اخبارگوناگون

اعمال مالیات بر درآمد برای شرکت های حوزه فناوری

کشورهای اروپای این روزها در حال وضع مالیات بر درآمد کمپانی‎های حوزه فناوری هستند؛ پس از آلمان و فرانسه، حالا اتریش نیز به این جمع پیوسته‌ است.

کشور اتریش نیز به جمع کشورهای اروپایی‌ که بر شرکت‌های بزرگ فناوری‌ از قبیل آمازون، اپل و فیسبوک، مالیات‌های خاص وضع می‌کنند، اضافه شد. پیش از این فرانسه و آلمان برای کمپانی‎های حوزه فناوری مالیات بر درآمد وضع می‎کرد و حالا اتریش هم این مالیات‌ها را در سطح کشور خود وضع کرده‌ است؛ قبل از این که اتحادیه اروپا به یک جمع بندی کلی در مورد آن برسد.

اخذ مالیات بر درآمد از شرکت های فناوری

حدود 2 هفته پیش بود که برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه اعلام کرد، قانون وضع مالیات بر شرکت‌های موسوم به گافا (گوگل، اپل، فیسبوک و آمازون) از ابتدای ژانویه یعنی نخستین روز سال ۲۰۱۹ میلادی اجرایی خواهد شد. و دولتمردان این کشور امیدوارند تا از محل وضع این مالیات‌ها چیزی حدود ۵۰۰ میلیون یورو درآمدزایی کنند.

پیش‎تر نیز روزنامه‌ای گزارش داده بود که آلمان بر آن است تا یک مالیات ۳ درصدی بر محصولات این شرکت‌ها را وضع کند. اما سپس مقامات آلمانی چنین ادعایی را تکذیب کردند. در همان زمان لومر که در تلاش بود تا آلمانی‌ها را نیز قانع کند که این مالیات‌ها را وضع کنند، گفت:

یک کمپانی کوچک یا متوسط در یک کشور عضو اتحادیه اروپا مانند فرانسه، آلمان و یا ایتالیا، ۱۴ درصد بیشتر از گوگل، آمازون، فیسبوک و اپل مالیات پرداخت می‌کند. بدانید و آگاه باشید که اگر نتوانیم یک سیستم مالیاتی عادلانه جهت اخذ مالیات از این غول‌های دیجیتالی وضع کنیم، مطمئن باشید که  تاوان آن را در انتخابات‌ها خواهیم‌ داد.

و ساعاتی پیش، سباستین کورتس صدراعظم اتریش گفت که این کشور نیز از همین قاعده پیروی می‌کند و بیش از این منتظر اجرای این طرح در همه کشورهای اتحادیه اروپا نمی‌ماند.

علاوه بر اقدامات اتحادیه اروپا، ما در سطح کشور اتریش نیز این طرح را پیگیری می‌کنیم. ما قصد داریم یر فعالیت‌های شرکت‌های حوزه دیجیتال، مالیات وضع کنیم. هدف ما نیز روشن است: ما قصد داریم از شرکت‌هایی مانند فیسبوک و آمازون که به صورت آنلاین سودهایی کلان به جیب می‎زنند و تقریبا هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند، مالیات بگیریم.

طبق اعلام سایت دویچه وله، کمیسیون اتحادی اروپا اعلام کرده‌ است که کمپانی‎های فناوری به احتمال زیاد باید ۹ درصد از سود خود را مالیات پرداخت کنند؛ خوب است بدانید که اینمقدار برای شرکت‌های سنتی ۲۳ درصد است.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
9to5mac

پاسخی بگذارید

بستن
بستن