آموزشاینترنت و وب

دارک وب قسمت اول؛ Dark web چیست؟ در دارک نت چه می گذرد؟

با وجود میلیاردها صفحات وب که به آسانی یک آب خوردن در اختیار کاربران قرار دارند، بخش اعظم اینترنت از دید عموم مخفی است. این دنیای پر رمز و راز به موازات اینترنت عمومی در حال رشد است.

طبق آخرین آمارها و نظر کارشناسان و متخصصان، تنها بین 4 الی 10 درصد از فضای وب در اختیار عموم کاربران قرار دارد و مابقی فضای اینترنت را سرویس هایی همچون دارک وب (Dark Web) و دیپ وب (Depp Web) تشکیل می دهند.

Deep Web Dark Web differences 1 - دارک وب قسمت اول؛ Dark web چیست؟ در دارک نت چه می گذرد؟

به واقع نام دارک وب را به درستی انتخاب کرده اند، زیرا دنیایی پر از تاریکی و نفرت است که متاسفانه کاربران بسیاری در سراسر جهان طرفدار آن هستند و به واسطه این استقبال، این سیاهی را پایانی نیست.

دارک وب (Dark web) چیست؟

دارک وب (Dark web) یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند، فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب بخش کوچکی از وب پنهان است.

darkweb - دارک وب قسمت اول؛ Dark web چیست؟ در دارک نت چه می گذرد؟

دارک وب سایت‌هایی است که برای عموم قابل مشاهده است اما توسط آی‌پی‌های مخفی سرور اجرا می‌شوند. حتی برخی از سرورهای موجود در جهان تنها به دارک وب سرویس می دهند. برخی بر این باورند که سرویس دهنده های دارک وب (سرورها) با یکدیگر در تعامل و همکاری هستند؛ به طوری که برای جلوگیری از ردیابی، IP و حتی داده های Data Base را به طور مداوم با یکدیگر جا به جا می کنند.

بنابراین شناسایی مکان و سرویس دهنده اصلی بسیار دشوار خواهد شد. اطلاعات موجود در دارک وب به واسطه سامانه های رمزگذاری محافظت می شوند و اصول این رمز گذاری ها با یکدیگر متفاوت هستند. بدین منظور برای دستیابی به این اطلاعات باید از چندین پِی‌وال‌ها گذشت و از نرم‌افزارهای مخصوصی استفاده کرد.

برخی سرویس های مهم همچون “هیدن ویکی” (Hidden Wiki) یا ویکی مخفی نیز در این راستا فعالیت می کند. هیدن ویکی یک ویکی مقاوم در برابر سانسور است که به صورت یکی از سرویس های تور (سامانه نرم‌افزاری) اداره می‌شود و هر کسی می‌تواند آن را به صورت ناشناس ویرایش کند. صفحه اصلی این ویکی فهرستی از از لینک‌ها به دیگر وبسایت‌های onion را دربرمی‌گیرد. این سرویس مخفی از دامنه سطح‌بالای ساختگی استفاده می‌کند که تنها می‌توان از طریق تور یا یکی از دروازه‌های تور به آن دسترسی داشت. بخش دیگری از هیدن ویکی وجود دارد که به قسمت سانسور نشده (Uncensored Hidden Wiki) مشهور است، علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دارای تصاویری از پورنوگرافی کودکان، کودک آزاری و حتی حیوان آزاری است.

چه چیزهایی از دارک وب می توان تهیه کرد؟

۱. مواد مخدر

تاجران مواد مخدر و حتی افراد عادی در وب تاریک، نسبت به تبادل انواع مختلف مواد مخدر اقدام می ورزند. کاربران چینی از طریق این شبکه، درمدت 28 ماه از فروش مواد مخدر، حدود 200 میلیون دلار در امد داشته اند.

۲. ارز تقلبی

در دارک نت تمامی ارزها از جمله پوند، یورو و ین و غیره در حال تبادل است و از این طریق می توان ارزهای تقلبی را تهیه کرد.

۳. مدارک جعلی

نسخه‌ی جعلی تمامی مدارک، از جمله پاسپورت، گواهینامه‌ی رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک را می توان از طریق دارک وب قابل تهیه کرد. مثلا: نسخه جعلی گواهینامه رانندگی 200 دلار آب می خورد و نسخه جعلی پاسپورت امریکا نیز چند صد دلار قیمت دارد.

۴. اسلحه، مهمات و مواد منفجره

اسلحه‌ و مواد منفجره ای همچون کلت و C4 نیز در دارک نت قابل تهیه است. متاسفانه این مهمات را از طریق جاسازی در آلات موسیقی، اسباب بازی‌ها و وسایل الکترونیکی به دست مشتریان می‌رسانند. البته این جاسازی ها به گونه ای صورت می گیرد که از طریق اشعه‌ی ایکس قابل شناسایی نیستند.

۵. قاتل (Hitman)

در وب تاریک برخی موسسات و شرکت های خصوصی به صورت کاملا غیرقانونی در حال فعالیت هستند و در راستای اهداف ضد انسانی فعالیت می کنند. آن ها بر این عقیده هستند که اگر شخصی کینه شخصی داشته باشد، می توناد با استخدام قاتل، فرد مورد نظر خویش را به قتل برساند. البته این مورد شرایط خاص خود را دارد؛ مثلا شخصی نمی تواند قاتلی را برای به قتل رساندن افراد مهم و برجسته سیاسی به استخدام خود در آورد.

۶. اعضای بدن انسان

در این شبکه مخفی و سیاه، بازار سیاهی به چشم می خورد که در ان اعضای بدن انسان به فروش می رسد. مثلا: قیمت کلیه ۲۰۰ هزار دلار، قلب ۱۲۰ هزار دلار، کبد ۱۵۰ هزار دلار و یک جفت چشم ۱٫۵۰۰ دلار به فروش می‌رود.

ادامه دارد…

در روزهای آینده مطالب بیشتری پیرامون دارک وب بیان خواهیم کرد.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
darkwebnews

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن