علم و دانشگوناگون

محققان در پی احیای گیاهان منقرض شده هستند!

پژوهشگران در تلاشند تا گیاهان آبزی که طی قرن ها در زمین مدفون شده اند را احیا کنند. با توجه به یک مطالعه جدید در مورد پدیده ای به نام “حوضچه های شبح” ( حوضچه هایی ک کاملا خشک نشده اند، اما پر از خاک و گیاهان کشاورزی هستند)، بعضی از این گیاهان منقرض‌شده را دوباره احیا کنند.
محققان می گویند که بازگرداندن برخی از این حوضچه های دفن شده و زیستگاه های پنهانی که در زیر خاک قرار دارند، می تواند راهی ارزشمند برای از بین بردن زیستگاه و زیان های زیستی باشد. ما حتی می توانیم برخی از گونه های گیاهی منقرض شده را احیا کنیم.

یک تیم از محققان کالج سلطنتی لندن سه حوضچه را حفر کرده‌اند و تخمین می‌زنند که احتمال دارد، بیش از ۶۰۰ هزار حوضچه مشابه در انگلستان وجود داشته باشد. امیلی آلدرتون، سرپرست محققان این تیم می‌گوید: “ما نشان داده‌ایم که می‌توان، گیاهان آبزی که قرن هاست تخریب شده اند را با استفاده از ذخیره شده به زندگی برگرداند.”

گیاهان منقرض شده 2 - محققان در پی احیای گیاهان منقرض شده هستند!

حوضچه‌های اشباح اغلب به‌عنوان نواحی مرطوب زمین ظاهر می شوند که با رشد ضعیف محصولات کشاورزی و یا تغییر رنگ خاک از باقی نواحی قابل تشخیص هستند. خوب است که بدانیم این حوضچه‌ها اغلب زمانی بوجود می آیند که که کشاورزان از خاک و گیاهان برای وسیع شدن زمین‌های کشاورزی استفاده می‌کنند. محققان از ابزارهای پیشرفته نقشه‌برداری، شواهد تاریخی و همچنین علائم بصری برای شناسایی حوضچه‌های ارواح استفاده کرده‌اند و سپس با اجازه از مالک زمین، امکان حفاری در این نواحی را یافته‌اند.

و اما طبق حفاری های صورت گرفته در سه حوضچه ای که به نظر می رسند، به مدت ۴۰، ۵۰ و ۱۵۰ سال مدفون بوده‌اند، انتظار می رود، هشت گونه مختلف با استفاده از آزمایش‌های آزمایشگاهی احیا شود. لازم بذکر است که تخم‌هایی از دو گونه سخت‌پوست هم در این حوضچه‌ها یافت شده، اما برای محققان هنوز مشخص شده، که این سخت‌پوستان در چه مرحله‌ای هستند.

یکی ازمحققان این تیم به نام کارل ساییر می‌گوید: “با توجه به اینکه در حوضچه‌های کشاورزی انگلستان معمولا ۶ تا ۱۴ گونه گیاهی آبزی یافت می‌شود، بجا ماندن ۸ گونه مدفون‌شده، نشان دهنده ی تنوع نسبتا زیادی در حوضچه‌های کشاورزی است.”

گیاهان منقرض شده 3 - محققان در پی احیای گیاهان منقرض شده هستند!

گویا این بذرهای زامبی از مواد سرامیکی تشکیل شده باشند و محققان گروه‌های حفاظتی در تلاش هستند تا زیستگاه‌های آبزی و گیاهانی که ممکن است در طی قرن گذشته یا بیشتر از بین رفته‌اند را احیا کنند. تا جایی که محققان ادعا کرده اند، می توان گونه های بسیار نادر و حتی منقرض شده ای را به زندگی بازگرداند.

در طی 6 ماه مطالعات انجام گرفته در یک حوضچه اشباح، محققان موفق به بازسازی تعدادی از گونه‌های گیاهی آبزی شدند. با وجودی که زمین‌هایی که در قسمت بالایی این حوضچه‌ها قرار گرفته اند، زمین‌های بدی برای کشاورزی محسوب می‌شوند، دانشمندان بر این باورند که، امکان احیا کردن این زیستگاه ها بدون از بین رفتن زمین های کشاورزی وجود دارد.

یکی از محققان دانشگاه لیدز باه نام کریستوفر هاسال که دراین مطالعه حضور نداشته، از یافته ها و نتایج این تیم استقبال کرده، وی می گوید: “این تحقیقات فوق العاده است، زیرا نه تنها راه نوینی برای بازسازی صدمات وارد شده به محیط زیست است، بلکه قابلیت احیای برخی گونه های منقرض شده را هم هموار می کند. زیرا حوضچه‌ها در اکثر مواقع به خاطر اندازه کوچک‌ترشان نسبت به دریاچه‌ها و رودخانه‌ ها نادیده گرفته شده اند، اما از لحاظ تعداد گونه‌ها، تأثیرشان از اندازه‌شان بیشتر است.”

منبع: sciencealert

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن