دانستنی ها

Black Friday یا جمعه سیاه چیست؛ با تاریخ بدترین خشونت‌ها در جمعه سیاه آشنا شوید

Black Friday یا جمعه سیاه چیست؛ با تاریخ بدترین خشونت‌ها در جمعه سیاه آشنا شوید
5 (100%) 1 رای

بلک فرایدی (Black Friday)، جمعه سیاه، حراج جمعه (یا حراجمعه!) و یا هر اسم دیگری که دارد، روزی مخصوص تخفیف و خرید ارزان است؛ عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود. در این روز خاص و ویژه در فروشگاه‎های بزرگ، دیگر جای سوزن انداختن هم نیست. در ادامه بیشتر با جمعه سیاه آشنا شوید.

جمعه‌ سیاه یا بلک فرایدی نام حراجی فردای روز شکرگزاری است. حالا چرا جمعه سیاه؟ خب به دلیل اینکه در این روز، آنقدر هرج و مرج و شلوغی بوجود می‎آید که نامش را سیاه گذاشته‎اند؛ اولین بار دپارتمان پلیس فیلادلفیا از عبارت جمعه‌ی سیاه برای توصیف هرج‌ومرج و هجوم توأم با خشونت مردم در مرکز شهر استفاده کرد.

از چه زمانی نگاه‌ها به این روز تغییر کرد؟

فروشندگان علاقه‌ای به نام «جمعه‌ی سیاه» نداشتند، زیرا از صفت «سیاه» معمولا برای توصیف روزهای سقوط بازار بورس استفاده می‌شود؛ روزهایی مانند دوشنبه‌ی سیاه، که نام منتخب برای روز 19 اکتبر و 1987 و یکی از به‌یادماندنی‌ترین روزهای سقوط ارزش سهام در بازار بورس است. در این روز سهام شرکت Jones Industrial Average Dow به میزان 22 درصد سقوط کرد. ورشکستگی این شرکت بیشترین کاهش قیمت سهام یک‌روزه را در تاریخ بازار بورس رقم زد.

سیاه - Black Friday یا جمعه سیاه چیست؛ با تاریخ بدترین خشونت‌ها در جمعه سیاه آشنا شوید

و یا روز 24 اکتبر 1929 که پنجشنبه‌ سیاه لقب گرفت؛ این روز آغاز رکود بزرگ اقتصادی بود و پس‌ از آن سه‌شنبه‌ی هفته‌ی بعد را نیز سه‌شنبه‌ی سیاه نام گذاری کردند، زیرا در آن روز ارزش سهام علی‌رغم تمام تلاش‌های سهامداران و سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از سقوط بازار بورس، به میزان 11 درصد سقوط کرده و بازاری را که در آن روزها به‌عنوان چرخاننده‌ی اقتصاد می‌شناختند، برای سرمایه‌گذاران ناامن کرد.

پس با این تفاسیر جای تعجبی ندارد که فروشندگان از واژه جمعه سیاه خوششان نیاید. اما از طرف دیگر این روز یکی از پرفروش‎ترین روزهای سال است و بهتر دیدند که در مقابل نام آن مقاومت نکنند.

سپس فروشندگان از نام بلک فرایدی بیشتر برای توصیف موفقیت خود در فروش بهره بردند. حسابدارها که برای مشخص کردن سقوط و کاهش درآمد و سوددهی از رنگ قرمز استفاده می‌کنند، این روز قلم‎های مشکی خود را برداشته و کاغذها را با سودهای هنگفت سیاه می‎کنند.

تاریخ بدترین خشونت‌ها در جمعه سیاه

سیاه 01 - Black Friday یا جمعه سیاه چیست؛ با تاریخ بدترین خشونت‌ها در جمعه سیاه آشنا شوید

اما جمعه سیاه برای همه خوشایند نیست، زیرا خشونت در جمعه‌ سیاه برای نیروی پلیس کابوس است. از سال 2010 خشونت در روز بلک فرایدی منجر به 10 کشته و 111 مصدوم شده است. طبق امار بیشترین میزان خشونت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال مارت اتفاق می‌افتند و به دنبال آن هشتک #Walmartfights (به معنای مبارزات والمارتی) به وجود آمد.

  • خوب است بدانید که در سال 2016 سه نفر در ایالت‌های تنسی، نیوجرسی و نوادا مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و یکی از آن‌ها جان خود را از دست داد.
  • در سال 2013 پلیس به یک دزد فروشگاهی شلیک کرد.
  • در سال 2012 بود که 2 نفر بیرون فروشگاه وال مارت مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. این دو تن در حال جر و بحث برای جای پارک بودند.
  • بخش الکترونیکی وال‎مارت پرخشونت‎‏ترین است. در سال 2011 زنی برای خرید یک دستگاه Wii با تخفیف 60 درصد به سمت جمعیت حاضر اسپری فلفل پاشید!
  • در سال 2010 هجوم مردم در ساعت 5:30 صبح، باعث خروج اضطراری کارکنان این فروشگاه شد.
  • در سال 2009 و بازهم دریکی از فروشگاه‌های وال مارت و در بخش الکترونیکی، حضور پلیس برای جلوگیری از خشونت لازم شد.
  • اما از هم بدتر، جمعه سیاه سال 2008 بود؛ در ان روز خاص مردی زیر پای مردم جان داد. انی کارگر موقت وال‎مارت با وجود قد 195 سانتی‌متری و وزن 122 کیلویی‎اش، زیر پای مردم و به دلیل خفگی جان سپرد. حداقل 2000 نفر با شکستن درب‌ها، به درون فروشگاه هجوم آوردند و او را زیر پای خود خفه کردند. در آن روز چند تن دیگر نیز صدمه دیدند که یکی از آن‌ها زنی حامله بود.

با این تفاسیر نام‎گذاری جمعه سیاه از جانب پلیس پر بیراه هم نبوده است.

ناگفته‌هایی درباره جمعه‌ سیاه

جمعه‌ سیاه همیشه شلوغ‌ترین روز خرید سال نبوده است

جمعه‌ی سیاه در سال 2001 بود که به صورت رسمی عنوان شلوغ‌ترین روزِ خرید سال را به خود اختصاص داد. تا قبل از آن شلوغ‌ترین روز خرید در سال شنبه‌ قبل از کریسمس بود.

بلک فرایدی در دهه‌ 90 تبدیل به اتفاقی جهانی شد

بااینکه سال‌هاست که در این روز آمریکایی‌ها جشن می‌گیرند اما اصطلاح جمعه‌ی سیاه اکثراً در فیلادلفیا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. زبان‌شناس و سردبیر اجرایی بنجامین جیمر می‌گوید:

این اصطلاح تا قبل از اواسط دهه‌ 90 همه‌گیر نبوده است

از آن زمان به بعد در تمام دنیا از نام جمعه‌ سیاه استفاده کردند و این عنوان بار تبلیغاتی بالایی پیداکرده است.

کلاه‌برداری‌های بلک فرایدی

طبق تحقیقاتی که توسط WalletHub انجام گرفته نشان می‎دهد که 14 درصد از کالاهایی که در روز جمعه‌ سیاه به فروش می‌رسند، قیمتی مشابه باقیمت معمول دارند. و همچنین 17 درصد کالاهای به فروش در جمعه‌ سیاه، قیمتی بالاتری دارند!

همیشه جمعه‌ سیاه زمان مناسبی برای خرید نیست

بسیاری جمعه‌ سیاه را با مسابقات فیلم Hunger Games مقایسه می‌کنند! اما آیا واقعا چند درصد تخفیف ارز این مبارزات را دارد؟ یکی از مهم‎ترنی مخاطرات این روز عدم امنیت جانی و مالی است.

روز بعد از جمعه‌ سیاه نیز برای خرید مناسب است

فردای جمعه سیاه را«شنبه‌ی تجاری کوچک» نام نهاده‎اند. در این روز نیز پیشنهادهای خوبی در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

از خانه بیرون بزنید

شرکت REI هرساله تبلیغات زیادی در ارتباط با عدم مشارکت در جمعه سیاه می‌کند. هدف این شرکت این است که کارکنان و خریداران از خانه بیرون زده و هوایی تازه کنند.

بسیاری از پیشنهادهای بلک فرایدی زودتر شروع می‌شوند

اگر شما یکی از افرادی هستید که از خرید جمعه سیاه لذت می‌برید، بسیاری از پیشنهادها و تخفیف‌های جمعه‌ی سیاه زودتر از موعد شروع‌ شده و می‌توانید تا قبل از شلوغی و ازدحام جمعه‌ی سیاه خریدهای خود را ثبت کنید.

روزهای دیگری نیز برای خرید ارزان وجود دارد

تصور این است که جمعه سیاه بهترین روز برای خرید ارزان است، اما حقیقت این است که در روزهای دیگر سال نیز پیشنهادهای جذاب و قابل‌توجهی از طرف فروشگاه‌های بزرگ ارائه می‌شود.

حتما بخوانید:
گزارش FBI: خریداری بیش از 200 هزار اسلحه توسط امریکایی ها در جمعه سیاه
منبع
thebalancecnetstandardmedia
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن