آموزشاپلیکیشناینترنت و وب

پروکسی MTProto چیست؟ آیا مولتی پراکسی همان تلگرام بدون فیلتر است؟

آیا تلگرام بدون فیلتر با پروکسی MTProto ارتباطی دارد؟ پروکسی MTProto در جدیدترین بروزرسانی تلگرام (۴.۸.۹) اندروید، قابل استفاده است. این قابلیت پیش از این در نسخه آلفا تلگرام که برای سیستم عامل های ویندوز و مک ارایه شده بود، قابل استفاده بود و حال کاربران اندروید می توانند با بهره گیری از نسل جدید پروکسی از سد فیلترینگ تلگرام عبور کنند.

پروکسی MTProto چیست؟

پروتکل MTProto یا همان مولتی پراکسی تلگرام یک پروتکل امنیتی جدید است که با هدف دور زدن فیلتر تلگرام توسط تیم تلگرام توسعه داده شده است. پروتکل ام‌تی‌پروتو را می توان به مانند Https دانست. پروتکل Https رابط میان کاربران و سرور است اما پروتکل MTProto وظیفه انتقال پیام‌های رمزنگاری شده به صورت “کاربر به کاربر” (Client to Client) را در پیامن رسان تلگرام ایفا می کند.

پیش از این در این پیام رسان، پیام رمزنگاری شده (encrypted) از جانب کاربر به سرور منتقل می شود و آن جا رمزنگاری شده و مجددا به سوی کاربر دیگر با رمزنگاری جدید (Re-encrypt) ارسال می گردد. اما در MTProto جدید توسعه یافته توسط تلگرام، پیام رمزنگاری شده به سوی سرور ارسال می گردد و همانجا بدون رمزگشایی به سوی گیرنده ارسال می کردد. یعنی امکان شنود پیام ها در سرور دیگر وجود ندارد.

دور زدن فیلترینگ تلگرام با پروکسی های جدید در بستر همین پروتکل عمل می کند. با ورود به وب سایت تلگرام متوجه شدیم که، پروکسی MTProto در آخرین نسخه تلگرام دسکتاپ، مک‌او‌اس، اندروید و ورژن ۵ تلگرام ایکس مخصوص IOS قابل دسترس است.

نحوه استفاده از پروکسی MTProto

خب نیاز به گفتن نیست که باید آخرین ورژن تلگرام را از گوگل‌پلی، اپ‌استور و یا وب‌سایت تلگرام دریافت نمایید و با ورود به بخش تنظیمات و بخش Connection Type مشخصات پروکسی خود را وارد کنید.

حال می پرسید که این پروکسی های جدید تلگرام را از کجا بیاوریم؟ به کنال هایی همچون MTPProtoProxies@ سری بزنید. با کلیک بر روی آخرین پروکسی های ارسالی، به صورت اتومات تنظیمات پراکسی انجام می گیرد و دیگر فیلترشکن و وی پی ان خود را خاموش نمایید.

در ضمن برخی وب سایت های زرد در زمینه تکنولوژی که در راستای جذب نا درست مخاطب دست به انتشار برخی مطالب می زنند، از ضدفیلتر بودن پروکسی MTProto و ارتباط‌ آن را فناوری بلاکچین سخن به میان می آورند که همین جا و در نیوز کالا به شما می گوییم، تفاوت میان پروکسی‌ MTProto با پروکسی‌های مشابه تنها در انتقال پیام رمزنگاری شده است و و هیچ ارتباطی با فناوری بلاک چین ندارد.

 

حتما بخوانید:  فعالیت تلگرام های فارسی ممنوع است!
پروکسی MTProto چیست؟ آیا مولتی پراکسی همان تلگرام بدون فیلتر است؟
4.2 (84.29%) 14 رای

منبع
نیوز کالا

‫۴ نظرها

    1. بر روی سه لینک پیشنهادی کانال کلیک نمایید و گزینه connect proxy را لمس نمایید.
      با کلیک بر روی هریک از لینک ها و کلیک بر روی کانکت پراکسی، به صورت اتومات به پراکسی متصل می شین. ینی سه پراکسی دارین که هر کدام کار نکرد بعدی متصل میشه و همینطور بعدی و بعدی.
      در تعداد هیچ محدودیتی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید