آموزشترفند ها

7 کاربرد شگفت فلش مموری (مموری USB) که شاید ندانید

فلش، یو اس بی یا یا حافظه فلش، هر چه که صدایش می‎کنید، سال‎هاست که یار و همراه شما در مواقع نیاز بوده. تمت به واقع از این وسیله کاربردی چه می‎دانید؟

اکثر ما از فلش مموری برای انتقال داده‎ها از کامپیوتر به دیوایس‎های دیگر یا بلعکس استفاده می‏کنیم و یا از اطلاعات حیاتی‎مان بکاپ می‎گیریم. اما این‎ها تمام کاربردهای فلش مموری نیست! مثلاً آن که شما می‌توانید درست مانند فیلم‌ها از حافظه فلش برای قفل کردن کامپیوتر یا باز کردن قفل آن استفاده کنید.

7 کاربرد جالب فلش مموری USB

حتی می‌توانید به کمک یک فلش USB کامپیوتر خود را به سرعت به وای‌فای وصل کنید، عملکرد آن را ارتقاء ببخشید یا حتی یک وب سرور را مستقیماً از طریق فلش مموری روی کامپیوتر خود راه‌اندازی و اجرا کنید. در ادامه نیوز کالا را همراهی کنید تا بیشتر با کاربردهای جالب فلش مموری آشنا شویم.

در این مقاله با یکدیگر مطالب زیر را می‎خوانیم:

  • کاربردهای جالب فلش مموری
  • قفل کردن یا گشودن قفل کامپیوتر
  • امکان اجرای نرم‌افزارهای قابل حمل در همه‌جا
  • بهبود عملکرد با ReadyBoost
  • بک‌آپ گرفتن با دیسک ایمیجر Win32
  • ذخیره کردن مدارک مهم سفر
  • امکان نصب تمامی سیستم‌های عامل
  • حفظ امنیت در زمان آنلاین بودن با سیستم عامل تیلز

۱. قفل کردن یا گشودن قفل کامپیوتر

Use a USB Flash Drive to Lock - 7 کاربرد شگفت فلش مموری (مموری USB) که شاید ندانید
قفل کردن یا گشودن قفل کامپیوتر

آیا می‎خواهید مثل فیلم‎های جاسوسی تنها با فشردن یک دکمه کامپیوترتان را قفل و یا بلعکس، قفل آن را باز کنید؟ در حقیقت آیا دل‌تان می‌خواهد درست مثل فیلم‌های سینمایی تنها با کمک یک دکمه کامپیوترتان را قفل یا برعکس، قفل آن را باز کنید؟ در حقیقت با ابزار PREDATOR که به طور رایگان در دسترس است، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

در حقیقت به لطف ابزار PREDATOR، یک فلش USB را می‎توان به یک ابزار کنترل دسترسی و یا بهتر بگویم، یکی از دکمه‌های کامپیوتر بدل کرد. هنگامی‌که از جلوی کامپیوترتان بلند می‌شوید، فلش مموری را خارج کنید تا به این ترتیب دستگاه‌تان قفل شود. وقتی دوباره پشت سیستم‌تان برگشتید، حافظه فلش خود را وصل کنید تا قفل کامپیوتر باز شود.

این‌کار درست مانند استفاده از دکمه‌ی قفل (Lock) در ویندوز است، اما با این تفاوت که با استفاده از این روش به وارد کردن دوباره‌ی رمز ورود خود پس از هر بار خروج نیازی نخواهید داشت.

هر بار که فلش مموری خود را خارج کنید، پنجره‌هایی که باز هستند مینیمایز می‌شوند و صفحه نمایش شما خاموش خواهد شد. حال اگر حافظه فلش خود را دوباره متصل کنید، نمایشگر نیز روشن می‌شود.

۲. امکان اجرای برنامه‌های قابل حمل در همه‌جا

گرچه یکی از ویژگی‌های عجیب نرم‌افزارها، لزوم نصب‌شان است، با این همه اگر از برنامه‌های قابل حمل استفاده کنید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

برنامه‌ها و بازی‌های قابل حمل به راحتی می‌توانند روی یک فلش USB کپی و سپس در هر دستگاه مناسب دیگری که عموماً باید یک کامپیوتر ۳۲ یا ۶۴ بیتی باشد، اجرا شوند. مرورگرها، ابزارهای ایمیل، برنامه‌های پیام‌رسان و بازی‌ها را می‌توان از طریق یک فلش مموری در کامپیوتر راه‌اندازی کرد.

طی تعطیلات خود، در کتابخانه یا کافی‌نت و هر موقعیت دیگری که بخواهید تعدادی از برنامه‌های‌تان را دم دست داشته باشید و روی هر کامپیوتری که بخواهید اجرا کنید، این روش، راه‌حل بسیار مناسبی خواهد بود.

۳. بهبود عملکرد با ReadyBoost

muo tech usb readyboost - 7 کاربرد شگفت فلش مموری (مموری USB) که شاید ندانید
بهبود عملکرد با ReadyBoost

اگر عملکرد هارد کامپیوتر شما کُند است، ReadyBoost می‌تواند در ارتقای سرعت آن به شما کمک کند. هنگامی‌که از ReadyBoost برای بهبود این عملکرد کمک می‌گیرید، فلش شما با چندین بار کَش کردن فایل‌های استفاده شده، هم‌چون یک حافظه پنهان (کَش) هارد دیسک عمل می‌کند. اگر خواندن فایل‌ها از روی فلش مموری سریع‌تر از خواندن آن‌ها از روی هارد درایو کامپیوتر باشد، ویندوز از کش حافظه فلش استفاده خواهد کرد.

با این‌حال، اگر یک درایو 7200+ دور بر دقیقه (RPM) داشته باشید، با انجام این‌کار عملکرد دستگاه‌تان پیشرفت چشم‌گیری نمی‌کند. اگر هم درایو شما یک درایو حالت جامد یا SSD باشد، به دلیل سرعت بالاتر SSD در مقایسه با کش، ویندوز اجازه‌ی استفاده از ReadyBoost را نخواهد داد.

برای فعال‌سازی ReadyBoost کافی‌ست در ویندوز اکسپلورر روی فلش USB کلیک راست کنید، گزینه‌ی Properties را انتخاب و از گزینه‌های موجود در تب ReadyBoost استفاده کنید. توجه داشته باشید که ویندوز تنها زمانی اجازه‌ی فعال‌سازی ReadyBoost را می‌دهد که سرعت فلش مموری شما بالا باشد. از همین‌رو ممکن است در بعضی USBها برخی از گزینه‌های موجود در تب ReadyBoost ، غیر فعال باشند. به این نکته هم دقت کنید که ابزار ReadyBoost به فلش مموری‌هایی نیاز دارد که دست‌کم ۲۵۶ مگابایت حافظه‌ی خالی داشته باشند.

۴. بک‌آپ گرفتن با Win32 Disk Imager

 

muo tech usb win32diskimager - 7 کاربرد شگفت فلش مموری (مموری USB) که شاید ندانید
بک‌آپ گرفتن با Win32 Disk Imager

اگر جزء کسانی هستید که از فلش مموری خود برای چندین منظور استفاده می‌کنند، بد نیست همیشه به فکر بک‌آپ گرفتن از فایل و محتوای موجود باشید. برای انجام چنین کاری Win32 Disk Imager یکی از روش‌های آسان است.

دیسک‌ایمیج فایلی است که محتوا و ساختار تمام دیسک را ذخیره و حفظ می‌کند. گرچه از Win32 Disk Imager معمولاً برای رایت کردن دیسک ایمیج‌هایی با قابلیت بوت شدن روی حافظه فلش استفاده می‌شود، این ابزار می‌تواند ایمیج هم بگیرد. کافی است آن را نصب و اجرا کنید، فلش USB خود را وارد، مقصد آن را انتخاب و برای Image File خود یک نام انتخاب کنید. حال برای همسان‌سازی داده‌ها یا کلون کردن آن‌ها کافی است روی گزینه‌ی Read کلیک کنید.

زمانی‌که به بازیابی دیسک ایمیج خود نیاز پیدا کردید، ایمیج موردنظر خود را Browse و روی گزینه‌ی Write کلیک کنید.

۵. ذخیره کردن مدارک مهم در سفر

اگر اهل سفر هستید، احتمالاً برای‌تان پیش آمده که مدارک و اسناد خود را گم کنید. ویزا، تأییدیه رزرو اقامتگاه و حتی پاسپورت‌تان ممکن است در طول سفر به راحتی گم شوند. اگر کسی که کیف‌ها را حمل می‌کند، اشتباهاً آن‌ها را عوض کند و شما مدارک‌تان را در یک کیف دیگر قرار دهید، به سادگی می‌تواند چنین اتفاقی رخ دهد و مدارک‌تان گم شوند.

برای جلوگیری از چنین دردسرهایی، یک راه‌حل‌ها این است که مدارک مهمی را که در سفر خود به آن‌ها نیاز دارید، روی یک فلش USB ذخیره کنید و با خود همراه داشته باشید. این اطلاعات حتی می‌تواند شامل تصویر اسکن شده پاسپورت‌تان هم باشد تا اگر در حال سفر به خارج کشور هستید، حتی در صورت گم شدن پاسپورت، مسئولان امر بتوانند سوابق شما را چک کنند.

۶. امکان نصب تمامی سیستم‌های عامل

muo windows bootable usb installation media - 7 کاربرد شگفت فلش مموری (مموری USB) که شاید ندانید
امکان نصب تمامی سیستم‌های عامل

USB دیسک ایمیج‌های قابل بوتِ سیستم‌های عامل می‌توانند به شما در نصب یک سیستم عامل (OS) جدید بر روی کامپیوترتان کمک کنند.

برای مثال، کاربران ویندوز ۱۰ می‌توانند با استفاده از ابزار مربوطه یک USB دیسک اینستالر قابل بوت ایجاد کنند. این کار کمک می‌کند تا در صورت بروز هر مشکلی در سیستم عامل، بتوانید ویندوز خود را ریکاور یا دوباره نصب کنید.

به همین صورت نیز می‌توان تمامی سیستم عامل‌ها با مبنای لینوکس را از طریق USB نصب کرد. از آن‌جا که در این روش می‌توان پیش از نصب سیستم عامل و از روی فلش مموری فضای OS را تجربه کرد، محیط آن پویا و ملموس خواهد بود.

گفتنی است شما می‌توانید یک USB دیسک اینستالر را برای macOS هم ایجاد کنید.

۷. حفظ امنیت در زمان آنلاین بودن با سیستم عامل تیلز

ممکن است شما به دنبال سیستم عاملی باشید که برای حفظ حریم شخصی و امنیت فعالیت‌های آنلاین‌تان، بتوان آن را از طریق فلش مموری اجرا کرد. در این راستا بهترین پیشنهاد تیلز (Tails) است که برخلاف دیگر سیستم عامل‌های استاندارد حریم شخصی شما را حفظ می‌کند و در فضای نت ناشناس نگه‌تان می‌دارد. هیچ لاگ و گزارشی در این سیستم عامل ذخیره نمی‌شود. علاوه بر این یک نرم‌افزار پیشرفته، رمزنگاری فایل‌ها، ایمیل و پیام‌های فوری شما را انجام داده و دیتای اینترنت شما از طریق تور (Tor) منتقل می‌شود.

هر بار استفاده از تیلز روی فلش USB شما، آغاز یک فعالیت نو و جدید است چرا که در آن هیچ داده‌ای حفظ نمی‌شود. این مسئله امنیت و حریم شخصی شما در زمانی که آنلاین هستید را افزایش می‌دهد. تنها نکته‌ای که می‌ماند این است که حتماً مطمئن باشید که پسووردتان امن است.

خب به همین راحتی و خوشمزگی با 7 کاربرد جالب فلش مموری‎ها آشنا شدید که تابحال کمتر در مورد آن گفته شده بود. اگر شما هم کاربرد جالب دیگری بلد هستید که در بالا به آن نپرداختیم، خوشحال می‎شویم که در بخش دیدگاه‎ها مطرح کنید تا کاربران دیگر نیز استفاده کنند. 
0/5 ( 0 نظر )
منبع
makeuseof

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن