اخبار

معادل درآمد کارمندان گوگل و فیس بوک در ایران چقدر است؟

معادل درآمد کارمندان گوگل و فیس بوک در ایران چقدر است؟
امتیاز دهید

شرکت‌های گوگل و فیسبوک از جمله شرکت‌های آمریکایی می باشند که به پرداخت حقوق بالا شهرت دارند. اما یک سئوال ذهن را درگیر می کند و ان این است که با توجه به مخارج در آمریکا در مقایسه با کشور ما، کارمندان این شرکت‌ها چقدر حقوق و مزایا (به ریال) دریافت می‌کنند؟

فرض می کنیم که کارمندان شرکت های مشهور گوگل و فیسبوک در نزدیکی سانفرانسیسکو باشند، اندیس هزینه آن‌ها حدود ۸۳ است در حالی که در تهران اندیس هزینه ها حدودا ۵۰ است. یعنی هر ۵۰ دلار درآمد در تهران، از دیدگاه قدرت خرید مردم، معادل ۸۳ دلار در سانفرانسیسکو می باشد.

بر اساس آمار شرکت گلسدور که حقوق و مزایای بیشتر شرکت‌های مهم آمریکا را زیر نظر دارد، به صورت میانگین، کارمندان شرکت‌های گوگل و فیسبوک ۱۵۵ هزار دلار در سال حقوق دریافت می کنند. البته به دلیل پرداخت مالیات میزان قابل توجهی از این حقوق کسر خواهد شد و در نهایت به طور حدودی ماهیانه ۸ هزار دلار پس از کسر مالیات‌های گوناگون باقی خواهد ماند.

 

برای درک بیشتر قدرت خرید یک شخص با دریافتی ۸ هزار دلار در ماه، هزینه‌های آن فرد هم باید مورد توجه قرار گیرد. برای این کار به مخارج نسبی محاسبه شده توسط نشریه اکونومیست رجوع می‌کنیم:

میزان درآمد کارمندان گوگل و فیسبوک در سال 2017

با فرض این که کارمندان گوگل و فیسبوک در نزدیکی سانفرانسیسکو زندگی کنند، اندیس هزینه آن‌ها حدود ۸۳ است در حالی که در تهران اندیس هزینه ها حدودا ۵۰ است.

 ۵۰ دلار درآمد در تهران  = ۸۳ دلار در سانفرانسیسکو

با یک تناسب ساده ریاضی می توان نتیجه گرفت که ۸ هزار دلار دریافتی متوسط در گوگل و فیسبوک، معادل دریافت حقوق ۴۸۰۰ دلاری در تهران می باشد که تقریباً معادل ۱۸ میلیون تومان حقوق در ماه می‌شود.

در انتها باید این مطلب را ذکر کنیم که شرکت‌های گوگل و فیسبوک نسبت به دیگر شرکت‌های آمریکایی بالاترین حقوق‌ها را به کارکنان پرداخت می‌کنند به گونه ای که درآمد کارمندان آن‌ها چند برابر درآمد میانگین در آمریکا است. در تصویر، نام و میزان پرداختی ده شرکت دارای بیشترین حقوق‌های پرداختی در آمریکا (قبل از پرداخت مالیات) را می‌بینید.

تهیه شده در: نیوزکالا

Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن