هوا فضا و نجومویدئو

تماشا کنید: پرتاب 450,000 گالن آب در 1 دقیقه توسط ناسا

نا در یک آزمایش پرتاپ موشک، جهت کاهش گرما و انرژی زیاد آزاد شده از پرتاب موشک به فضا، 450 هزار گالن آب را در یک دقیقه به هوا فرستاد. این آزمایش جالب ناشا را در ویدوی ادامه مطلب تماشا کنید.

نا برای مقابله با گرامی شدید ناشی از پرتاب موشک، از 450 هزار گالن آب استفاده کرد تا گرام را خنثی کند. ناسا این فرآیند را «سیستم سیلابی محافظت در برابر فشار بیش از حد ناشی از احتراق و اختناق صدا» می‌نامد. هر چند در این آزمایش هیچ موشکی پرتاب نشد اما این فرآیند در نوع خود بسیار تماشایی است.

در این سیستم تنها در مدت یک دقیقه، 450 هزار گالن آب تا ارتفاع 100 فوت به هوا پرتاب می‎شود. (بیشتر پرتاب آب به هوا بوده تا موشک) این آب به منظور کاهش گرما و انرژی خیلی زیاد آزاد شده از شلیک موشک به کار گرفته شده است.

جهت مقایسه و لمس بهتر این موضوع، جالب است بدانید که این مقدار آب برای پر کردن یک استخر در اندازه استاندارد المپیک کافی است.

آزمایش فوق در تاریخ 15 اکتبر سال جاری میلادی و در ایستگاه پرتاب 39B از مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا انجام شد. هدف از این آزمایش آمادگی جهت ماموریت Exploration Mission 1 است که در ژوئن 2020 صورت می‏‎پذیرد؛ این ماموریت نخستین پرتاب بدون سرنشین توسط سامانه پرتاب فضایی خواهد بود که در آن یک موشک غول‌پیکر که ناسا دهه‌ها روی آن کار کرده است، به فضا فرستاده می‌شود. موشک فوق قرار است قوی‌ترین تقویت‌کننده سرعتی باشد که تا به حال ساخته شده است.

حتما بخوانید:
ناسا بزودی ساخت مدل آزمایشی هواپیمای مافوق صوت را شروع می کند!
منبع
cnet
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن