پزشکیعلم و دانش

هوش مصنوعی IBM به کمک تشخیص زود هنگام بیماری اسکیزوفرنی می رود

یکی از مواردی که در رابطه با خیلی از بیماری‌ها و ناهنجاری‌های جسمی و روحی مشترک می توان اشاره کرد، تشخیص زود هنگام آن‌ها است. در برخی موارد تشخیص زود هنگام بیماری به مع افزایش احتمال درمان کمک شایانی می کند، و در مواردی که بیماری غیر قابل درمان است با تشخیص سریع می‌توان جلوی رشد سریع و پیشرفت بیماری را گرفت. یکی از این بیماری‌ها، اسکیزوفرنی است.

پس چگونه می‌توان بیماری اسکیزوفرنی را تشخیص داد؟

مطمئنا روش‌های مختلفی برای تشخیص این بیماری درحال‌حاضر استفاده می‌شود، با این وجود گویا شرکت IBM به دنبال روش‌های کارآمدتر و موثرتری است. این شرکت با همکاری دانشگاه آلبرتا به این نتیجه رسیده اند که با بهره گیری از هوش مصنوعی می توان به تشخیص زود هنگام بیماری اسکیزوفرنی کمک کرد.

با استفاده از شبکه‌های عصبی مصنوعی (ANN: Artificial Neural Network) و آموزش آن‌ها با عکس‌های fMRI مغز، می‌توان مدلی را برای تشخیص این بیماری ارایه کرد. عکس‌هایی که برای آموزش این شبکه عصبی استفاده می‌شود ترکیبی از عکس‌های افراد سالم و بیمارانی بوده که اسکیزوفرنی آن‌ها تشخیص داده شده است. لازم به توضیح است که، عکس‌های fMRI جریان خون را در قسمت‌های مختلف مغز نشان می‌دهد، و شبکه عصبی یک مدل مبتنی بر جریان خون را برای پیش‌بینی ابتلا به بیماری ارایه می‌دهد.

دکتر سردار دوسون، پرفسور روانپزشک و علوم اعصاب دانشگاه آلبرتا در این رابطه گفت:

ما تعدادی ارتباط غیر طبیعی در مغز را کشف کرده ایم که می تواند در مطالعات آینده مورد بررسی قرار گیرد، و مدل های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی ما را یک گام نزدیک تر به پیدا کردن الگوهای مبتنی بر تصویر برداری عصبی برای تشخیص و پیش آگاهی اسکیزوفرنی کرده است.

منبع: UBERGIZMO

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن