اخبارگوناگون

قطارهای سوپر سونیک توسط Geely و CASIC توسعه می یابند

امتیاز دهید

شرکت جیلی چین موفق به امضای توافقنامه‌ای با شرکت علم و صنعت هوافضای چین CASIC با هدف توسعه قطارهای سوپرسونیک شد. به نظر می‎رسد این قطارها بسیار شبیه به سیستم هایپرلوپ مشهور ایلان ماسک هستند.

طبق گزارش رویترز، این توافقنامه استراتژیک بین دو شرکت باعث توسعه‌ی شناورهای مغناطیسی با لوله‌های خلأ به منظور کاهش مقاومت هوا و دست‌یابی به حالت هایپرسونیک حمل‌ونقل خواهد شد.

توسعه قطارهای مافوق صوت

CASIC مدعی است که در حال توسعه سیستم‎هایی است که قادر است قطارهای داخل لوله‌های خلأ را به سرعت 1000 کیلومتر در ساعت برساند. همچنین این شرکت در حال بررسی تکنولوژی‌هایی است که می‌تواند قطارهایی با سرعت 4000 کیلومتر در ساعت را توسعه دهد. در نهایت چینی‎ها تلاش می‎کنند که شبکه‌ی حمل‌ونقل وسیعی از قطارهای سوپرسونیک را توسعه دهند.

هنوز هیچ‎کدام از شرکت‎های جیلی و CASIC اطلاعات و جزئیات مر بوط به سرمایه‌گذاری خود روی این پروژه را منتشر نکرده اند.

البته کمپانی جیلی در بیانیه‌ای آورده است:

تکنولوژی‌های توسعه یافته از طریق قطارهای سوپرسونیک به هولدینگ جیلی در پیشرفت خودروهایی با انرژی‌های جدید، ایمنی خودرویی و علوم متریال نوین کمک خواهد کرد.

کمپانی جیلی
کمپانی جیلی

لازم به توضیح است که سیستم موردبحث بسیار شبیه سیستم‌های هایپرلوپ توسعه یافته توسط برخی از شرکت‌های آمریکایی می‌باشد. این سیستم نیز از شناوری مغناطیسی و لوله‌های خلأ استفاده کرده و قصد دارد به حداکثر سرعت 1220 کیلومتر در ساعت برسد.

با توجه به این مطلب که تولید و توسعه این قطارهای سوپرسونیکی در مراحل اولیه خود به‎سر می‎برد، هنوز ایمنی و بحث تجاری طولانی‌مدت آن فعلاً مشخص نیست؛ بنابراین انتظار داریم جیلی یا شرکت‌هایی همچون ویرجین هایپرلوپ در طی چند سال آینده سرویس‌های قطار سوپرسونیک کاملاً عملکردی را روانه بازار کنند.

حتما بخوانید:
بچه چینی زیبا؛ جیلی وی اف 11 (VF11) در راه است!
منبع
wired
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن