خودرو

رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر

مدل 2018 رنج روور ولار (Range Rover Velar) شاهکاری لوکس و پرقدرت در خودروهای کلاس بدنه شاسی بلند سایز متوسط است که پیوند این خودرو با بازارهای جهانی در سال جاری رقم می خورد. این خودرو با طراحی جدید و مناسبی که دارد، به همراه بردارانش رنج روور ایووک (Range Rover Evoque) و رنج روور اسپرت (Range Rover Sport) از خانواده خودروهای شاسی بلند با کیفیت این کمپانی خودرو سازی به حساب می آیند.

رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

رنج روور ولار دارای قد و قامت بزرگی است و از سبک جدیدی از طراحی شرکت خودرو سازی رنج روور بهره مند شده است. طول این خودرو برابر ۴.۸۰۳ میلیمتر، پهنایی برابر با ۲.۰۳۲ میلیمتر و ارتفاعی برابر با ۱.۶۶۵ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز ۲.۸۷۴ میلیمتر است.

طراحی کلی بدنه رنج روور ولار مدل ۲۰۱۸ تقریبا ساده است ولی فرمی مدرن و خاص دارد که می توان استنباط کرد سیاست های آینده این شرکت به این سمت و سو خواهد بود. وقتی از جلو به خودرو نگاهی می اندازیم با چراغ هایی کوتاه و کشیده بهمراه جلو پنجره مشبک، و چراغ های مه شکن به همراه تزئینات مسی، تیپ اش را اسپرت و عضلانی کرده است. و اما از پشت هم رنج روور ولار مدل سال 2018 میلادی خاص و جذاب است، با چراغ هایی کشیده، با خروجی اگزوز دوگانه بزرگ و سپر عقب با شیبی رو به بالا، بدون هیچ گونه عمل زیبایی، هماهنگی زیبایی به این نو رسیده رنج روور  بخشیده است.  

موتور و پیشرانه

روور ولار مدل سال 2018 7 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

در دل  رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی سه موتور دیزل و سه موتور بنزینی جای گرفته است . این پیشرانه‌ها عبارتند از:

 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری دیزل مدل D180
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری دیزل مدل D240
 • موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری دیزل مدل D300
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری بنزینی مدل P250
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری بنزینی مدل P300
 • موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری بنزینی مدل P380

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری دیزل مدل D180

این پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری دیزل البته با حجم دقیق ۱.۹۹۹ سی سی قادر است تا نیرویی معادل 177 اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ RPM را  تولید کند، همچنین حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز ۴۳۰ نیوتون متر بوده که دور موتور ۴.۳۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می دهد. و اما این پیشرانه رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی، صفر تا صد را در 8.9 ثانیه پر می کند که حداکثر سرعت آن طبق ادعای کمپانی سازنده، 120 مایل در ساعت که چیزی حدود 193 کیلو متر در ساعت است.

روور ولار مدل سال 2018 4 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

مصرف سوخت این پیشرانه نیز بسیار مناسب بوده و توانایی پیمودن مسیری معادل ۵۷.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۴.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی، ۴۵.۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۵۲.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی را دارد. میزان تولید گاز آلاینده Co2 موتور D180 رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ۱۴۲ گرم در هر کیلومتر مسافت است.

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری دیزل مدل D240

مدل D240 توانمند تر از مدل D180 می باشد تا جایی که این پیشرانه در رنج رورر ولار مدل 2017 با بهره گیری از یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو دیزل با حجم دقیق ۱.۹۹۸ سی سی توانایی تولید نیرویی معادل  ۲۳۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۵۰۰ نیوتون متر را به نام خود ثبت کرده است و این خودرو را در زمان ۷.۳ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت به حداکثر سرعت ۱۳۵ مایل در ساعت (معادل ۲۱۷ کیلومتر در ساعت) می رساند. که با یک جعبه دنده 8 سرعته اتومات، نیروی تولیدی را به هر  چهار چرخ انتقال می دهد. 

روور ولار مدل سال 2018 1 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

مصرف سوخت پیشرانه D240 نیز برابر با ۳۹.۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۵۵.۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۴۸.۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی بوده و میزان تولید گاز آلاینده Co2 آن ۱۵۴ گرم در هر کیلومتر است.

موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری دیزل مدل D300

و اما قویترین پیشرانه برای رنج روور ولار مدل 2018 ک با برخورداری از یک موتور ۶ سیلندر خورجینی ۳.۰ لیتری توربو دیزل به حجم دقیق ۲.۹۹۳ سی سی ، همت می کند تا نیرویی معادل 296 اسب بخار و حداکثر  گشتاور تولیدی چشمگیر ۷۰۰ نیوتون متر را تولید کند. این پیشرانه رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ را در زمان ۶.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و سرانجام به سرعت نهایی ۱۵۰ مایل در ساعت (معادل ۲۴۱ کیلومتر در ساعت) خواهد رساند. همچنین این نیروی تولیدی را بوسیله ی یک جعبه دنده ۸ سرعته اتومات به هر چهار چرخ خودرو منتقل می کند.

روور ولار مدل 2018 1 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

مصرف سوخت این پیشرانه نیز برابر با ۳۸.۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۴۸.۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۴۴.۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی بوده و میزان تولید گاز آلاینده Co2 آن نیز ۱۶۷ گرم در هر کیلومتر است.

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری بنزینی مدل P250

و اما اولین پیشرانه بنزینی در نظر گرفته شده برای رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تجهیز شده به سیستم توربوشارژر با حجم دقیق ۱.۹۹۷ سی سی بوده که قدرت تولید نیرویی معادل ۲۴۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۳۶۵ نیوتون متر در دور موتور ۵.۵۰۰ RPM را دارد. این پیشرانه خودروی رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی را در زمان ۶.۷ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و سپس در نهایت حداکثر سرعت ۱۳۵ مایل در ساعت (معادل ۲۱۷ کیلومتر در ساعت) را تجربه می کنید. و همینطور بوسیله جعبه دنده 8 سرعته اتومات نیروی تولیدی را به تمام چرخ ها منتقل می کند.

روور ولار مدل 2018 2 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

مصرف سوخت این پیشرانه نیز برابر با ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۴۲.۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۷.۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی خواهد بود. میزان تولید گاز آلاینده Co2 این خودرو نیز برابر با ۱۷۳ گرم در هر کیلومتر است.

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری بنزینی مدل P300

این پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری بنزینی با حجم دقیق ۱.۹۹۷ سی سی و سیستم توربوشارژر می تواند نیرویی معادل ۲۹۶ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۴۰۰ نیوتون متر در دور موتور ۵.۵۰۰ RPM را تولید کند. این موتور با عملکرد مناسب خود این خودروی ۱.۸ تنی را در زمان ۶ ثانیه صفر تا صد را پر می کند. و در نهایت حداکثر سرعت ۱۴۵ مایل در ساعت (معادل ۲۳۴ کیلومتر در ساعت) خواهد رساند.  و باز هم نیروی تولیدی این موتور توسط یک جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک به هر چهار چرخ خودرو منتقل می گردد.

 

روور ولار مدل 2018 4 1024x576 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

 

این پیشرانه با توجه به میزان نیروی تولیدی، مصرف سوخت مناسبی داشته و توانایی پیمودن مسیری معادل ۲۹.۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۴۱.۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مسیرهای بزرگراهی و ۳۶.۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی را داشته و میزان تولید گاز آلاینده Co2 آن نیز ۱۷۸ گرم در هر کیلومتر مسافت است.

موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری بنزینی مدل P380

سرانجام قدرتمند ترین پیشرانه جای گرفته در رنج روور ولار 2018 یک موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری تجهیز یافته به سیستم سوپرشارژر به حجم دقیق ۲.۹۹۵ سی سی بوده که توانمند است تا نیروی دیدنی و شگرف ۳۷۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۴۵۰ نیوتون متر در دور موتور۶.۵۰۰ RPM را دارد . مجهز شدن رنج روور ولار به این موتور، خودرو را شبیه به یک کوپه اسپرت کرده و در زمان 5.7 ثانیه قادر است از صفر به سرعت صد کیلو متر در ساعت برسد. طبق ادعای کمپانی سازنده رنج روور حداکثر سرعت این پیشرانه به ۱۵۵ مایل در ساعت (معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده است. نیروی تولیدی این موتور نیز توسط یک جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک به هر چهار چرخ خودرو منتقل می گردد.

روور ولار مدل 2018 5 1024x576 - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

مصرف سوخت رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی با استفاده از موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری بنزینی نیز برابر با ۲۲.۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۲.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۷.۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۰.۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) اعلام شده است. میزان تولید گاز آلاینده Co2 این پیشرانه نیز ۲۱۴ گرم در هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت خواهد بود.

تیپ‌ها و مدلهای مختلف

رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی در تیپ‌های مختلف و قیمتی مابین ۵۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۹۴ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۸۰۰ تومان در زمان نگارش) و ۹۰.۰۰۰ دلار (معادل ۳۴۲ میلیون تومان) به بازار عرضه خواهد شد. این تیپ‌ها عبارتند از:

تیپ پایه Si با قیمتی در حدود ۵۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۹۴ میلیون تومان)

تیپ S Si با قیمتی در حدود ۵۵.۵۰۰ دلار (معادل ۲۱۱ میلیون تومان)

تیپ S Td4 با قیمتی در حدود ۵۷.۰۰۰ دلار (معادل ۲۱۷ میلیون تومان)

تیپ S V6 با قیمتی در حدود ۶۵.۰۰۰ دلار (معادل ۲۴۷ میلیون تومان)

تیپ HSE Si4 با قیمتی در حدود ۶۸.۵۰۰ دلار (معادل ۲۶۰ میلیون تومان)

تیپ HSE Tdi با قیمتی در حدود ۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۶۶ میلیون تومان)

تیپ HSE V6 با قیمتی در حدود ۷۸.۰۰۰ دلار (معادل ۲۹۶ میلیون تومان)

تیپ First Edition با قیمتی در حدود ۹۰.۰۰۰ دلار (معادل ۳۴۲ میلیون تومان)

طراحی داخلی و کابین

با توجه به دیگر خودروهای تولیدی شرکت رنج روور انتطار بر این است که، کابین رنج روور ولار مدل ۲۰۱۸ نیز کابینی بسیار لوکس، شیک و مجهز باشد و با فهرست بلند بالایی از ابزار و تجهیزات با بروز ترین تکنولوژی های روز دنیا روبرو باشیم. از ذوق برانگیز ترین قابلیت های این خودرو  باید به سیستم اطلاعاتی / سرگرمی جدیدی اشاره کرد که مجهز به دو صفحه نمایش بسیار بزرگ لمسی با نام Touch Pro Duo است. از سایر تجهیزات موجود در کابین این خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

غربیلک فرمان پوشیده از چرم که به دکمه های کنترلی سیستم چند رسانه ای مجهز است.

نمایشگر بزرگ لمسی برای صندلی‌های ردیف عقب

نور پردازی داخل کابین که فضایی مهیج را بوجود می آورد با امکان تغییر رنگ ها همچنین صفحه پشت آمپر LED با کیفیت بسیار بالاست.

هوایی بسیار مطبوع با سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک چهار گانه نسل جدید با خروجی‌های مجزا برای صندلی‌های ردیف دوم

آیینه‌های جانبی با قابلیت تنظیم و چمع شدن به صورت الکتریکی

چراغ‌های جلویی اتوماتیک مجهز به لامپ‌های LED

چراغ‌های عقبی مجهز به لامپ های LED

چراغ‌های روشنایی در روز (DRL) مجهز به لامپ‌های LED

 

سیستم‌های کمکی رانندگی

از سیستم‌های کمکی رانندگی موجود در رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی می توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد که به صورت استاندارد بر روی این خودرو نصب شده است:

 • سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)
 • سیستم هشدار برخورد از جلو با ترمز اتوماتیک (Forward Collision Warning with Automatic Brakes)
 • سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Warining)
 • سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)
 • سنسورهای کمکی پارک در بخش عقبی خودرو
 • دوربین کمکی دنده عقب
 • دوربین نمایش محیط اطراف ۳۶۰ درجه
 • چراغ‌های جلویی با تکنولوژی Matrix Laser LED

 

فضای داخل کابین و محفظه بار

روور ولار مدل سال 2018 کابین - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر
رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸

 این خودرو با قد و قواره نسبتا بزرگی که دارد معادل ۶۷۳ لیتر را برای محفظه بار و صندوق عقب در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. اگر صندلی‌های ردیف دوم جمع شود، این فضا بسیار بزرگ تر شده و به ۱.۷۳۱ لیتر افزایش پیدا می کند که رقم قابل توجهی برای خودرویی در این کلاس بدنه به حساب می آید.

وقتی روی هر یک از 5 صندلی موجود در کابین می نشینید، با توجه به کیفیت بالای طراحی و ساخت، روکش های مناسب و فضای دنج و کافی برای پا و سر، لحظاتی آرام و راحت را تجربه می کنید.

 

رقبا در بازارهای جهانی

رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی یک خودروی بسیار لوکس و مدرن بوده و از رقبای این خودرو در بازارهای جهانی می توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

لکسوس RX با قیمت پایه ۴۴.۲۰۰ دلار (معادل ۱۶۸ میلیون تومان)

ب ام و X3 با قیمت پایه ۴۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۵۶ میلیون تومان)

آلفارومئو استلویو با قیمت پایه ۴۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۶۳ میلیون تومان)

ولوو XC60 با قیمت پایه ۴۲.۰۰۰ دلار (معادل ۱۶۰ میلیون تومان)

درباره رنج روور

شرکت رنج روور (Range Rover) یک کمپانی بریتانیایی بوده که در سال ۱۹۷۰ میلادی توسط شرکت خودرو سازی لندروور (Land Rover) پا به دنیای خودرو سازی گذاشت. این قسمت از شرکت لندروور مختص ساخت خودروهای شاسی بلند اسپرت می باشد.

Land Rover - رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸؛ معرفی، مشخصات فنی، به همراه تصاویر

پس از گذشت سه نسل موفق از رنج روور، از سال 2012 ساخت نسل چهارم این خودرو در برنامه ریزی این شرکت قرار گرفت. کمپانی مادر رنج روور، شرکت لند روور در حال حاضر متعلق به شرکت Tata Motors کشور هندوستان است.

 

مشخصات فنی رنج روور ولار مدل سال ۲۰۱۸ میلادی در یک نگاه

 

D180 D240 D300 P250 P300 P380
حجم موتور(سی‌سی) ۱.۹۹۹ ۱.۹۹۸ ۲.۹۹۳ ۱.۹۹۷ ۱.۹۹۷ ۲.۹۹۵
تعداد سیلندر ۴ دیزل ۴ دیزل ۶ دیزل ۴ توربو ۴ توربو ۶ سوپرشارژ
قدرت(اسب‌بخار) ۱۷۷ ۲۳۷ ۲۹۶ ۲۴۷ ۲۹۶ ۳۷۵
گشتاور(نیوتون‌متر) ۴۳۰ ۵۰۰ ۷۰۰ ۳۶۵ ۴۰۰ ۴۵۰
مصرف سوخت(شهری) ۶.۲ ۷.۲ ۷.۴ ۹.۱ ۹.۵ ۱۲.۷
مصرف سوخت(بزرگراهی) ۴.۹ ۵.۱ ۵.۸ ۶.۷ ۶.۹ ۷.۵
مصرف سوخت(ترکیبی) ۵.۴ ۵.۸ ۶.۴ ۷.۶ ۷.۸ ۹.۴
۰ تا ۱۰۰(ثانیه) ۸.۹ ۷.۳ ۶.۵ ۶.۷ ۶ ۵.۷
حداکثر سرعت ۱۹۳ ۲۱۷ ۲۴۱ ۲۱۷ ۲۳۴ ۲۵۰
قیمت پایه در بازار جهانی(میلیون تومان) ۱۹۴ ۲۱۱ ۲۴۷ ۲۶۰ ۲۶۶ ۲۹۶

منبع : وب سایت رسمی شرکت رنج روور

ترجمه و تالیف: نیوز کالا

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن