علم و دانشهوا فضا و نجوم

ناسا بزودی ساخت مدل آزمایشی هواپیمای مافوق صوت را شروع می کند!

احتمالا در آینده، آسمان از هواپیماهای بدون سرنشین پر شود. خوب است که بدانیم، ناسا برنامه هایی برای ساخت هواپیمای مافوق صوت دارد و به بلومبرگ گفته است که ماه اوت ساخت مدل آزمایشی را آغار می کند.هر چند ناسا ماه گذشته نمونه آزمایشی کوچکتری از این هواپیمای مافوق صوت را با موفقیت آزمایش کرد.

انتظار می رود این مدل آلودگی صوتی کمی داشته باشد و سطح صدا در این مدل به میزان بیش از ۶۵ دسی بل کاهش می یابد.  به گفته طراحان شرکت لاکهید مارتین که در این برنامه با ناسا همکاری می کنند، این هواپیمای مافوق آلودگی صوتی کم تر از خودروهای مرسدس بنز و یا نشستن در یک رستوران شلوغ خواهد داشت. کم صدا بودن می تواند ویژگی مثبتی برای این جت باشد، و امکان سفر به مقصد هایی بسیار دورتر از هواپیمای مافوق صوت پیشرفته قبلی را می دهد. زیرا هواپیماهای مافوق صوتی همچون کنکورد به دلیل سطح صدای بالایی که حدود 90 دسی بل بود، و اختلالاتی که بوجود می آورد با محدودیت هایی روبرو بودند.

تحقیقات ناسا گویای این مسئله است که این هواپیمای مافوق صوت می تواند، میران آلودگی صوتی را به استاندارد تجاری برساند که حدود 60 تا 65 دسی بل است. این هواپیما با استفاده از موتوری که در جنگنده بوئینگ F / A-18 سوپر هورنت استفاده می شد، قادر است تا ارتفاع 55 هزار پایی پرواز کند.

ناسا گفته است، این هواپیمای مافوق صوت را تا سال 2022، در شش منطقه پر جمعیت به پرواز در خواهد آورد. هر چند نسخه ای که ناسا آزمایش می کند، مسافربری نخواهد بود، اما این آژانس فضایی اعلام کرده که قصد دارد، نتایج آزمایش و تکنولوژی خود را با تولید کنندگان هواپیما ایالات متحده به اشتراک بگذارد. در حال حاضر به نظر می رسد، موانع تکنولوژیکی برطرف شده اند، و قدم بعدی برای نزدیک شدن به زمان پرواز هواپیماهای مافوق صوت برداشتن محدودیت های پرواز هواپیماهای مافوق صوت است.

منبع: techradar

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن