علم و دانشهوا فضا و نجوم

ایلان ماسک خودروی رهنورد تسلا را با موشک به کره مریخ می فرستد

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

امروز خبری عجیب، فضای اخبار فناوری جهان را تحت تاثیر قرار داد. ایلان ماسک اعلام کرده، شرکت SpaceX قصد دارد خودروی رهنورد (Roadster) تسلا را به وسیله ی یک موشک فالکون سنگین به کره ی مریخ بفرستد …

هر چقدر مرزهای ذهن خود را به سمت پدیده های عجیب گسترش داده باشید، ایلان ماسک (Elon Musk ) باز هم می تواند شما را شگفت زده کند. رئیس و بنیان گذار SpaceX (شرکتی که برای ناسا سفینه و موشک می سازد) و Tesla (نخستین تولید کننده انحصاری خودروهای الکتریکی) همیشه برای متعجب کردن دنیا، چیزی در آستین دارد.

خبر فرستادن خودروی « رهنورد» تسلا را ایلان ماسک دیشب با یک توییت اعلام کرد. « رهنورد» یا Roadster نخستین خودروی ساخت تسلا است و این شرکت در حال حاضر روی نسل دوم آن کار می کند. نسل دوم « رهنورد» یا 2 Roadster که در نوع خود یک شگفتی محسوب می شود به احتمال فراوان سال 2019 وارد بازار خواهد شد.

از سوی دیگر، موشک فالکون سنگین (Falcon Heavy) که به اختیار FH هم نامیده می شود، یکی از پروژه های جدید کمپانی SpaceX است. خبر ارسال « رهنورد» به مریخ با موشک فالکون سنگین امروز مستقلا تایید شد. خبری که دیشب با این توییت ایلان ماسک مانند بمب صدا کرد:

محموله ی باری در این سفر، گیلاس نیمه شب من، ماشین رهنورد تسلا است که آوای ” غرابت فضایی” را خواهد نواخت.

مقصود ایلان ماسک از “گیلاس ” خودروی رهنورد است که رنگ کلیشه ای آن قرمز است و ” نیمه شب” اشاره به قرار گرفتن این خودرو در تاریکی فضا دارد. ” غرابت فضایی” یا Space Oddity هم آهنگ بسیار مشهور اسطوره ی راک انگلیسی، دیوید بووی (David Bowie) است که یک از آهنگ های کلاسیک و قدیمی با تم سفر به فضا می باشد.

ایلان ماسک در توییت دیگری با اشاره به مقصد این سفر فضایی عجیب نوشت:

مقصد سفر مدار سیاره ی مریخ است. اگر محموله در مسیر پرتاب منفجر نشود، برای میلیاردها سال در دل فضا خواهد ماند.

ماسک به روشنی از امکان منفجر شدن موشک فالکون سنگین در هنگام پرواز سخن گفته است. با وجود پیشرفت فناوری، هنوز هم امکان انفجار موشک ها در هنگام پرتاب به فضا بالاست، اتفاقی که ایلان ماسک از ته دل امیدوار است برای موشک دوست داشتنی او نیفتد.

ایلان ماسک قبلا به فرستادن چیزهای عجیب به فضا اشاره کرده بود و گفته بود دوست دارد احمقانه ترین چیزی را که می توان تصور کرد سوار موشک کند.

موشک فالکون سنگین، نوع پیشرفته تری از موشک های نسل فالکون 9 (Falcon 9) است که شرکت SpaceX آن ها را برای ارسال محموله های فضایی طراحی کرده است. فالکون سنگین موشک فوق العاده ای است اما دهه هاست که انسان حرفی از سفر به مریخ نزده و به ارسال کاوشگر به این سیاره ی سرخ بسنده کرده است.

شرکت اسپیس ایکس با صرف هزینه و وقت زیاد در یک سال گذشته موشک فالکون سنگین را آزمایش کرده. از سوی دیگر، ارسال یکی از این موشک ها به مدار مریخ پروژه ای بسیار سنگین و پر هزینه است و باید دید هدف ایلان ماسک از انجام این کار چیست. آیا او طرح و برنامه ی خاصی را در سر می پروراند یا این فقط یکی از سرگرمی های دیوانه وار میلیاردر نابغه است.

 

حتما بخوانید:  آیا ایلان ماسک خالق بیت‌کوین است؟

 

منبع: thevrege

ایلان ماسک خودروی رهنورد تسلا را با موشک به کره مریخ می فرستد
امتیاز دهید

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

Please ورود to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید