اخبارتلفن همراه

صدور مجوز فروش سیم کارت های خارجی در کشور

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از صدور مجوز فروش سیم کارت های خارجی در کشور خبر داد و در مورد اعطای این مجوز به شرکت‌های غیردولتی سخن گفت.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز فروش سیم کارت های خارجی را به شرکت‌های غیردولتی و واجد شرایط که در ایران به ثبت رسیده باشند، اعطاء می‌کند. هدف از این اقدام حمایت از حقوق مشترکین و افزایش رضایت آن‌ها به منظور ضابطه‌مند شدن فعالیت عاملین فروش و امکان کنترل و نظارت بر فعالیت آنها، اعلام شده است.

ضوابط و دستورالعمل فروش سیم‌کارت‌های تلفن همراه خارجی

کمیسیون تنظیم مقررات , ارتباطات در جلسه شماره ۱۶۷ تاریخ سی‌ام خرداد ۱۳۹۲ پیشنهاد ضوابط و دستورالعمل فروش سیم کارت های خارجی در داخل کشور را بررسی و مفاد آن را تصویب کرده بود. در بخش‌هایی از آن آمده است که دستورالعمل حاضر با توجه به افزایش تقاضا برای خرید سیم‌کارت‌های تلفن همراه خارجی در کشور و در راستای حمایت از حقوق مشترکین و افزایش رضایت آن‌ها و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات فنی و امنیتی احتمالی ناشی از فروش سیم‌کارت‌های مذکور و همچنین ضابطه‌مندشدن فعالیت عاملان فروش و امکان کنترل و نظارت بر فعالیت آن‌ها، تدوین شده است.

البته فروش سیم‌کارت‌های شبکه‌های ماهوارهای جزء خدمات موضوع این ضوابط نیست و فروش سیم‌کارت‌هایی که با استفاده از رومینگ، از طریق شبکه‌های ماهواره‌های نظیر ثریا، اینمارست و مانند این‌ها امکان ارایه خدمت دارند، ممنوع است.

دارنده مجوز بر اساس خدمات موضوع مجوز می‌تواند نسبت به فروش سیم کارت های خارجی در داخل کشور اقدام کند. همچنین ارایه خدمات پشتیبانی و اطلاع‌رسانی مربوطه، طبق مفاد مصوبه شماره ۸ جلسه شماره ۱۶۷ کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی تا دو سال شمسی از تاریخ صدور در اختیار شخص دارنده مجوز خواهد بود.

شرایط متقاضیان برای دریافت مجوز فروش سیم کارت های خارجی

متقاضی برای دریافت مجوز فروش سیم کارت های خارجی باید از یک شرکت غیردولتی باشند و شرکت آنها در ایران به ثبت رسیده باشد و تا پایان مدت اعتبار مجوز باید این ماهیت حقوقی خود را حفظ کنند. دارنده مجوز می‌تواند از طریق عاملین فروش نسبت به فروش سیم‌کارت‌های خارجی با حفظ مسئولیت و عواقب ناشی از آن اقدام کند.

همچنین متقاضی باید برای صدور پروانه، موافقت ارایه کننده اصلی یا اعطای نمایندگی به متقاضی که به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مبداء رسیده است را به همراه نسخه ترجمه رسمی به سازمان ارایه کند.

در صورتی که دارنده مجوز در طول مدت اعتبار، درخواست نمایندگی فروش سیم ‌کارت جدیدی را داشته باشد باید نسبت به ارایه مدارک موضوع بند ۶-۲ به سازمان جهت اخذ تائیدیه اقدام کند. بدیهی است در صورت عدم تائید سازمان، دارنده مجوز مجاز به فروش سیم ‌کارت مذکور نیست.

دارنده مجوز باید کلیه مشخصات مشترکین حقیقی شامل کارت ملی (و یا مشخصات گذرنامه برای اتباع خارجی)، نشانی دقیق پستی، کدپستی و شماره تماس و مشخصات کامل ثبتی مشترکین حقوقی شامل شماره، محل و تاریخ ثبت،آدرس و کدپستی مرکز اصلی شرکت همچنین مشخصات کامل کارت ملی مدیرعامل و صاحبان امضاء مجاز شرکت (مطابق با مشخصات اشخاص حقیقی) را اخذ و ثبت و پس از رویت اصل مدارک شناسایی رسمی یک کپی از آن مدارک را از مشترک دریافت و قبض فروش رسمی با ذکر شماره تلفن به مشترک ارائه نماید. فاکتورهای فروش باید با سربرگ دارنده مجوز و ذکر نام و کد عامل فروش باشد.

دارنده مجوز حق افشای هیچ یک از اطلاعات مربوط به مشترک (مانند نام، نشانی، شماره تلفن و …) را مگر به موجب دستور مراجع ذیصلاح در داخل کشور ندارد. ضوابط و مقررات این دستورالعمل و هرگونه مقررات جدید که توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب می‌رسد و توسط سازمان به دارنده مجوز ابلاغ می‌شود، برای دارنده مجوز لازم‌الاجرا است.

مسئولیت بازرسی و نظارت بر حسن انجام کار و تعهدات مندرج در این ضوابط و دستورالعمل بر عهده سازمان است و دارنده مجوز موظف است گزارش ثبت اطلاعات مشترکین موضوع ماده ۸ این دستورالعمل را به صورت دوره‌های هر سه ماه یکبار به سازمان ارایه کند.

.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
isna

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن