اخبارخودرو

قطار سبز؛ نخستین قطار بدون ریل و استفاده از سوخت پاک

اولین قطار الکتریکی بدون ریل دنیا توسط یک کمپانی چین ساخته شده و قابلیت استفاده در شهرهای کوچک و حتی بزرگ را دارد. ویژگی بارز این قطار در کنار تکنولوژی آن قیمت پایین این قطار در مقایسه با قطارهای،شهری است.

به گفته موسسه CRRC ژانژو کشور چین، مسئولین بیشتر شهرهای کوچک قادر به خرید قطارهای شهری نیستند، هر چند در صورت وجود آن‌ها در شهرشان به مزایای زیادی دست پیدا خواهند کرد. به همین دلیل این شرکت دست به کار شده و وسیله‌ای را ساخته که به گفته خودش، نخستین قطار بدون ریل دنیا شناخته می‌شود.

این قطار الکتریکی متشکل از چند بخش بوده و به راحتی بر روی مسیرهای دارای پوشش آسفالت حرکت می‌کند،در این قطار از چرخ های فئلادی خبری نیست و از چرخ های لاستیکی برای حرکت بهره گرفته. . نخستین قطار بدون ریل جهان دارای ۹ متر طول و بیشینه سرعت آن ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و با هر بار شارژ سیستم باتری وسیله، حدود ۴۰ کیلومتر مسیر را طی خواهد کرد.

 

در حال حاضر،قطار دارای سه واگن است که در مجموع ظرفیتی بالغ بر ۳۰۰ را در خود جای میدهد. البته شرکت سازنده برآن است تا با افزایش تعدا واگن ها ظرفیت را به ۵۰۰ نفر افزایش دهد. به گفته شرکت CRRC، این قطار الکتریکی بدون ریل به سنسورهایی مجهز شده که به لطف آن‌ها قادر به تشخیص ابعاد جاده و سپس پیدا کردن مسیر خود است.

هنوز در مورد سیستم‌های امنیتی قطار و روش‌های خودکار جلوگیری از تصادف و برخورد با اشیا و انسان‌ها صحبتی به میان نیامده است. همچنین در جلوی قطار یک صندلی برای قرارگیری یک فرد به منظور کنترل وسیله به چشم می‌خورد که خودکار بودن وسیله را با چالش مواجه می‌کند.
در هر صورت قرار است تا برای راه آهن حمل و نقل سریع و خودکار ژانژو، مسیری به اندازه ۶٫۴ کیلومتر در مرکز شهر در نظر گرفته شود. آغاز به کار این سیستم به سال آینده میلادی موکول خواهد شد.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن