خودروعلم و دانشگوناگون

آیا ایلان ماسک با رویاهای خویش تسلا را به زمین می زند؟

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

چند روز قبل ایلان ماسک مدیرعامل تسلا با رونمایی از خودروی 200 هزار دلاری رودستر (Roadster) علاقمندان و سرمایه گذاران این کمپانی را شگفت زده کرد. این خودروی الکتریکی با شتاب فوق العاده خود قادر است در کمتر از 2 ثانیه سرعت خود را از صفر به 100 کیلومتر در ساعت برساند.

رودستر (Roadster)
رودستر (Roadster)

در همان روز این کمپانی از یک کامیون الکتریکی بسیار پیشرفته و پرجذبه با نام تسلا سِمی (Tesla Semi) رونمایی شد. ممکن است در صنعت خودروسازی رونمایی از دو محصول در جریان یک رویداد موضوع خاصی نباشد، زیرا به دفعات در بین دیگر تولیدکنندگان دیده شده است، اما شرایط برای تسلا کمی متفاوت بود.

تسلا در حالی از دو محصول جدید خود رونمایی کرد که هنوز با مشکل تولید یکی دیگر از خودروهای خود با نام تسلا مدل 3 (Tesla Model 3) دست و پنجه نرم می‌کند و پیش از این ایلان ماسک از شرایط سخت ایجاده شده برای این کمپانی سخن گفت و آن را به جهنم تعبیر کرد. در برنامه تولید مدل 3 برای سه ماهه سوم سال جاری قرار بر تولید 1500 دستگاه بود که تا به الان تنها 222 دستگاه 35000 دلاری را تولید کرده و این خود از وضعیت نابسامان این کمپانی خبر می دهد. این شرایط باعث نگرانی سرمایه گذاران و طرفداران تسلا شده زیرا سرمایه ی هنگفتی به سمت خط تولید مدل 3 گسیل شده اما خروجی مناسبی نگرفته اند.

کامیون الکتریکی تسلا سِمی (Tesla Semi)
کامیون الکتریکی تسلا سِمی (Tesla Semi)

در این بین رونمایی از محصولات جذابی چون Semi و Roadster شاید مشکلات تسلا مدل 3 را به حاشیه بکشاند و تا مدتی فشارهای وارد امده بر ایلان ماسک کمی کاسته شود اما برخی معتقدند در بلند مدت به ضرر ایلان ماسک تمام می شود، اگر سرنوشت این دو محصول جدید نیز همچون مدل 3 رقم بخورد.

هم اکنون 250 میلیون دلار سرمایه برای سرپا نگه داشتن مدل 3 اختصاص داده اند و تصور کنید که ورود دو مدل جدید به خط تولید چه سرمایه‌ی هنگفتی را می‌طلبد. تسلا برای تامین بخشی از بودجه مورد نیاز از خریداران رودستر (که در سال 2020 به مرحله بهره برداری می‌رسد) طلب بیعانه 50000 دلاری کرده است. این درآمد برای مدتی چرخ تولید این کمپانی را به گردش در می اورد اما تسلا برای به سرانجام رساندن این پروژه ها به منابع درامدی بیشتری نیاز دارد.

تسلا مدل 3 (Tesla Model 3)
تسلا مدل 3 (Tesla Model 3)

اما این نکته را هم نباید فراموش کنیم که  ایلان ماسک در امیدوار کردن مشتریان و متقاعد ساختن آنان برای سرمایه گذاری روی پروژه‌های کمپانی بسیار چیره دست است می توان دریافت که مشتریان تسلا بسیار باوفاتر از مشتریان دیگرکمپانی‌های مطرح دنیا هستند.

ایلان ماسم در جریان رویداد اخیر به علاقمندان و مشتریان تسلا نوید فرا رسیدن روزهای بسیار خوشی را داد اما برخی ناامید هستند و چشم انداز ذوشنی را متصور نیستند. تحلیلگر موسسه مالی Cowen نیز طی یادداشتی در این خصوص اظهار کرده سخنان اخیر ایلان ماسک بیشتر شبهه برانگیز بوده تا روشنگر!

دستاوردهای تسلا نظیر استفاده کاربردی از منابع پایدار انرژی یا پیشگام بودن در عرصه‌ی تولید اتومبیل‌های خودران را اگر نادیده بگیریم، بسیار بی انصافی است. اما اگر ماسک به این موانع بی توجه باشد و در این جاده ناهموار تخت گاز پیش برود، سرنوشتی جز واژگونی پیش رو ندارد.

برخی  معتقدند ماسک به جای آن که سر خود را با فعالیت های دیگر شلوغ کند بهتر است به فکر سر و سامان دادن به پروژه‌های فعلی کمپانی باشد.

 

حتما بخوانید:  ناکامی تسلا مدل S در تست ترمز خودکار؛ تسلا اعتبار تست را بررسی می کند

 

منبع: cnbc

 

 

آیا ایلان ماسک با رویاهای خویش تسلا را به زمین می زند؟
امتیاز دهید

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

Please ورود to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید