اپلیکیشناخبار

به هشدارهای گوگل در مورد اپلیکیشن های نا امن توجه کنید!

امتیاز دهید

گوگل قصد دارد اپلیکیشن هایی که بدون اجازه کاربران به اطلاعات آنها دسترسی دارند، شناسایی کند. این شرکت تصمیم گرفته در صورتی که توسعه دهندگان برنامه ها در بازه زمانی 60 روزه نتوانند اصلاحات لازم را در برنامه های خود بدهند و کماکان حریم خصوصی کاربران نقض شود، با اعلام هشدارهایی، این مساله را به گوش کاربران می رساند.

در حال حاضر میلیون ها وب سایت در سراسر جهان مشغول خدمات رسانی به کاربران هستند و از میان این تعداد وب سایت، متاسفانه باید بگوییم همه سایت ها ایمن نبوده و نمی توان بدان ها اعتماد کرد.

وقتی پای دانلود اپلیکیشن های کاربردی به میان می آید، ایمن بودن سایت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود و باید به دقت توجه کنیم که اپلیکیشن هایی که برای موبایل و تبلت از وب سایت های مختلف دانلود می کنیم تا چه حد قابل اطمینان بوده و تا چه اندازه می توان بدان ها اعتماد کرد.

بحث رعایت و حفظ حریم خصوصی مطرح است. برخی اپلیکیشن ها هستند که به حریم خصوصی کاربر احترام نمی گذارند و به اطلاعات شخصی کاربر، بدون اجازه و اطلاع وی دسترسی دارند.

شرکتی مانند گوگل رسیدگی و توجه به این موضوع را وظیفه خود می داند که نقش درستی در محافظت از اطلاعات شخصی کاربران و رعایت حریم خصوصی آنها بازی کند. گوگل سعی دارد منافع کاربران را در نظر بگیرد و مانع از بروز چنین مسایلی که نقض حریم خصوصی کاربران را در بردارد، شود.

باید گفت اخیرا google اعلام کرده که قصد دارد طبق برنامه ای مشخص به بررسی و پایش اپلیکیشن های اندروید و وب سایت های ارائه دهنده آنها پرداخته و ویژگی هایی را برای مرور ایمن و قابل اعتماد در نظر گرفته و اپلیکیشن ها و توسعه دهندگان آنها را ملزم به اجرای آن قوانین کند.

مرور ایمن یا Safe Browsing ویژگی جدیدی نیست، ولی در این استراتژی سعی شده اپلیکیشن ها تا جای ممکن قابل اعتماد بوده و از دسترسی غیر ضروری برنامه ها به اطلاعات شخصی کاربران جلوگیری می کند.

در برنامه مرور ایمن یا Safe Browsing که پیش از این نیز در برنامه های راهبردی google بود، سعی بر این است تا برنامه هایی که قصد دارند به صورت غیر قانونی به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند، پایش شده و اگر چنین اتفاقی رخ داد، گوگل با کمک هشدارهای لازم، این موضوع را به اطلاع کاربر برساند که فلان برنامه قابل اعتماد نیست و نباید آن را دانلود کند و یا از آن استفاده نماید.

گوگل در راستای اجرایی سازی این طرح اعلام کرده است که یک بازه زمانی 60 روزه را برای اجرایی سازی و پایش اپلیکیشن ها و وب سایت ها در نظر گرفته است. کاربران نیز باید بدانند که هشدارهای گوگل را جدی بگیرند. این هشدارها در جهت حفاظت از اطلاعات شخصی آنها از سوی گوگل برای این کاربرن ارسال می گردد.

در اصل برنامه هایی که بدون اطلاع کاربر، اقدام به ذخیره سازی اطلاعات کاربران نمایند، از سوی گوگل شناسایی شده و به صورت پیغام هشدار به کاربر اطلاع می دهد که این اپلیکیشن قابل اعتماد نیست و یا حریم خصوصی کاربران را رعایت نکرده است.

با این اقدام گوگل سعی دارد برنامه هایی که حریم خصوصی را رعایت نمی کنند شناسایی کرده و کاربران را نیز مطلع نماید. با اینکه اجرایی سازی چنین روندی کار ساده ای نیست ولی می تواند در دراز مدت اثرات خوبی در حوزه حفظ حریم خصوصی داشته باشد.

اگر کاربران به هشدارهای google توجه کنند و از برنامه هایی که چنین هشدارهایی در مورد آن از سوی گوگل ارائه می شود توجه کرده و آن برنامه ها را دانلود و استفاده نکنند، به مرور زمان توسعه دهندگان برنامه ها نیز یاد می گیرند به حریم خصوصی کاربران بیشتر احترام گذاشته و در به روز رسانی برنامه ها این نکات را بیشتر رعایت کنند.
اگر چه ممکن است در ابتدا انجام چنین کاری ساده نباشد ولی در طولانی مدت می تواند اثرات مفید و خوبی هم برای کاربران و هم برای گوگل و توسعه دهندگان در بر داشته باشد.

توسعه دهندگانی که علاقه مند به اجرای این استراتژی و برنامه گوگل هستند باید بتوانند اپلیکیشن های خود را با این چنین سیاست هایی به روز سازی کرده و بر همان روال پیش بروند.

 

حتما بخوانید:
چگونه زبان پیش فرض گوگل کروم را تغییر دهیم؟

 

 

منبع: ubergizmo

Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن