اخبار خودروخودرو

در صورت عدم افزایش قیمت خودرو، کارخانه‌های خودروسازی تعطیل می شوند

هنوز افزایش قیمت خودرو در ایران قطعی رسما اعلام نشده است. خودروسازان اعلام کرده‎اند که هزینه‎های تولید افزایش یافته و در صورتی که قیمت خودرو افزایش نیابد، ممکن است خودروسازی‌ها تعطیل شوند.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که باید افزایش هزینه‌های واقعی خودروسازان را پذیرفت. در حال حاضر دستگاهی برای اندازه‌گیری قیمت برای خودروسازان وجود ندارد. وی گفت که خودروهای داخلی درب کارخانه باید ۱۰ درصد زیر قیمت بازار آزاد فروخته شوند.

عدم افزایش قیمت خودرو باعث چه مشکلاتی خواهد شد؟

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که، عدم افزایش قیمت خودرو چه تبعاتی را برای خودروسازان به همراه دارد؟ طبق برآوردها در 6 ماهه نخست سال جاری، دو خودروساز ایرانی چندین هزار میلیارد تومان زیان داده‎اند.

ابراهیم بهادرانی در ادامه افزود، پیش از این فرمول قیمت ‎گذاری خودرو توسط شورای رقابت تعیین می‎شد اما پس از روی کار آمدن محمد شریعتمداری، وزیر سابق صمت، قرار بر این شد که تصمیم‌گیری در حوزه قیمت‌ خودرو در اختیار شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه انجام گیرد.

بهادرانی گفت که واقعیت این است که تحریم‌ها نسبت به گذشته حادتر شده، بنابراین هزینه‌های سربار را برای خودروسازان و دیگر فعالان اقتصادی افزایش داده است. ممکن است با ادامه چنین روش‌های دستوری خودروسازان با خسارت‌های بیشتری مواجه شوند.

قیمت خودروهای داخلی چقدر افزایش خواهد یافت؟

در حال حاضر دستگاهی برای اندازه‌گیری قیمت برای خودروسازان وجود ندارد اما قیمت خودروهای داخلی درب کارخانه باید ۱۰ درصد، زیر قیمت بازار آزاد فروخته شود.

بهادرانی متذکر شد که افراد باید قیمت مشخصی را برای خودروهای تولیدی وضع و براساس آن مالیات دریافت کنند. اینکه بگوییم قیمت خودروهای داخلی ۷۰، ۱۰ یا صفر درصد افزایش یابند، روش صحیحی نیست. باید میزان تولید خودروسازان زیر ذره‌بین قرار گیرد و براساس آن سود لازم اعمال شود.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
iranjib

پاسخی بگذارید

بستن
بستن