آموزشاینترنت و وب

نحوه گرفتن رمز دوم یکبار مصرف کارت های بانکی

تا چندی دیگر رمز دوم ثابت از کارت‎های بانکی حذف خواهد شد و به جای آن مشتریان باید از رمزهای یکبار مصرف استفاده کنند. در ادامه نیوز کالا را همراهی کنید تا با نحوه دریافت رمز یکبار مصرف کارت اعتباری آشنا شوید.

یکی از رایج‎ترین موارد سودجویی مالی از مردم، همین کلاهبرداری‎‎های اینترنتی در فضای مجازی است. رئیش پلیس فتای تهران،  سرهنگ تورج کاظمی در همین رابطه می‌گوید، یکی از مهمترین مشکلات کاربران در فضای مجازی، نداشتن دانش و آموزش کافی برای استفاده از این فضاست. متاسفانه همین ناآگاهی مشکلات عدید‎ای را برای کاربران ایجاد می‎کند و بیشترین جرم در فضای سایبری، انجام کلاهبرداری است.

معاون پلیس فتا معتقد است که پیچیدگی‎هایی که در فضاس مجازی وجود دارد، راه را برای مجرمان فضای سایبری باز کرده و از عدم آگاهی کاربران سواستفاده می‎کنند. بنابراین مردم باید در استفاده از خدمات بانکی نهایت دقت را داشته باشند.

حذف رمز دوم ثابت از کارت های بانکی

نیک‌نفس گفت: حجم پرونده‌های کلاه‌برداری‌های مالی در فضای مجازی حدود  3 برابر افزایش یافته که بیشتر این تخلفات از طریق فیشینگ صورت می‌گیرد.

یکی از راه‎هاییی که کلاهبرداران فضای مجازی از آن استفاده می‎کنند دانش کم افراد و در نهایت دست‌یابی به رمز دوم اینترنتی کارت‌های بانکی قربانیان است که افراد با دریافت آن از بانک‌ها می‌توانند نسبت به نقل و انتقالات مالی اینترنتی اقدام کنند.

به گفته ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف با هدف کاهش‌جرایم مالی از اول آذرماه سال جاری در شبکه بانکی عملیاتی و از خردادماه سال آینده الزام‌آور شده و ارائه رمز دوم ثابت (ایستا) متوقف می‌شود.

طبق تصمیم جدید بانک مرکزی،افراد لازم است برای تایید هویت، شماره تماس و اطلاعات بانکی خود تنها یک‌بار برای همیشه باید به بانک مراجعه کنند و پس از آن رمزهای دوم یک‌بار مصرف برای هر بار استفاده از دو طریق برای آن‌ها ارسال می‌شود.

چگونگی دریافت رمز دوم یکبار مصرف

در هنگام انجام تراکنش مالی، پیامکی حاوی رمز یکبارمصرف به شماره تلفن همراه صاحب کارت بانکی ارسال می‎گردد که از آن برای تراکنش استفاده کرده و پس از یکبار مصرف باطل می‎شود.

اپلیکشن‌های موبایلی نیز در تولید رمزهای یکبار مصرف کاربرد دارند و دارنده کارت در این روش با درخواست یک رمز یک‌بار مصرف، رمز را از آن اپلیکشن با یک‌زمان اعتبار مشخص که به ‌طور معمول ۶۰ ثانیه است، دریافت کرده و پس از انجام تراکنس مالی باطل می‎شود.

طبق گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، از خردادماه سال 98 ارائه رمزهای دوم ثابت به دارندگان کارت‎های اعتباری  متوقف شده و استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف در تمام تراکنش‌های غیرحضوری، اینترنتی و موبایلی الزامی خواهد شد.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
نیوز کالا

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن