دانستنی ها

10 حقیقت جالب در مورد کمپانی اینتل که خوب است بدانید!

کمپانی اینتل (Intel) تولیدکننده ی تجهیزات رایانه‌ای آمریکایی است، که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه و تلفن همراه، با تمرکز بر مادربورد، کارت شبکه، چیپست، بلوتوث و حافظه‌های فلش، همچنین انواع ریزپردازندهها، نیم‌رساناها، مدارهای مجتمع، واحدهای پردازش گرافیکی و سامانه‌های نهفته فعالیت می‌نماید. در ادامه در نیوز کالا قصد داریم تا به بیان 10 حقیقت جالب در مورد کمپانی اینتل بپردازیم که تا به حال کمتر شنیده اید.

 

 

1- شعار تبلیغاتی معروفی که برند اینتل را به یکی از شناخته شده ترین برندها بدل کرد،  INTEL INSIDE بود.

intel1 - 10 حقیقت جالب در مورد کمپانی اینتل که خوب است بدانید!
بنیانگذاران شرکت اینتل، از چپ به راست: رابرت نویس – گوردون مور

2- مهندسی شیمی – فیزیک و ارائه دهنده قانون مور به نام  گوردون مور و رابرت نویس، فیزیکدان و مخترع مدارهای مجتمع، شرکت اینتل را در سال 1968 تاسیس کردند. دفتر اصلی این شرکت در سانتاکلارا کالیفرنیا قرار دارد.

mcafee 1024x651 - 10 حقیقت جالب در مورد کمپانی اینتل که خوب است بدانید!
شرکت مک‌آفی (MACAFEE)

3- در سال 2010 بود که اینتل با پرداخت مبلغ 7.6 میلیارد دلار، شرکت مک‌آفی (MACAFEE) را خریداری کرد.

4- پردازنده‌ی ایکس 86 که هم اکنون به صورت وسیع  در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند از ابداعات شرکت اینتل است.

5- اولین محصول اینتل در سال 1969 تولید شد که یک رم 64 بیتی پرسرعت به نام 3101 SCHOTTKY TTL BIPOLAR بود.

6- خوب است که بدانید این شرکت علاوه بر ساخت پردازنده ها، چیپ‌های گرافیکی، چیپ‌های مادربورد و بسیاری دیگر از قطعات سخت افزاری رایانه ها و همچنین سیستم‌های امنیتی خودرو، به تامین محصولاتی برای امنیت کاربران در ارتباطات دیجیتال با پهنای باند بالا نیز پرداخته است.

intel 4004 - 10 حقیقت جالب در مورد کمپانی اینتل که خوب است بدانید!
ریزپردازنده INTEL 4004

7- کمپانی اینتل اولین میکروکامپیوتر خود را در سال 1972 ساخت. و همچنین اولین ریزپردازنده تجاری خود به نام INTEL 4004 را در سال 1971 به بازار عرضه کرد.

8- از ابتدا نام این شرکت اینتل نبود. اوایل با مور- نویس معرفی شد، که نام دو موسس این شرکت بود و بعد ها به اینتل تغییر نام  داد که برگفته از “مجتمع الکترونیک” یا INTEGRATED ELECTRONICS است.

9- جالب توجه است که از سال 2009 تا کنون اینتل 23 کمپانی مختلف را خریداری کرده است. و در راس آنها خریداری شرکت  آلترا (ALTERA)  در سال 2015 به ارزش 16.7 میلیارد دلار بود که بزرگترین خرید اینتل در تاریخ خود بوده است.

10- طبق آمار  بیش از 80 درصد از سهم بازار پردازنده‌های کامپیوترها و لپ تاپ‌ها در دستان اینتل است.

 

منبع: 10Facts About

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن