اخبار خودروخودرو

معرفی سریع ترین شاسی بلندهای (SUV) جهان – بخش اول

معرفی سریع ترین شاسی بلندهای (SUV) جهان – بخش اول
4 (80%) 3 رای

زمانی که نخستین SUV در سال 1935 پا به دنیای خودرو گذاشت، هدف از تولید آن ساخت یک خودروی جان سخت بود. شورلت Carryall Suburban جزو اولین نمونه های SUV جهان بود و تقریبا تمام SUVهایی که پس از آن تولید شدند الهام گرفته از خودروهای نظامی و تجاری جنگ جهانی دوم همچون جیپ و لندروور بودند.

در آن روزگار زمانی که عزم خود را جزم می کردید تا یک خودروی شاسی بلند بخرید، باید با این واقعیت کنار می آمدید که حداکثر سرعت آن به سختی از 100 کیلومتر در ساعت فراتر می رود و حتی رانندگی با این سرعت هم باعث بروز رفتارهای غیر قابل پیش بینی از خودرو می شد. اما در گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی و صنعت خودروسازی، این مشکلات برطرف شد.

امروزه دیگر SUVها به خودروهای لوکس، کاربردی و قدرتمندی تبدیل شده اند که در تمامی ابعاد تکامل یافته اند. SUVها و کراس اوورهای جدید سریعتر از مدل های قدیمی ظاهر شده اند. بعضی از آنها بر اساس پلتفرم خودروهای سدان و استیشن تکامل یافته اند و به همین دلیل شتاب بالا و هندلینگ خوبی دارند.

 بسیاری از خودرهای شاسی بلند امروزی به موتورهای پرقدرت توربوشارژ مجهز شده اند و در کنار استفاده روزمره، عملکرد شگفت انگیزی از خود نشان می دهند. تا جایی که برخی از آن ها در بخش قابلیت های دینامیکی، خودروهای اسپرت کوپه را نیز به چالش می کشند!

حتما بخوانید:  قیمت و مشخصات آکورا RDX مدل سال 2019

البته سریعتر بودن SUVهای امروزی نسبت به مدل های قدیم به این معنا نیست که، از قابلیت های آفرودی آنها کاسته شده بلکه در این زمینه نیز با پیشرفت های قابل توجهی روبرو گشته اند. مثلا،  مرسدس G63 AMG 6×6 با وجود شتاب و سرعت قابل توجهی که دارد، یک آفرودر قدرتمند نیز هست. در ادامه نیوز کالا را همراهی کنید تا به معرفی سریعترین شاسی بلندهای جهان بپردازیم. البته به قابلیت آفرودی این خودروها کاری نداریم.

سریعترین شاسی بلندهای جهان – بخش 1


1 – فورد اکسپلورر اسپرت

فورد اکسپلورر اسپرت؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
فورد اکسپلورر اسپرت؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
 • قیمت مدل پایه: 45.250 دلار
 • قدرت: 365 اسب بخار
 • حداکثر سرعت: 196 کیلومتر در ساعت
 • شتاب 0 تا 96.5 کیلومتر: 5.9 ثانیه

اکسپلورر اسپرت فورد جهت حمل 7 نفر طراحی شده و قدرت آن از مدل اکسپلورر استاندارد بیشتر است. این خودرو به موتور 6 سیلندر 3.5 لیتری توربوشارژ با قدرت 365 اسب بخار مجهز است و در راستای تحمل این قدرت اضافی، فنرهای آن سفت تر، ضربه گیرهای آن تقویت یافته، استحکام شاسی آن بهبود یافته و در نهایت حساسیت فرمان آن بیشتر شده است. ناگفته نماند که این خودرو مجهز به گیربکس 6 دنده اتوماتیک و سیستم انتقال قدرت 4 چرخ محرک است راننده قادر است دنده های آن را به صورت دستی با کمک شیفترهای فرمان تعویض نماید.

2 – آئودی SQ5

آئودی SQ5؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
آئودی SQ5؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
 • قیمت مدل پایه: 54.300 دلار
 • قدرت: 354 اسب بخار
 • حداکثر سرعت: 204 کیلومتر در ساعت (محدود شده)
 • شتاب 0 تا 96.5 کیلومتر: 5.1 ثانیه

آئودی SQ5 نسبت به برادر خود یعنی آئودی Q5 از بروزرسانی های داخلی و خارجی بسیاری برخوردار شده است. این خودرو به موتور 6 سیلندر سوپرشارژ با قدرت 354 اسب بخار مجهز است و این قدرت از طریق یک گیربکس 8 دنده اتوماتیک به سیستم انتقال قدرت 4 چرخ محرک کوآترو انتقال می یابد.

سیستم انتقال قدرت پیشرفته آئودی اس کیو 5 در حالت عادی 40 درصد از گشتاور 500 نیوتن متری این موتور را به چرخ های جلو و 60 درصد آن را به چرخ های عقب منتقل می کند. این خودروی شاسی بلند قادر است 0.93 جی شتاب گرانش تولید نماید که برای یک اس یو وی رقم بی نظیری است.

3 – مرسدس GLS63 AMG

مرسدس GLS63 AMG؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
مرسدس GLS63 AMG؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
 • قیمت مدل پایه: 125.300 دلار
 • قدرت: 577 اسب بخار
 • حداکثر سرعت: 250 کیلومتر در ساعت (محدود شده)
 • شتاب 0 تا 96.5 کیلومتر: 4.5 ثانیه

مرسدس GLS63 را بزرگترین خودروی تولیدی مرسدس به شمار می رود و بیش از 2.6 تن وزن دارد. در قلب مرسدس جی ال اس 63 یک موتور دست ساز V8 با حجم 5.5 لیتر با دو توربوشارژر می تپد که 577 اسب بخار قدرت دارد و این هیولای سنگین در عرض 4.5 ثانیه به 60 مایل در ساعت می رسد که برای این خودرو با این وزن بسیار شگفت انگیز است زیرا از هر خودروی اسپرتی سریع تر است!

شاسی بلند مرسدس GLS63 به گیربکس 7 دنده اتوماتیک مجهز است و در هنگام معکوس دادن دور موتور را با دنده بعدی هماهنگ می کند. همچنین جی ال اس 63 در زمینه سیستم تعلیق، فرمان و ترمز ارتقایافته و گشتاور مهیب 760 نیوتن متری آن از طریق سیستم انتقال قدرت 4 چرخ محرک به تمام چرخ ها منتقل می شود.

4 – بی ام و X6 M

بی ام و X6 M؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
بی ام و X6 M؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
 • قیمت مدل پایه: 105.000 دلار
 • قدرت: 567 اسب بخار
 • حداکثر سرعت: 250 کیلومتر در ساعت (محدود شده)
 • شتاب 0 تا 96.5 کیلومتر: 4.0 ثانیه

بی ام و X6 M محصول بخش M-Power کمپانی بی ام و است که از نوع V8 با 4.4 لیتر حجم و مجهز به یک توربوشارژ است و 567 اسب بخار قدرت تولید می کند. قدرت تولید شده توسط ای ن موتور از طریق یک گیربکس 8 دنده اتوماتیک اسپرت و سیستم انتقال قدرت xDrive به هر 4 چرخ منتقل می گردد.

بی ام و ایکس 6 ام همچون دیگر خودروهای سری ام جهت رانندگی اسپرت طراحی شده و برخلاف یک اس یو وی و مطابق یک خودروی اسپرت از عهده مانور دادن در سرعت بالا بر می آید. رقبای اصلی بی ام و X6 M در این زمینه، پورشه کاین و لامبورگینی اوروس است.

5 – بی ام و X5 xDrive50i

بی ام و X5 xDrive50i؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
بی ام و X5 xDrive50i؛ معرفی سریع ترین شاسی بلندهای جهان
 • قیمت مدل پایه: 74.050 دلار
 • قدرت: 445 اسب بخار
 • حداکثر سرعت: 250 کیلومتر در ساعت (محدود شده)
 • شتاب 0 تا 96.5 کیلومتر: 4.7 ثانیه

و اما بی ام و X5 xDrive50i  که سریع ترین مدل بی ام و است و زیر تیغ M-Power نرفته است! این خودرو دارای یک موتور 4.4 لیتری V8 توربوشارژ 445با  اسب بخار قدرت و 650 نیوتن متر گشتاور (از دور 2000 تا 4500 دور در دقیقه) است. X5 xDrive50i به گیربکس 8 دنده اتوماتیک و سیستم انتقال قدرت 4 چرخ محرک xDrive تجهیز یافته است.

این خودروی شاسی بلند فوق سریع، وزنی معادل 2.7 تن را نیز یدک می کشد که از 3 ردیف صندلی برخوردار است هر چند فضای ردیف سوم صندلی های آن فقط برای کودکان مناسب است! X5 xDrive50i بی ام و یک شاسی بلند فوق العاده است مخصوصا این که، کمپانی بی ام و یک نسخه سریع تر از آن را نیز عرضه می کند.

Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن