دانستنی هاگردشگری

با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید

بیش از ۲۰۰ کشور در کره زمین وجود دارد، در این بین برخی کشورها سالانه میلیاردها و برخی حتی تریلیون‌ها دلار درآمد دارند و مردم آن ها از رفاه چشمگیری برخوردارند. اما کدام کشورهای جهان، در لیست ثروتمندترین ها قرار دارند؟ در ادامه نیوز کالا را همراهی کنید تا با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید.

ثروتمندترین کشورهای جهان

صندوق بین المللی پول برای پاسخ به این پرسش، کشورها را طبق پایه سرانه تولید ناخالص داخلی آنها در برابر قدرت خرید رتبه‌بندی می‌کند. این ارزیابی، ارزِ رایج‌ کشورها را به‌نسبتِ هزینه‌ی کالاها مقایسه می‌کند و برای سنجش اقتصاد کشورها نسبت به یکدیگر به‌کار می‌برد.

۱۵. ایسلند (۵۲۱۵۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
ایسلند؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، صنعت گردشگری، صادرات و سرمایه گذاری، رشد تولید ناخالص داخلی ایسلند را افزایش داده است. این صندوق پیش بینی می کند که صنعت گردشگری در ایسلند همچنانبه رشد خود ادامه می دهد.

۱۴. هلند (۵۳۵۸۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
هلند؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

طبق گزارش صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۶، با وجود تاثیر منفی بر اقتصاد هنلد به دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا، این کشور همچنان در مسیر بهبود اقتصاد قرار دارد. پادشاهی هلند که دربرگیرنده‌ی هلند، آروبا، کوراسائو و سنت‌مارتین است، بیش از ۱۷ میلیون نفر جمعیت دارد و تقریبا همه آنها درهلند ساکنند.

۱۳. عربستان سعودی (۵۵۲۶۰ دلار)

سعودی - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
عربستان سعودی؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

 بزرگ‌ترین منبع تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی را نفت تشکیل می دهد. اما طبق گزارش بین المللی پول، اقتصاد غیرنفتی این کشور نیز رشدی چشمگیری از خود نشان داده است. هم اکنون این کشور ۳۲ میلیون جمعیت دارد و برای رهایی از وابستگی به نفت، درحال اجرای برنامه‌ی اقتصادی اصلاحات «چشم‌انداز ۲۰۳۰» است.

۱۲. ایالات متحده آمریکا (۵۹۵۰۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
آمریکا؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

آمریکا هم در زمره ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد و بنابر گزارش صندوق بین المللی پول، این کشور دارای جمعیت ۳۲۵ میلیون نفری است و از سال ۱۸۵۰ تاکنون از بیشترین رشد اقتصادی برخوردار بوده است. لازم به ذکر است که آمریکا از پایین نرخ بیکاری برخوردار است و رشد اقتصادی خود را مرهون تامین منابع و سرمایه گذاری است.

۱۱. سان‌مارینو (۶۰۳۶۰ دلار)

مارینو - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
سان مارینو؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

سان مارینو تنها ۹ میلیون نفر جمعیت دارد و در  مسیر رشد و بهبود زندگی قرار دارد. براساس گزارش این صندوق، افزایش تعداد استخدام و تقاضاهای داخلی و خارجی به رشد تولید ناخالص داخلی سان مارینو کمک شایانی کرده است.

۱۰. هنگ‌کنگ (۶۱۰۲۰ دلار)

کنگ - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
هنگ کنگ؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

با وجودی که هنگ کنگ در سال ۲۰۱۶ با کاهش نرخ رشد اقتصادی روبرو شد اما هنوز هم یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. از مهم ترین علل کاهش رشد اقتصادی این کشور، کاهش رونق تجارت جهانی و صنعت گردشگری در سرزمین اصلی چین عنوان شده است. به اعتقاد صندوق بین المللی پول، با تأمین منابع مالی، رشد اقتصادی این کشور. با بهبود چشمگیری روبرو می شود. این کشور هم‌اکنون بیش از ۷میلیون نفر جمعیت دارد.

۹. سوئیس (۶۱۳۶۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
سوئیس؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

اوضاع و احوال اقتصادی کشور ۸ میلیون نفری سوئیس پس از آنکه موفق شد، ۵۲ میلیارد دلارِ ازدست‌رفته‌ی خود را در سال ۲۰۱۵ بازگرداند، بهبود یافت. طبق گزارشات صندوق بین المللی پول، میزان رشد اقتصادی سوئیس در سال ۲۰۱۶  به ۱۱/۲ درصد رسید.

۸. امارات متحده‌ عربی (۶۸۲۵۰ دلار)

متحده عربی 1 - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
امارات متحده عربی؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

براساس گزارش صندوق بین المللی پول، اقتصاد امارات بر پایه نفت است و همین امر این کشور را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان بدل کرده است.

۷. کویت (۶۹۶۷۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
کویت؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

کویت نیز در فهرست ثروتمندترین کشورهای دنیا جای گرفته است. این کشور بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت دارد و اقتصاد کویت نیز مبتنی بر نفت است. بنابر گزارش صندوق بین المللی پول، کاهش قیمت نفت و البته تولید آن که عمدتا به‌دلیل رشد تولیدات غیرنفتی کویت است، این کشور را در سال ۲۰۱۶، با رشدی آهسته‌تر روبه‌رو کرد. در این بین انتظار می‌رود رشد اقتصاد غیرنفتی کویت به رشد اقتصادی کلی این کشور کمک بسزایی بکند و جایگاه خویش را در  جمع ثروتمندترین‌ها نگه‌ دارد.

۶. نروژ (۷۰۵۹۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
نروژ؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

این کشور اسکاندیناویایی جمعیت بیش از ۵ میلیون نفری دارد و تنها یک رتبه با ۵ کشور ثروتمند جهان فاصله دارد. طبق اعلام صندوق بین المللی پول، کاهش قیمت نفت برروی رشد اقتصادی این کشور هم تاثیرات منفی گذاشته است. از سوی دیگر، نروژ به‌دلیل رکود اقتصادی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، شاهد پایین‌ترین میزان رشد اقتصادی خود بود. خوب است بدانید که با تلاش مسئولان نروژی و همت عالی، سرانجام از نرخ بیکاری خود که در تابستان گذشته در اوج بود، به‌میزان زیادی کاسته شد و جایگاه اقتصادی کنونی را بدست آورد.

۵. ایرلند (۷۲۶۳۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
ایرلند؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

در بین کشورهای اروپایی، این ایرلند بود که بیشترین نرخ رشد اقتصادی زا تجربه کرد و در رده پنجم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار گرفت. طبق گزارش صندوق بین المللی پول، تأمین منابع مالی، سرمایه گذاری و ساخت‌وساز، از مهم‌ترین عوامل رشد تولید ناخالص داخلی ایرلند در سال ۲۰۱۶ بوده است.

۴. برونئی (۷۶۷۴۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
برونئی؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

برونئی نیز در جایگاه چهارمین کشور ثروتمند دنیا جای دارد. بنابر گزارش صندوق بین المللی پول، اقتصاد برونئی به علت کاهش رشد تولید ناخالص داخلی سرانجام در سال ۲۰۱۶، بیش از حد انتظار بهبود یافت.  این کشور ثروتمند که تنها اندکی بیش از ۴۰۰هزار نفر جمعیت دارد، علی‌رغم رکود بازار نفت که عمده‌ترین بخش صادرات آن را تشکیل می‌دهد، توانست با شرایط موجود سازگار شود. بنابر آخرین ارقامِ ارائه‌شده ازسوی صندوق بین المللی پول، تقریبا ۹۰درصد درآمد برونئی در سال ۲۰۱۴، از فروش نفت و گاز تأمین شده است.

۳. سنگاپور (۹۰۵۳۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
سنگاپور؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

سنگاپور مدت‌هاست که در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد و براساس گزارشات صندوق بین المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی سنگاپور سال‌به‌سال در حال صعود است. این شاخص تنها در سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۷، ۷/۲ درصد رشد نشان داده است. و رشد اقتصادی سنگاپور مدیون صادرات آن است. 

۲. لوکزامبورگ (۱۰۹۱۹۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
لوکزامبورگ؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

لوکزامبورگ حدود ۶۰۰هزار نفر جمعیت دارد و دومین کشور ثروتمند جهان را از آن خود کرده است. این کشور را نیروی کار ماهری تشکیل داده و رشد آن در سال ۲۰۱۶، بیش از رشد کلی اتحادیه‌ی اروپا بوده است؛ اما براساس نظر صندوق بین المللی پول، خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا و تغییر سیاست‌های آمریکا ممکن است بازار این کشور را دستخوش بی‌ثباتی کند.

۱. قطر (۱۲۴۹۳۰ دلار)

.jpg - با ثروتمندترین کشورهای جهان آشنا شوید
قطر؛ ثروتمندترین کشورهای جهان

قطر که یک کشور کوچک در خاورمیانه است و لقب ثروتمندترین کشور جهان را به خود اختصاص داد. جمعیت قطر  حدود ۲/۲۷ میلیون نفر است و طبق گفته‌ی صندوق بین المللی پول، درآمد سرانه‌ی آن حدود ۱۲۴۹۳۰ دلار است. اما علی رقم کاهش قیمت هیدروکربن رشد اقتصادی خوبی داشته است. خوب است بدانید که، هیدروکربن یکی از منابع اصلی درآمد قطر است که برای سوخت به‌کار می‌رود.

0/5 ( 0 نظر )
منبع
fortune

پاسخی بگذارید

بستن
بستن