اپلیکیشن

پیام رسان های داخلی با چه مشکلاتی رو برو هستند؟

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

از نظر شما بزرگترین مشکل پیام رسان های داخلی چیست؟ آنها با چه مشکلاتی رو به رو هستند؟ آیا بی اعتمادی و امنیت تنها مشکل این پیام رسان هاست؟

پیام رسان های داخلی علاوه بر رو به رو بودن با مشکلاتی چون امنیت، بی‌اعتمادی و نقض حریم خصوصی، مشکلات دیگری نیز دارند! آیا کیفیت و نوع طراحی اپلیکیشن‌های ایرانی هم باعث دلزدگی مردم از این پیام رسان ها شده است؟

تلاش برای تقویت پیام رسان های داخلی و رفع مشکلات

تقویت پیام‌رسان‌ها یا شبکه‌های اجتماعی داخلی برای رقابت با انواع مشابه خارجی از جمله موضوعاتی است که علاوه بر مجموعه وزارت ارتباطات در جلسات مرکز ملی فضای مجازی هم مورد تاکید رئیس دولت تدبیر و امید قرار گرفته است و شکی نیست که اگر وزارت ارتباطات و متولیان امر در اجرای وظایف خود، موانع موجود بر سر راه پیام‌رسان‌های داخلی را بر دارند، آن‌ها به زودی قله‌های موفقیت را فتح می‌کنند.

بدون شک اپلیکیشن‌های ایرانی بدون ایراد نیستند و در طراحی آنها نیز مشکلاتی وجود دارد. البته این موضوع تنها به نمونه‌های بومی مختص نیست و همه اپلیکیشن ها در نسخه‌های اولیه خود با مشکلاتی مواجهند اما در راستای فرهنگ‌سازی کاربران برای استفاده از پیام رسان‌های داخلی باید به نکات مختلفی توجه گردد. از جمله اینکه کاربران ما با سیستمی مثل تلگرام آشنا شدند که از ۱۰ سال پیش کارش را آغاز کرده، درحالی که داخلی‌ها مدت زیادی از فعالیتشان نمی‌گذرد.

طی مدت کوتاهی که تلگرام فیلتر بود، بعضا اعلام شد که پیام رسان‌های اجتماعی بومی مشابه آن مانند سروش، بله، آی‌گپ و گپ، رشد کمی و کیفی فوق العاده‌ای داشته‌اند. اما طی مصاحبه با مسولان پیام‌رسان داخلی، آنها موانع و موضوعاتی را مطرح می‌کنند که قابل بررسی است.

حتما بخوانید:  قانون حمایت از حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تصویب خواهد شد

بررسی بزرگترین مشکل پیام رسان های داخلی

به گفته کارشناسان، غیر از ایرادهای فنی برخی اپلیکیشن‌های داخلی، که اغلب سورس کد خود را از تلگرام کپی‌برداری کرده‌اند و بعضا به دلیل فیلتر تلگرام و یکی بودن کدها، هنگ کرده‌اند، موضوع حمایت از این پیام‌رسان‌ها جای تامل و توجه دارد.

به عنوان نمونه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی موظف شده تسهیلات موثر کم بهره و همچنین امکان عرضه خدمات الکترونیک عمومی همچون دولت الکترونیک و خدمات بانکی و شهری را ارائه و در جهت تامین زیرساخت‌های شبکه‌ای و ذخیره سازی به داخلی‌ها کمک کند اما ظاهرا در جریان حمایت پنج میلیاردی از پیام‌رسان‌های داخلی که از چند ماه پیش مطرح شده، تا مدت‌ها خبری از سوی بانک واسط که قرار بود حمایت کند، نبوده است.

از طرفی آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود با این حمایت کاملا متفاوت است؛ حمایت اصلا بدون بهره و بدون سفته و وثیقه بانکی نیست؛ مثلا در این باره، برخی بانکها اعلام کردند برای گرفتن پنج میلیارد تومان وام، باید شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه در رهن بانک بگذارند. دولتی‌ها شاید بتوانند وثیقه را تامین کنند، اما شرکت خصوصی نمی‌تواند به تنهایی وثیقه بگذارد و با آن بازپرداخت‌های سنگین هم اصلا منطقی نیست که به سمتش بروند.

از سوی دیگر این سوال هم وجود دارد که آیا بزرگترین مشکل پیام رسان های داخلی صرفا موضوع مالی است؟ پاسخ قطعا منفی است زیرا حمایت مالی شاید بتواند تنها پنج درصد از مشکلات آنها را حل کند، اما ۹۵ درصد مشکلات دیگری است که ربطی به مسائل مالی ندارد. برای مثال طبق اعلام پیام رسان‌ها، در بخش انتقال پیام‌ پیام‌رسان‌های داخلی با اپراتورها مشکل وجود دارد، در نتیجه تسهیل این موارد خیلی اهمیت دارد.

مشکلات بی اعتمادی به پیام رسان های داخلی

موضوع بی‌اعتمادی کاربران به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی و بی‌اعتمادی نسبت به حریم خصوصی و امنیت پیام‌رسان‌ها که با توجه به سخنان وزیر ارتباطات هم بزرگترین دلیل بی اعتمادی‌ها، نقض حریم شخصی، عنوان شده، موضوعی است که بعضا توسط مسئولان و در درازمدت ایجاد شده‌ است. البته شنیده شده برخی پیام رسان‌های داخلی سعی کردند با موضوع رمزنگاری و بدون دخالت سرور، این اطمینان را برای کاربر به ارمغان بیاورند که امنیتش تامین است.

در این زمینه مشاهده می‌کنیم که پیام رسان خارجی مثل تلگرام در این مدت مولتی‌اکانت ارائه داده و کاربر اکنون از داخلی‌ها همین انتظار را دارد، چون این کاربر نیازهایش را به‌روز کرده و باید برای آن فکری کرد. این هم مشکلی است که برای همه پیام‌رسان‌های داخلی مطرح شده است.

حتما بخوانید:  twitter آزاد می شود؛ اعضای کمیته فیلترینگ با رفع فیلتر توییتر موافقند

توجه به نیاز کاربران در تولید پیام رسان های بومی ضروری است!

در نتیجه پیام‌رسان‌های داخلی باید به‌روز باشند و امکانات‌شان رفاه و آسودگی را برای کاربر به همراه داشته باشد؛ کاربری که راحت کارهایش را انجام می‌داده دیگر نباید برای انجام همان کارها دچار سختی شود. بنابراین داخلی‌ها با الگو گرفتن از سرویس‌های خارجی باید آن نیازها را برطرف کنند و آن مدلی برخورد کنند که کاربران دوست دارند.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، متاسفانه ۹۰ درصد اپلیکیشن‌های تولید داخل وارد باز طراحی نمی‌شوند و نسخه دومی از آنها ساخته نمی‌شود که باگهای موجود در نسخه قبلی را حل کند و دلیل آن هم ناموفق بودن و عدم استقبال کاربران از نسخه اولیه است.

البته برنامه‌نویسان و اپلیکیشن‌سازان خبره‌ای در ایران وجود دارند که بعضا برای شرکت‌های بزرگ دنیا کدنویسی می‌کنند اما متاسفانه از آنها در تولیدات داخلی استفاده نمی‌شود و همین امر باعث شده که برنامه‌های بومی کیفیت پایینی داشته باشند.

حتما بخوانید:  بازگشت نافرجام پرنده آبی؛ توییتر رفع فیلتر نمی شود!

در هر حال با وجود موارد ذکر شده شاید برخی پیام‌رسان‌های ایرانی از طراحی و امکانات منحصربه فردی برخوردار باشند اما این سوال وجود دارد که چرا از آنها هم استقبال نشده است؟ واقعا بزرگترین مشکل پیام رسان های داخلی در چیست؟ در پاسخ باید به این موضوع برسیم که در راستای فرهنگ‌سازی استفاده از داخلی‌ها، مشکلاتی دیگر هم وجود دارد؛ بعضا نمایندگان و یا برخی مسوولان برای رفع فیلتر تلگرام نامه می‌زنند، اما کدام یک از آنها در یک پیام‌رسان داخلی عضو فعال هستند که انتظار دارند مردم بیایند؟ پس ابتدا باید از خود شروع کرد و بعد از مردم انتظار داشت.

در این راستا شاید یک راهکار بلندمدت برای فرهنگ‌سازی استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی، برعهده وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا حتی آموزش و پرورش باشد تا برنامه استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی در مدارس به طور جدی پیگیری شود.

پیام رسان های داخلی با چه مشکلاتی رو برو هستند؟
5 (100%) 1 رای

منبع
ایسنا
برچسب ها

مهسا رضایی

دانشجوی پزشکی دانشگاه شیراز هستم. از قدیم الایام یکی از عاشقان دنیای فناوری بوده ام و خوشحالم که فرصتی دست داد تا در نیوز کالا به فعالیت بپردازم.

4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
منوچalireza_hکاظمshafAF Recent comment authors
  اشتراک در  
تازه ترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
shafAF
مهمان
shafAF

به این جوونا برنامه نویس توجه بشه به مولا پوژه فیس و بوک هم میزنن. ما می تونیم . چقدر بگم آخه

منوچ
مهمان
منوچ

امنیت امنیت تمام

کاظم
مهمان
کاظم

سر تا پاش مشکله با کپی کاری اونم ناقص به جایی نمیرسه

alireza_h
مهمان
alireza_h

نمیشه به پیام رسان داخلی اعتماد کرد همین سروش مدتی که تلگرام فیلتر شده بود شلوغ شده بود به همین خاطر با کندی سرعت روبرو شد

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید