علم و دانشهوا فضا و نجوم

محققان به تحقق رویای سفرهای مافوق صوت یک گام نزدیک تر شدند!

امتیاز دهید

دانشمندان بریتانیایی و چینی در حال توسعه یک نوع جدید از مواد سرامیکی هستند. به نظر آنها، این محصول به ما اجازه خواهد داد که در آینده، از سفر هوایی مافوق صوت هیجانی لذت ببریم. این یک پیشرفت چشمگیر است. بااین‌حال، اینکه چه زمانی مسافرت‌های تجاری مافوق صوت به واقعیت تبدیل می‌شود، هنوز نامشخص است.

سرعت سفر های هوایی، طی دهه‌های اخیر سریع‌تر شده است، اما هنوز هم پرواز از یک سوی سیاره به سوی دیگر ان زمان زیادی را می طلبد.. یکی از راههایی که می تواند این آرزو را محقق کند، مسافرت مافوق صوت است. حتما تا اینجا حدس زده اید که مسافرت با هواپیماهای مافوق صوت سرعت را به شکل چشمگیری افزایش می دهند. اما باید قطعات به کار رفته در هواپیما هم قادر به تحمل فشار و حرارت وارد شده را داشته باشند. این نوع مواد سرامیکی جدید، ممکن است، همان قطعه‌ی پازل گمشده ای باشد که مهندسان هوا فضا سال هاست در پی آن هستند. این پوشش جدید کاربید سرامیکی  مقاومت در برابر فشار و حرارت، تا ۵ برابر سرعت صوت را داراست.

ایده و رویای سفرهای مافوق صوت، سال هاست که مطرح شده و فقط در حد یک ارزو در فیلم های هالیوودی بوده و هنوز هم ساخت چنین هواپیماهایی امکانپذیر نبوده است. لحظه ای تصور کنید که سوار بر هواپیمایی باشید که سرعتی برابر 5 ماخ (تقریبا 5310 کلیومتر در ساعت) داشته باشد فکرش هم مو را بر بدن آدمی سیخ می کند. ممکن است این مواد سرامیکی جدید ما را یک گام بزرگ به مسافرت‌های مافوق صوت نزدیک کند. خوب است که بدانید قرار گرفتن در معرض هوای اطراف (هواپیما در لایه‌های بالای جو) به‌تنهایی حرارتی بیش از ۵.۳۰۰ درجه فارنهایت (۲۹۲۶ درجه سانتی‌گراد) تولید می‌کند و این ماده باید در برابر چنین حرارتی مقاوم باشد.

محققان به تحقق رویای سفرهای مافوق صوت یک گام نزدیک تر شدند!
دانشمندان بریتانیایی و چینی در حال توسعه یک نوع جدید از مواد سرامیکی هستند. به نظر آنها، این محصول به ما اجازه خواهد داد که، در آینده از سفر هوایی مافوق صوت هیجانی لذت ببریم. این یک پیشرفت چشمگیر است. بااین‌حال، اینکه چه زمانی مسافرت‌های تجاری مافوق صوت به واقعیت تبدیل می‌شود، هنوز نامشخص است.

 

حتما بخوانید:
ناسا بزودی ساخت مدل آزمایشی هواپیمای مافوق صوت را شروع می کند!

قطعات و مواد بکار رفته در هواپیماهای امروزه تاب و تحمل این شرایط را ندارند موجب انحراف بالها می شود و اگر در خوش بینانه ترین حالت، ذوب نشوند باید بگوییم که آسیب جدی را متحمل می شوند و به مرور از بین خواهند رفت. اما اکنون به لطف مواد جدیدی که توسط محققان بریتانیایی و چینی ساخته‌شده، می‌توانیم به هواپیمایی فکر کنیم که در مقابل اکسیداسیون و تخریب مقاوم است.

آری طراحی این مواد پیشرفت بزرگی در صنعت هوافضا بشمار می رود، اما لزوما به این معنا نیست که می‌توان از این مواد در هواپیماها استفاده کرد. البته در دنیای فناوری دور از انتظار نیست که شرکت‌های صنعتی، زودتر از بقیه از مواد سرامیکی جدید بهره ببرند. به عنوان مثال، احتمال دارد، آژانس امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا از این مواد جدید بهره‌برداری‌های زیادی کند. با همه این تفاسیر،  تا زمانی که هواپیماهای مسافربری تجاری بتوانند از این مواد جدید بهره ببرند، چند سالی فاصله داریم، زیرا نیاز به آزمایش هایی دارد. بنابراین، هنوز هیچ‌کس در مورد زمان به واقعیت تبدیل‌شدن مسافرت‌های هوایی مافوق صوت چیزی نمی‌داند.

این هم یک پیشرفت علمی دیگر برای کمک به ارتباطات در بین جوامع مختلف و اثرات ان بر روی تجارت بسیار ملموس خواهد بود. هرچند ممکن است، برای عده ای سفر های مافوق صوت جذابیتی نداشته باشد. اما می‌تواند، انقلابی در عرصه مسافرت‌های هوایی باشد. و البته در مقیاس تجاری، جایگزین یک هواپیمای مسافربری ۲۰۰ نفره با یک هواپیمایی جدید، چالش بسیار بزرگی برای غول‌های هوا فضایی جهان محسوب می‌شود.

منبع: themerkle

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
m.movahed Recent comment authors
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
m.movahed
Guest
m.movahed

پیشرفت تکنولوژی داره به کجاها میره و ما کجا هستیم.اقایان دل شونو خوش کردن به سلفی گرفتن با هواپیماهایی ک از رده خارج شده در دنیا و با قیمت های گزافی به ما فروختن. وا مصیبتا

بستن
بستن