اپلتلفن همراهدوربینسامسونگنقد و بررسی محصولاتویدئو

مقایسه دوربین: آیفون XS مکس با گلکسی نوت 9 و پیکسل 2XL

زمان زیادی از عرضه پیشرفته‎ترین اسمارت‎فون‎های تاریخ اپل و سامسونگ نمی‎گذرد و بهتر دیدیم در این مطلب به مقایسه دوربین گوشی‎های آیفون 10 اس مکس با سامسونگ گلکسی نوت 9 و نیز گوگل پیکسل 2 ایکس ال ببپردازیم.

حدود دو ماه پیش بود که گلکسی نوت 9 پا به دنیای موبایل گذاشت و حدود یک ماه بعد از آن، شاهده امدن آیفون 10 اس مکس بودیم. طبق نظر کاربران و کارشناسان، آیفون ایکس اس مکس قطعا بهترین دوربین تاریخ اپل را در بین آیفون‎ها دارد. اما آیا در برابر رقیب سر سخت خود یعنی سامسونگ گلکسی نوت 9 نیز عکس‌های بهتری ضبط می‌کند؟ خب جواب به این سوال را در این مطلب پاسخ می‎دهیم. اما برای این‎که هیجان مقایسه کمی بالاتر برود، گوشی گوگل پیکسل 2 ایکس ال را نیز وارد میدان کردیم. آری حق با شماست! از تاریخ عرضه پیکسل 2XL حدود یک سال است که می‎گذرد، اما فراموش نکیم که این گوشی همچنان یکی از بهترین‌های بازار از نظر کیفیت عکسبرداری است.

مقایسه دوربین آیفون 10 اس مکس با گلکسی نوت 9 و پیکسل 2 ایکس ال

در ادامه برخی از عکس‌های گرفته شده در این آزمایش بررسی شده‌ و کیفیت عکس‌های سه دوربین با هم مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. ویدیوی انتهای مطلب را نیز حتما تماشا کنید.

سوژه شماره 1: کنار دریا

پیداست که آیفون 10 اس مکس و گلکسی نوت 9 در این صحنه بسیار خوب عمل کرده‌اند و انتخاب عکس برتر میان آن‌ها دشوار است. اما ب دلیل این‎که عکس گلکسی نوت 9 در نوردهی سوژه کمی‌ بهتر بوده است، این گوشی امتیاز بالاتری می‌گیرد. و اما پیکسل 2 XL که سوژه را در سایه‌ها رها کرده است و به عینه می‎بینیم که عملکرد گوشی گوگل در این‌جا انصافا چندان جالب نبود و سوژه تاریک‌تر از چیزی که انتظار می‌رود ضبط شده است.

همچنین باید اعتراف کنیم که دامنه دینامیکی نیز در عکس‌های آیفون 10 اس مکس و گلکسی نوت 9 بسیار بالاتر از تصویر ضبط شده با گوشی پیکسل 2 XL است. هر دو گوشی امسالی، قسمت‌های پرنور آسمان را به خوبی و با جزییات ضبط کرده‌اند.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 8.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 8.5
گوگل پیکسل 2 XL 6.0

سوژه شماره 2: گل و رنگ‌ها

در بین 3 عکس فوق، در مجموع برتری با گلکسی نوت 9 است، اما به نظر می‌رسد کمی‌ دچار نوردهی بیش از حد شده است و این مساله باعث انحراف از رنگ‌های طبیعی گیاهان و چمن‌ها شده است. پیکسل 2 XL و آیفون 10 اس مکس از این لحاظ متعادل‌تر عمل کرده و تصاویر آن‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌آید. از میان این دو نیز گوشی آیفون به لطف ضبط اندک جزییات بیشتر و نیز نمایش بهتر رنگ‌های سبز دست بالا را دارد.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 8.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 6.0
گوگل پیکسل 2 XL 7.5

سوژه شماره 3: کنار ساختمان کازینو

نمی‎دانیم که چرا تصویر گلکسی نوت 9 در این‌جا اندکی صاف و بی‌عمق به نظر می‌رسد و کنتراست بالایی ندارد! به ابرها و تکه‎های ریز آن‎ها در تصاویر 3 گوشی بیشتر دقت کنید! در این مرحله نیز تصویر آیفون 10 اس مکس با تصویر چشم نواز خود برتر ظاهر شده است. و پیکسل 2 XL به دلیل ضبط جزییات کمتر در سایه‌ها نسبت به گوشی آیفون، در رتبه دوم قرار گرفته است.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 8.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 6.0
گوگل پیکسل 2 XL 7.0

سوژه شماره 4: تالار اپرا

به یک نکته جال برخورد کردیم و این‎که گویا آیفون 10 اس مکس خیلی سعی دارد به تصاویر کمی چاشنی بیفزاید و جذابیت عکس را بیشتر کند. بنابراین دور از انتظار نیست اگر مشخص شود این گوشی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای اعمال برخی تغییرات در تصاویر استفاده می‌کند. به نظر که رنگ‌های آتشین از نور آفتاب در آسمان بعد از ظهر جذاب به نظر می‌رسند. البته کمی اغراق‎امیز است اما باز هم جذابش کرده است.

و اما گلکسی نوت 9 که بیش از حد از رنگ‎های نارنجی و زرد کاسته است و درست عکس آیفون 10 اس مکس عمل کرده که شاید به خاطر اعمال نوردهی بهتر در قسمت جلوی تالار اپرا باشد. در هر صورت شما احتمالا ترجیح می‌دهید عکس‌های آیفون 10 اس مکس را برروی وال فیسبوک خود به اشتراک بگذارید.

در مورد پیکسل 2 XL هم که یک بار دیگر نوردهی پایین خود را نشان داد! ابرها در آسمان به خوبی تصویر شده‌اند، اما سایه‌ها به نظر بیش از حد تاریک می‌آیند.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 7.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 6.0

سوژه شماره 5: غروب آفتاب

در این تصویر نیز بسیاری از نتایجی که پیش‌تر مشاهده شده بود دوباره تکرار شد. آیفون 10 اس مکس یک تصویر دوست داشتنی با رنگ بندی کنترل شده برای زیباسازی هرچه بیشتر آن ارائه کرد: شیب رنگ‌ها در آسمان و رنگ بندی کلاه بسیار دلپذیر است. تنها می‌توان گفت رنگ‌های پوست سوژه می‌توانست طبیعی‌تر از این باشد. در سمت مقابل، گلکسی نوت 9 عکس خنثی‌تری ارائه می‌دهد. این نیز نکته مثبتی است اما بهتر بود رنگ‌های گرم در آسمان به شکل جذاب‌تری تصویر می‌شدند. در مورد پیکسل 2 XL نیز به اجبار باید سخن قبل را تکرار کرد که تصویر آن باز هم بیش از حد کم نور است.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 7.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 7.0

سوژه شماره 6: هنگام صرف شام

در مورد این سوژه باید بگوییم که متاسفانه هر 3 گوشی صعیف عمل کردند. البته از حق نگذریم، وجود این لامپ‌های رشته‌ای داغ و قدیمی‌ در کادر دوربین می‌تواند برای هر دوربینی چالش برانگیز باشد. با وجودی که تصویر ضبط شده با آیفون پرجزییات است اما یک لایه رنگ صورتی برروی چهره سوژه مشاهده می‌شود که چندان خوشایند نیست. نوت 9 به خوبی برروی چهره سوژه فوکوس کرده است. پیکسل 2 XL نیز رنگ‌ها را به نارنجی و زرد منحرف کرده است.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 5.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 5.5
گوگل پیکسل 2 XL 4.0

سوژه شماره 7: پیاده‌رو

گوشی آیفون باز هم بهتر از سایرین عمل کرده و تصاویر پر جزئیاتی را ثبت کرده است.  تابلوهای نوری بیش از حد درخشان نبوده و نوردهی تصویر به طور کلی بسیار متعادل‌تر به نظر می‌رسد. در مقابل، نوت 9 و پیکسل 2 XL نتوانسته‌اند به اندازه گوشی آیفون جزییات را در سایه‌ها حفظ کنند.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 7.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 6.5

سوژه شماره 8: برآمدن ماه کامل

در این مرحله از آزمایش دوربین با اتفاق جالبی برخورد کردیم. در ابتدا فلاش‌های هر 3 دوربین در حالت خودکار قرار داده شد و هنگام عکسبرداری هر سه گوشی از فلاش استفاده کردند. هر سه این عکس‌ها بسیار بد ظاهر شدند به طوری که انگار یک مه غلیظ در محیط وجود داشته است. بنابراین فلاش دوربین‌ها غیرفعال شد و دوباره عمل عکسبرداری تکرار شد. این بار عکس‌های نسبتا بهتری به دست آمد که آن‌ها را در اینجا مشاهده می‌کنید.

البته باز هم اعتراف می‎کنیم که با یک صحنه چاش‎برانگیز و سخت مواجه شدیم. آیفون 10 اس مکس به خوبی وظیفه خود را انجام داد و جزییات کافی و رنگ‌های خوشایندی را ضبط کرد. البته گلکسی نوت 9 یک قدم پیش‌تر رفت و تصویری واضح‌تر و پرجزییات‌تری ارائه داد. همچنین تصویر متعلق به پیکسل 2 XL ترکیبی از نقاط قوت و ضعف را با خود دارد. در پایین خط افق جزییات خوبی ضبط شده است، اما در آسمان شب نویز زیادی دیده می‌شود که عکس را ناخوشایند جلوه داده است.

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 6.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 5.0

نتیجه گیری

خب تصاویر را با دقت مشاهده کردید؟ انصافا بررسی خوب و دقیقی بود و به جزئیات دوربین هر سه گوشی فوق پی بردیم. در این مقایسه دوربین، ابتدا باید گفت با آیفون 10 اس مکس می‎توان عکس‌های فوق العاده‌ای را به ارمغان ‌آورد. هرچند دوربین آن بی‌نقص نیست اما کاربر بدون زحمت زیادی می‌تواند عکس‌های دوست داشتنی و باکیفیتی با آن بیاندازد. هنوز نمی‏دانیم که اپل از چه الگوریتم‌هایی در ضبط عکس‌ها توسط این گوشی استفاده کرده است، اما باید گفت این گوشی معمولا در برجسته سازی بهترین مناطق کادر دوربین عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

هر چند گلکی نوت 9 نسبت به آیفون 10 اس مکس در بحث نمره اختلاف دارند، اما دوربین سامسونگ گلکسی نوت 9 ظرفیت فوق العاده‌ای دارد. شاید زمین کج بوده یا توپ گرد نبوده اما صحنه‎های انتخاب شده برای نوت 9 کمی چالش‎برانگیز بوده است. در هر صورت به نظر می‌رسد این گوشی سزاوار یک شانس دوباره برای رقابت با گوشی آیفون باشد. (به جوون‎ها فرصت بدیم)

در نهایت دوربین پیکسل 3 ایکس ال خوب ندرخشید و ضعیف بود. اما با انصاف باشید و به این گوشی حق بدهیم که از عمر ان حدود یک سال است که می‎گذرد و چنین اختلافی در نمره‌های کسب شده توسط آن طبیعی است.

گوشی نمره نهایی
آیفون 10 اس مکس 7.3
سامسونگ گلکسی نوت 9 6.8
گوگل پیکسل 2 XL 6.1

0/5 ( 0 نظر )
منبع
phonearena

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن