راهنمای خرید

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب؛ نحوه صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب

بهترین کرم ضد آفتاب مناسب برای شما چیست؟

انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب مناسب پوست هر فرد از سخت ترین خرید ها محسوب می شود؛ آن هم با تنوعی که امروزه در بازار با آن مواجه هستیم. اما با وجودی که انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب امری مشکل به نظر می رسد پروفسور دیوید لفل متخصص پوست و زیبایی معتقد است؛ تشخیص و مقایسه انواع کرم های ضدآفتاب با هم و انتخاب گزینه مناسب معمولا برای اکثر افراد کار مشکلی است ولی نحوه استفاده از آن از اهمیت بیشتری برخوردار است و این موضوعی است که به آن توجه کمتری می کنیم.

در ادامه نیوز کالا را همراهی کنید تا در مورد انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب نکاتی را یادآور شویم.

sunscreen - راهنمای خرید کرم ضد آفتاب؛ نحوه صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب
راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

 • کرم ضدآفتاب را باید روزانه، به طور مرتب و صحیح حداقل ١۵ تا ٣٠ دقیقه قبل از قرار گرفتن درمعرض آفتاب به پوست بزنید .می توانید کرم ضدآفتاب را زیر آرایش خود استفاده کنید و پوست را به طور کامل با کرم بپوشانید. در غیراین صورت کرم ضدآفتاب تنها ١٠ تا ٢۵ درصد برای پوست مفید می باشد.
 • نقاطی از صورت یا بدن را که جلوی چشم نیستند مانند گوش ها، پنجه ی پا و پشت ساق پا ، فراموش نکنید. از آنجایی که لب ها هم می توانند دچار آسیب و سوختگی ناشی از اشعه ی آفتاب شوند پس می توانید روی لب ها هم از یک نوع بوم لب با UV مناسب استفاده کنید و به طور مدام آن را تجدید کنید.
 • فراموش نکنید حداقل هر ٢ ساعت یک بار باید مجددا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید، در صورت تعریق زیاد یا قرار داشتن در شرایط آب و هوایی خاص باید تعداد دفعات تجدید کرم ضدآفتاب تان را افزایش دهید.
 • کرم ضدآفتاب را در تمامی فصول سال باید استفاده کنید چرا که حتی در روزهای ابری و بارانی نیز اشعه ی UV تا ٨٠ درصد توسط ابرها به زمین می رسد.  

نحوه عملکرد کرم ضد آفتاب

راه های حفاظت پوست در  برابر اشعه ی UV از طریق کرم ضدآفتاب عبارتند از :

 • پراکنده کردن اشعه های نور،که موجب برگشت اشعه ی آفتاب از بدن میشود.
 • جذب کردن اشعه های  UV  قبل از رسیدن به پوست.

در گذشته، انتخاب کرم ضدآفتاب فقط در SPF خلاصه می شد که همان میزان عملکرد یک کرم ضدآفتاب دربرابر اشعه سرطان زای UV  و اشعه ماوراء بنفش (B) را نشان می داد. اما محققان با تحقیقات بیشتر دست یافتند که اشعه ی ماوراء بنفش A هم می تواند نقش موثری در ابتلا به سرطان پوست داشته باشد با این تفاوت که اشعه ی UVA پوست را دچار سوختگی نمی کند اما با نفوذ به عمق پوست باعث ایجاد چین و چروک میگردد که طی برآوردهای انجام شده دریافتند که قرارگیری درمعرض اشعه  UVAدر طول عمر می تواند تا  ٩٠ درصد از تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن را در برگیرد.

نحوه تاثیر گذاری SPF های متفاوت ضدآفتاب ها

 فاکتور SPF  تعیین کننده میزان تأثیر کرم ضدآفتاب در حفاظت از پوست دربرابر آفتاب سوختگی ناشی از اشعه UVB است. به طور مثال وقتی از کرم ضدآفتاب حاوی SPF 15 استفاده  می کنید میتوانید زمان سوختن پوست را بدلیل قرار گرفتن در برابر افتاب از 10 دقیقه به 150 دقیقه افزایش دهید که طی بررسی های انجام شده دریافتند، SPF 15 مناسب ترین میزان برای پوست اکثر افراد است اما در موارد خاص پوستی باید از SPF 30 و یا بالاتر استفاده شود.

Sunscreen 3 - راهنمای خرید کرم ضد آفتاب؛ نحوه صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب
نحوه تاثیر گذاری SPF های متفاوت ضدآفتاب ها

به خاطر داشته باشید که هرچه میزان SPF افزایش یابد، فایده‌ی کرم ضدآفتاب هم بیشتر می‌شود و برخلاف آنچه اکثریت تصور می‌کنند، SPF۳۰ دو برابر قوی‌تر از SPF۱۵ نیست. درواقع SPF۱۵ نودو سه درصد از اشعه‌ی UVBرا فیلتر می‌کند درحالی‌ که این میزان فیلتراسیون در SPF۳۰ فقط به میزان ۴ درصد یعنی ۹۷ درصد اتفاق می‌افتد.

کرم‌های ضدآفتاب جدید

به واقع بهترین کرم ضدآفتاب برای شما کدام است؟ البته با توضیحاتی که داده شد حتما شما هم مثل من می‌خواهید کرم ضدآفتابی تهیه کنید که از جنبه‌ی حفاظتی گسترده‌ای دربرابر هر دو اشعه‌ی UVA و UVB برخوردار باشد. کرم‌های ضدآفتاب مختلف حاوی عناصری با طیف گسترده‌ای از فاکتورهای حفاظتی مثل، بنزوفنون (oxybenzone)،سینامات (cinnamates)،سولیزوبنزون (sulisobenzone)، سالیسیلات (salicylates)، دی‌اکسید تیتانیوم، اکسیدروی، آووبنزون (avobenzone) و اکامسول (ecamsule) هستند که انتخاب را واقعا مشکل می‌کنند. در ادامه به انواع مواد و تأثیرات هر یک از آنها در کرم‌های ضدآفتاب و نکاتی جهت خرید بهترین ضدآفتاب می پردازیم:

حفاظت دربرابر اشعه‌ی UVA

هیچگونه دسته‌بندی برای اینکه به شما بگوید کدام کرم‌های ضدآفتاب دربرابر اشعه‌ی UVA عملکرد بهتری دارند، وجود ندارد. بنابراین زمانی‌ که پای حفاظت دربرابر اشعه‌ی UVA به میان می‌آید، باید تمام حواس خود را جمع کنیم تا انتخاب مناسبی داشته باشیم. به خاطر داشته باشید که این نوع از کرم‌های ضدآفتاب باید حاوی حداقل یکی از مواد اکسامیل، آووبنزون، اکسی‌بنزون، دی اکسید تیتانیوم، سولیزوبنزون، و یا اکسید روی باشد.

اکسامزول(Ecamsule): ماده‌ای است که به‌تازه‌گی تأثیر آن دربرابر اشعه‌ی UVA تأیید شده است. در اروپا، کانادا و آمریکا این ماده در کرم‌های ضدآفتاب بعضی از برندهای خاص وجود دارد و به نظر می‌رسد که قیمت بالای این کرم‌ها هم به‌خاطر وجود همین ماده باشد.

آووبنزن (Avobenzone): کرم‌های ضدآفتاب جدید ماده‌ای به نام (Neutrogena’s Helioplex) دارند که البته چندان هم جدید نیست. این ماده درواقع همان نسخه‌ی تثبیت‌شده‌ی آووبنزن است که وقتی اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی کرم ضدآفتاب دربرابر نور آفتاب تجزیه می‌شوند، اشعه‌ی UVA را متوقف می‌کند. با این حال هیجان زیادی برای کشف این ماده در بازارِ فروش کرم ضدآفتاب در جریان است و چنانچه بخواهید پول بیشتری بپردازید و برندی را خریداری کنید که حتما دارای این ماده باشد مختارید. اما کرم‌های ضدآفتاب حاوی آووبنزن هم همین کار را با هزینه‌ی خیلی کمتر انجام می‌دهند.

دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی: کرم‌های ضدآفتاب قدیمی که حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند، ظاهری بی‌روح و رنگ‌پریده به فرد مصرف‌کننده می‌دهند. اما در ساخت کرم‌های جدید تکنیک‌هایی به کار برده شده است که از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند و البته گزینه‌های ارزان‌تری وجود دارد که اتفاقا مقاومت خیلی خوبی هم دربرابر اشعه‌ی UVA دارند.

انواع کرم ضدآفتاب در شرایط مختلف

 • ضد آفتاب ضد آب :  اگر به طور مداوم به دلایل مختلف دربرابر آب یا شرایط آب و هوایی گرم همراه با فعالیت شدیدقرار دارید حتما به مقاومت ضدآفتاب دربرابر آب و عرق توجه کرده اید. اما مقاوم بودن در برابر اب واقعا به چه معناست؟ طبق تعریف FDA کرم ضدآب کرمی است که بعد از ۴٠ دقیقه قرارگیری درمعرض آب،  سطح تأثیر آن همچنان ثابت باشد در صورتی که بعد از ٨٠ دقیقه شنا کردن همچنان تأثیر خود را حفظ کند ضدآفتابی از نوع ضدآب قوی می باشد ، اما مهمترین نکته در مورد مصرف کرم های ضد اب مدام تجدید کردن ان است که از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • ضدآفتاب مخصوص کودکان:  پوست لطیف و حساس نوزادان و کودکان می تواند با استفاده از کرم های ضدآفتاب بزرگسالان بدلیل وجود مواد شیمیایی موجود دچار التهاب و آسیب دیدگی می شود، در نتیجه بهتر است که برای کودکان از کرم های ضدآفتاب حاوی مواد دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی که پوست را کمتر دچار التهاب یا علائم حساسیت زا می کنند استفاده شود. از طرفی برخلاف سایر مواد شیمیایی، کرم های مخصوص کودکان، کمتر از طریق پوست نوزادان جذب می شوند. یعنی بهتر است  برای کودکان ۶ ماهه یا بزرگ تر، حتما کرم های ضدآفتاب مخصوص کودکان با SPF 15  یا بالاتر  را انتخاب کنیم و نوزادان زیر ۶ ماه را  اصلا درمعرض اشعه آفتاب قرار ندهیم.
 • ضدآفتاب جهت مشکلات پوستی یا آلرژی:  بهتر است افرادی که پوست حساسی دارند یا دچار مشکلات پوستی هستند از کرم های ضدآفتاب مناسب کودکان استفاده کنند یعنی همانگونه که گفته شد  در فرمول آنها از دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی به جای مواد شیمیایی استفاده شده باشد در نتیجه از مصرف کرم های ضدآفتاب الکل دار، حاوی اسانس، مواد معطر یا نگهدارنده ها اجتناب کنند.
 • دیگر کرم‌های ضدآفتابی که شامل انواع مرطوب‌کننده‌ها یا انواع عناصر مناسب دیگر هستند می‌توانند برای افرادی که دارای پوست خشک یا چرب هستند، مورداستفاده قرار گیرند. بسیار مهم است که کرم ضدآفتابی که استفاده می‌کنید؛ مقاومت مناسبی دربرابر UVA و UVB از خود نشان بدهد، می‌توانید انواع کرم‌های مناسب پوست خود را امتحان کنید و ببینید که کدام‌شان برای پوست شما بهتر هستند.
cancer sunscreen - راهنمای خرید کرم ضد آفتاب؛ نحوه صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب
ضدآفتاب مخصوص کودکان

برای حفاظت از پوست تنها  کرم ضدآفتاب کافی نیست!

توجه به تاریخ انقضای مصرف کرم ضدآفتاب است چرا که در طولانی مدت اثر خود را از دست می دهد. بسیار مهم است که کرم مقاومت مناسبی دربرابر UVA و UVB از خود نشان بدهد. همانگونه که رئیس انجمن پوست و اعصاب آمریکا میگوید:

حتی اگر یک کرم ضدآفتاب با نام تجاری مشخص توسط عده ی زیادی متخصص و کارشناس توصیه شده باشد، درصورتی که شما دوستش نداشته باشید، نیازی به استفاده از آن برند به خصوص ندارید در نتیجه  اولویت شخص در انتخاب کرم ضدآفتاب مهم است!

 در نهایت باید بدانید که استفاده از کرم ضدآفتاب بدلیل داشتن ماده ی مؤثری برای حفاظت پوست دربرابر اشعه ی آفتاب راه مناسبی  است اما محافظت پوست دربرابر اشعه ی ماوراءبفش با استفاده از کرم ضدآفتاب به تنهایی ممکن نیست در نتیجه بهتر است موارد زیر را هم رعایت کنیم تا از خود در برابر اشعه های خورشیدی محافظت کنیم.

 • تا جایی که ممکن است در سایه بمانید و از قرار گرفتن درمعرض آفتاب پرهیز کنید؛
 • عینک آفتابی بزنید.
 • سطح اشعه ی ماوراء بنفش در محدوده ی زمانی ١٠ صبح تا ۴ بعدازظهر بالاتر است، پس بهتر است حتی الامکان درمعرض آفتاب قرار نگیرید.
 • از کلاه هایی با لبه های بلند یا سایبان هایی که صورت را دربرابر آفتاب محافظت می کنند، استفاده کنید.
 • لباس هایی بپوشید که UVP درج شده بر برچسب آنها مناسب تر باشد و درنهایت توصیه می کنیم که کمتر لباس های تیره و تنگ و با بافت محکم بپوشید.
0/5 ( 0 نظر )
منبع
webmd

یک نظر

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن