شوید.

حتما بخوانید:
رژیم لاغری هندی چیست؟ بهترین برنامه غذایی جهت کاهش وزن

water diet 1 - رژیم آب درمانی؛ آیا این نوع رژیم به کاهش وزن کمک می کند؟

رژیم آب درمانی چیست؟

رژیم آب درمانی، یکی از روش های لاغری و کاهش وزن است که این روزها بین مردم باب شده و اشکال متنوعی دارد. در این رژیم لاغری تنها آب می نوشید و هیچ چیز دیگری مصرف نمی کنید. در برخی رژیم های آب درمانی ابتدا به فرد توصیه می شود تا چند روز تنها آب بنوشد و آنگاه که کاهش وزن آغاز شد، مصرف میوه و سبزیجات را آغاز کند. برخی از انواع رژیم آب درمانی خوردن سیب همراه با آب را مجاز می دانند.

واقعیت امر این است که پس از چند روز زجر و  ریاضت‌کشیدن، مجددا فرد به رژیم غذایی سابق خود باز می گردد و همان قدر که وزن از دست داده را جبران خواهد کرد.

حتما بخوانید:
رژیم شیک پروتئین؛ تاثیر این نوع رژیم در کاهش وزن و چربی شکمی

خطرات رژیم آب درمانی چیست؟

زمانی که تنها ورودی به بدن آب باشد، پس از مدتی کاهش چشمگیر وزن مشاهده می شود اما آنچه از دست داده اید آب بدن بوده نه چربی ها! با این روش میزان عظلات فرد در قیاس با با کسانی که روزانه مقدار طبیعی و توصیه‌شده‌ی ۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری را از رژیم غذایی‌شان حذف می‌کنند، بیشتر تحلیل می‌رود.

با این روند پس از قطع رژیم آب درمانی، جهت حفظ وزن باید خیلی کم غذا بخورید، زیرا سوخت‌وساز بدن‌تان به‌طور محسوسی کاهش یافته است. همچنین اگر در طول رژیم آب درمانی اگر به‌میزان مصرف مناسب آب توجه نکنید، پیامدهای ناخوشایندی همچون سرگیجه، بیهوشی، یبوست، سردرد و… به‌سراغ‌تان خواهند آمد.

حتما بخوانید:
بررسی رژیم اسلیم فست: آیا این رژیم در کاهش وزن تاثیری دارد؟

رژیم آب درمانی با آب سرد چطور است؟

در رژیم آب درمانی با آب سرد، هیچ محدودیتی برای مصرف غذا وجود ندارد و تنها باید آب سرد بنوشید. با نوشیدن آب سرد، بدن به‌خاطر ایجاد تعادل میان دمای عادی بدن و دمای آب سرد، میزان کالری بیشتری می سوزاند. و هر چه آب سرد تری بنوشید این میزان سوخت و ساز افزایش می یابد. با نوشیدن آب، مدت‌زمان بیشتری احساس سیری می کنید و کمتر سراغ غذاخوردن می روید. همچنین آب باعث خروج سمومِ موجود در بدن ازطریق ادرار و تعرق می‌شود.

 

سخن پایانی

همه ما با هر نوع اندامی، چه لاغر باشیم چه چاق، باید در طول روز به مقدار مناسب آب بنوشیم، اما آب همه چیز نیست و جای مواد معدنی را نمی گیرد.  بنابر برخی توصیه‌ها، روزانه باید ۹ لیوان آب، ترجیحا به‌صورت سرد نوشید تا میزان کالری بیشتری را در بدن بسوزانید. اما برای کاهش وزن و لاغری نباید به سراغ رژیم آب درمانی بروید. زیرا پس از توقف رژیم مجددا به وزن قبلی تان باز می گردید. بنابراین تلاش کنید کالری های اضافی را از رژیم غذایی خود حذف کنید، مثلا دور شکر افزوده و چربی‌های اشباع را خطی قرمز بکشید.

حتما بخوانید:
خواص انجیر تازه و خشک؛ تاثیرات شگرف انجیر در سلامتی و زیبایی
منبع
today
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن