اخبارگوناگونویدئو

تماشا کنید: ساخت پهپادی شبیه به مگس توسط محققان هلندی

تماشا کنید: ساخت پهپادی شبیه به مگس توسط محققان هلندی
4.5 (90%) 2 رای

محققان هلندی به تازگی موفق به ساخت پهپادی شبیه به مگس شدند. این پهپاد کوچک قادر است در سرعت بالا به یکباره تغییر مسیر دهد. آنها در طراحی این گجت از مگس الهام گرفته اند و آن را DelFly Nimble نام گذاری کرده اند.

این تیم تحقیقاتی از مهندسین آزمایشگاه وسایل نقلیه کوچک (MAVLab) دانشگاه صنعتی دلفت و محققان دانشگاه واخنینگن تشکیل شده است. آنها توانستند یک پهپاد خودران با بال‌های متحرک بسازند که می تواند نحوه پرواز یک مگس را تکرار کند.

اگر شما هم به نحوه پرواز مگش توجه کرده باشید، دریافته اید که مگس مانورپذیری زیادی در حین پرواز دارد و می تواند ناگهان ۹۰ درجه‌ تغییر مسیر دهد. پهپاد فوق نه تنها این حرکت را تکرار می کند بلکه زاویه تغییر مسیر‌های لحظه‌ای آن گاهاً از ۹۰ درجه نیز بیشتر می‌شود.

ساخت پهپادی شبیه به مگس توسط محققان هلندی

البته این دانشمندان با ساخت پهپادی شبیه به مگس سعی دارند که با دینامیک پرواز مگس های میوه آشناتر شوند اما اکنون قابلیت‌های خارق العاده‌ی این پهپاد موجب شده که برخی شرکت‌ها به خرید آن علاقه مند گردند.

4 بال این پهپاد در هر ثانیه 17 بار بالا و پایین می آید. با این تفاسیر پهپاد DelFly شتاب بسیار بالایی برای حرکت به جلو یا کنار دارد. سرعت این پهپاد به ۲۵ کیلومتر در ساعت می رسد، قادر ایت حرکات آکروباتیک انجام دهد و در صدمی از ثانیه ۱۸۰ درجه بچرخد.

ساخت پهپادی شبیه به مگس توسط محققان هلندی

طول پهپاد مگسی شکل ۳۳ سانتی متر است و وزن ۲۹ گرمی دارد که بهره وری مناسبی برای ان به ارمغان می آورد. بنابراین طی ۵ دقیقه مسافتی بیش از یک کیلومتر را بپیماید.

DelFly Nimble در واقع اولین پهپاد MAVLab است که با استفاده از قطعات آماده مصرف و به روش کاملاً حرفه‌ای تولید می‌شود. در ضمن زمان پرواز بالای پهپاد مذکور باعث می شود که در بسیاری موارد کاربرد زیادی داشته باشد و به احتمال قوی شاهد تلاش‌های مشابهی در زمینه شبیه سازی پرواز مگس‌ها خواهیم بود.

حتما بخوانید:
جایزه 2 میلیون دلاری برای ساخت سریع ترین پهپاد
منبع
techspot
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن