اخبار سینما و تلویزیوندانستنی ها

۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)

۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
4.3 (85%) 4 رای

فیلم لئون یک اکشن جنایی و یکی از بهترین آثار لوک بسون است. این فیلم این درباره مزدوری به نام لئون است که از یک دختر ۱۲ ساله به نام ماتیلدا حمایت می‎کند؛ خانواده ماتیلدا توسط یک مامور فاسد کشته شده‎اند. این فیلم اولین اثر ناتالی پورتمن (که الان خانمی برای خودش شده) بود که در آن درخشید.

ناتالی پورتمن در فیلم لئون ایفاگر نقش یک دختر باهوش و زیرک بود.  بازی زیبای ژان رنو و گری اولدمن هم درخشش او را دو چندان می‎سازد. دیدگاه بسون نسبت به ماتیلدا و ارائه عناصری از زندگی خانوادگی و احساسی تاثیر این فیلم اکشن را دو چندان می‎کند. اگر فیلم لئون را تماشا نکرده‎اید، پیشنهاد می‎کنم در کنار اعضای خنواده به تماشا بنشینید. در ادامه هم فهرستی از فیلم‎های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای خدمت شما کاربران عزیز معرفی می‎کنیم.


فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای


۱۰. ایر فورس وان – Air Force One

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
ایر فورس وان – Air Force One؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

هالیوود در ساخت فیلم‎های مربوط به دزدیده شدن ریاست جمهوری بسیار موفق عمل کرده است؛ زیرا هیچ چیز از زندگی دولتمرد این کشور مهم‎‏تر نیست. شاید فیلم ایر فورس وان یکی از بهترین فیلم‎ها درباره این موضوع باشد.

در فیلم Air Force One گروهی از ارتش قزاقستان هواپیمای ایر فورس وان ریاست جمهوری ایالات متحده را می‎ربایند، خدمه را گروگان می‎گیرند و خود رئیس جمهور نیز علیه آن‎ها مبارزه می‎کند. در فیلم خوش ساخت Air Force One، هریسون فورد نقش رئیس جمهور یعنی جیمز مارشال را ایفا می‎کند. فورد در این فیلم با پوشیدن کت شلوار ریاست جمهوری چهره تکراری ایندیانا جونز را کنار می‎گذارد. اجرای زیبا و چهره متناسب ریاست جمهوری او همه و همه دست به دست هم می‎دهند تا وی در این نقش بدرخشد.

ناگفته نماند که گری اولدمن نیز در نقش سارق به زیبایی می‎درخشد. اولدمن که در دهه ۹۰ در ایفای نقش های منفی شهرت یافته بود در این نقش هم درخشید. گلن کلوز نیز در فیلم Air Force One نقش معاون ریاست جمهوری را ایفا کرد؛ هرچند وی در صحنه‎های مهم حضور ندارد اما حضورش در کاخ سفید در جذابیت داستان بی‎تاثیر نیست.

۹. جان‌سخت ۳ – Die Hard:With A Vengeance

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 4 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
جان‌سخت ۳ – Die Hard:With A Vengeance؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

در سری سوم فیلم‎های جان سخت، پای مک کلین به امنیت کشور امریکا باز می‎شود، در جان سخت 3 شاهدیم که عده‎ای قصد دارند در شهر بمب‎گذاری کنند و مک کلین را به بازی بگبرند. این فیلم در سبک فیلم های “جان سخت” پیشین و به کارگردانی جان مک تیرنام ساخته شده اما فیلمنامه اش ضعیف بوده و ویلن انتقام جوی فیلم به هوشمندی الن ریکمن در سری اول نیست. با این حال ایده در کنار هم قرار دادن بروس ویلیس و ساموئل ال.جکسون در موفقیت فیلم تاثیر گذاشته است.

هر چند فیلمنامه تکراری بوده و تاثیر چندانی ایجاد نکرد اما طراحی صحنه‎های اکشن با الهام از فیلم‎های پیشین توانست بر موفقیت فیلم تاثیر بسزایی بگذارد.

۸. ایکوالایزر – The Equalizer

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 9 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
ایکوالایزر – The Equalizer؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

و اما فیلم The Equalizer با بازی دنزل واشنگتن در نقش رابرت مک کال که با ورود مجدد خشونت، اسلحه و مبارزه به زندگی اش، قول خود به همسرش را می شکند و وارد ماجراهایی می‎شود.

وی سابق بر این کارمند سازمان سیا بوده و پس از این‎که دوست فاحشه نوجوانش کتک می‎خورد، به آسانی اتاقی مملو از ۱۹ مافیای روسی را پاکسازی می‎نماید. و در این اتفاقات شواهدی بر جای می‎گذارد که بر آینده رابرت تاثیر خواهد داشت.

۷. الدبوی – Oldboy

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 7 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
الدبوی – Oldboy؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

فیلم Oldboy یک شاهکار از کره جنوبی و یکی از بهترین تریلرهای نئو-نوآر تاریخ سینما است که پارک چان ووک آن را ساخت و که در فستیوال کن، نخل طلا را از آن خود کرد.

در این فیلم، انتقام، خشونت و صحنه های اکشن نه برای زیبایی و سرگرمی بلکه برای نشان دادن یک مفهوم عمیق گنجانده شدند. در این فیلم دائه سو به مدت ۱۵ سال در یک اتاق هتل زندانی شده، بدون این‎که دلیل آن را بداند.

۶. ربوده شده – Taken

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 8 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
ربوده شده – Taken؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

امروزه لیام نیسون به دلیل بازی در فیلم‎های اکشن سر و صدا به پا کرده است. و فیلم ربوده شده یکی از بهترین آثار این بازیگر است. فیلم تیکن که در گیشه بسیار پرفروش ظاهر شد، موجبات ساخت دو سری بعد را نیز فراهم کرد.

فیلم جالب و سرگرم کننده ربوده شده، سراسر صحنه‎های تعقیب و گریز دارد و لوک بسون آن را به زیبایی تمام نوشته است و داستان یک مامور سابق سیا را نشان می‎دهد که باید برای یافتن دخترش که در تعطیلات در فرانسه دزدیده شده، از مهارت‎های پیشین استفاده کند.

۵. جایی برای پیرمردها نیست – No Country For Old Men

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 6 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
جایی برای پیرمردها نیست – No Country For Old Men؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

کلانتر اد بل که در آستانه بازنشستگی است باید آخرین پرونده خود را حل کند. لولین ماس (با بازی جاش برولین) یک جوشکار و نجار است که چمدانی پر از پول که از یک مبادله مواد به جا مانده را پیدا می کند و آن را می‎دزدد. سپس یک قاتل سریالی به نام آنتون شیگور (با بازی خاویر باردم) در ‎و‎جوی اوست.

یکی دیگر از ویژگی‎هایی بر جذابیت فیلم می‎افزاید، هنر برادران کوئن است، زیرا فیلم دیالوگ و موسیقی متن کمی دارد، اما برادران کوئن توانسته اند در همین حالت هم تنش بسیاری ایجاد کند، در حالی که بسیاری از فیلم‎سازان با دیالوگ و موسیقی فراوان، باز هم نمی‎توانند چنین تنشی را خلق کنند؛ بنابراین فیلم جایی برای پیرمردها نیست، یک اثر هنری زیبا از برادران کوئن است که تا سال‎ها می‎تواند لقب شاهکار سینما را با خود به یدک بکشد.

۴. بیبی راننده – Baby Driver

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 2 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
بیبی راننده – Baby Driver؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

بیبی یک راننده با‎مهارت است که در دوران کودکی براثر تصادف یتیم شده و گوش‎هایش برای همیشه نویز می‎شنود؛ بنابراین باید به موسیقی گوش دهد تا این نویز آزارش ندهد. وی برای یک گروه خلاف، کار می‎کند و در آخرین ماموریتش با دختر رویاهایش به نام دبرا آشنا می‎شود.

فیلم Baby Driver در 3 قسمت نامزد اسکار شد اما متاسفانه جایزه‎ای به خانه نبرد اما باعث بازگشت ادگار رایت به سینما شد. این فیلم به کمک موسیقی نقطه اوج داستان را نشان می‎دهد. ویرایش زیبای فیلم هم باعث شده صحنه های زاید در آن دیده نشوند.

۳. سرعت – Speed

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 1 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
سرعت – Speed؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

کیانو ریوز را بیشتر با فیلم ماتریکس می‎شناسیم و در این فیلم تریلر به کارگردانی جان دبونت، کارگردان فیلم “غریزه اصلی” (‘Basic Instinct – ۱۹۹۲) حضور یافت و در آن نقش فردی را ایفا کرد که باید گروهی از مسافران یک اتوبوس را نجات دهد.

کیانو نقش آف.جک تراون را ایفا می‎کند که توسط یک روان پریش پیر به نام هاوارد پاین با بازی دنیس هاپر، به چالش کشیده شده است. گفتگوی میان جک و پاین است که مخاطب را جذب فیلم می‎کند. همانطور که از نام فیلم پیداست سرعت در پیشبرد فیلم نقش مهمی دارد.

۲. مخمصه – Heat

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 5 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
مخمصه – Heat؛ فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

زمانی که نام رابرت دنیرو، آل پاچینو، وال کیلمر و جان ویت در یک فیلم در کنار هم قرار بگیرد و مایکل من نیز کارگردانی آن را برعهده داشته باشد، بدون شک یک اثز فاخر و دیدنی است. در فیلم مخمصه، رابرت دنیرو نقش منفی را برعهده داشته و آل پاچینو هم مدافع قانون است. ویلیام فیچنر، تام سیزمور، اشلی جاد، تد لوین و ناتالی پورتمن، از بازیگران این اثر هستند.

حضور چنین ستاره هایی باعث می‎‏شود حتی یک لحظه هم از صحنه چشم برندارید. حتی با وجود اینکه طول فیلم 3 ساعت است. ادغام صحنه های اکشن، درام و دیالوگ های جذاب، باعث درخشش این فیلم شده است. بنابراین حتما از این تریلر جنایی دیدن کنید.

۱. محله چینی ها – Chinatown

10 فیلم مشابه لئون حرفه ای 3 - ۱۰ فیلم زیبا مشابه لئون حرفه ای (Léon: The Professional)
محله چینی ها – Chinatown؛فهرستی از فیلم های اکشن-تریلر مشابه لئون حرفه ای

شاهکار رومن پولانسکی یک اثر هنری زیباست که یکی از بهترین آثار سال‎های ۱۹۷۰ می‎باشد و حتی می تواند در صدر فهرست بهترین‎ها نیز قرار گیرد. بنابراین بسیاری فیلم محله چینی‎ها یک اثر بدون نقص می‎دانند. “محله چینی ها” نمایانگر یک اثر اروپایی سینمای هالیوود است و هنوز هم مانند روز اول دیدنی و لذت بخش است. بهتر است دیگر چیزی نگوییم تا خودتان فیلم را تماشا کنید.

منبع
thecinemaholic
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن