اینترنت و وبدانستنی ها

با قابلیت های نسل پنجم اینترنت (5G) آشنا شوید

نسل پنجم اینترنت یا همان 5G علاوه بر ارائه سرعت بالا، از قابلیت‌های متعددی همچون پایداری، ظرفیت بالا و تماس صوتی باکیفیت بهره می‌برد. در ادامه نیوز کالا را همراهی کنید تا به معرفی مهم ترین قابلیت‎های شبکه اینترنت 5G بپردازیم.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) زیر نظر سازمان ملل در سال 2012 برنامه‌ای را با هدف توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایل (IMT) برای افق 2020 اجرا کرد. سپس در همین راستا به صورت رسمی یک مسابقه جهانی جهت تعیین نسل پنجم شبکه موبایل آغاز شد که رقابتی تنگاتنگ را میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه جهان شکل داد.

اپراتورهای مذکور با هدف راه‌ندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشورهای مختلفی چون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا و استرالیا اقدامات متعددی را انجام دادند. از کمپانی‎های فعال در این زمینه باید به نوکیا، اریکسون، هواوی، ال جی و اسپرینت اشاره داشت که جهت راه‌اندازی اولین شبکه متصل به اینترنت نسل پنجم 5G رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند. به طور کلی شبکه اینترنت 5G به عنوان استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار محسوب می‌شود که پس از نسل چهارم موبایل ارائه خواهد شد.

مهم‌ترین قابلیت های شبکه اینترنت 5G

5g - با قابلیت های نسل پنجم اینترنت (5G) آشنا شوید
مهم‌ترین قابلیت های شبکه اینترنت 5G

افزایش کیفیت تماس صوتی و تصویری

کی از بارزترین ویژگی‎های شبکه اینترنت نسل پنجم یا 5G ارائه کیفیت بالاتر نسبت به نسل چهارم اینترنت است. به واقع در نسل پنجم اینترنت تماس های صوتی و تصویری با کیفیتی بالا ارائه می‎شوند؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند که کیفیت صدا و تماس‌های تصویری به کمک نسل پنجم اینترنت به میزان چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

افزایش ظرفیت

یکی دیگر از قابلیت‌های نسل پنجم اینترنت، MMTC یا Massive Machine Type Communications است که برای کاربران و دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند ظرفیت بیشتری را ایجاد می‌کند. در حال حاضر دستگاه‌هایی که به شبکه متصل می‌شود حجم زیادی از اطلاعات را تولید، پردازش و ارسال می‌کنند که این نسل‌ها تراکم و ترافیک زیادی در شبکه ایجاد می‌کرد، اما در اینترنت نسل پنجم ظرفیت بالایی وجود دارد که به کمک آن در هر کیلومتر مربع حدود 1 میلیون دستگاه هوشمند می‌توانند به آسانی به شبکه متصل شوند.

افزایش پایداری

ارتباطاتی با پایداری بالا و با تاخیر بسیار کم (URLLC) یکی دیگر از قابلیت های شبکه اینترنت 5G محسوب می‌شود. البته به کمک ویژگی ارتباطاتی با تاخیر بسیار کم (URLLC) که کلمه اختصاری عبارت ultra reliable and low latency communications است، می‌توان به ارتباطات پایدار و ارتباطات سریع بین شبکه و دستگاه‌های متصل به آن شبکه دسترسی پیدا کرد. کارشناسان در این خصوص می‌گویند چنین قابلیتی برای اتصال خودروهای خودران بسیار ضروری است؛ زیرا وسایل نقلیه خودران به ارتباطی بدون تاخیر نیاز دارند و می‌بایست همواره به شبکه متصل باشند تا بر اساس هوش مصنوعی عمل کنند. اگر چنین اتصالی فراهم نباشد، همواره شاهد اختلالات گسترده در این وسایل نقلیه خواهیم بود که تصادفات مرگبار را به همراه خواهد داشت.

افزایش کیفیت و ظرفیت پخش موبایلی

و اما به لطف نسل پنجم اینترنت موبایل این امکان برای کاربران فراهم می‎گردد تا ویدیوهای واقعیت مجازی 360 درجه در شبکه‌های اجتماعی را به صورت آنلاین مشاهده کنند. پخش این ویدیوها در این شبکه با کیفیت و سرعت بالایی فراهم خواهد شد. در حال حاضر رسانه‌های خبری و تصویری اغلب برای مخاطبان خود محتواهایی را با وضوح پایین پخش و ارسال می‌کنند که به کمک شبکه اینترنت 5G قادر خواهند بود کیفیت تصاویر خود را افزایش دهند که بدون شک رضایت مخاطبان را به همراه خواهد داشت.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
zdnet

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن