خودروراهنمای خریدنقد و بررسی محصولات

از میان مدل های مختلف پژو پارس کدام را بخریم؟

پیش از هر چیز نیم نگاهی به پیشینه پژو پارس می اندازیم. پژو پارس در اصل فیس لیفت (تغییر چهره) موفقی از پژو 405 است که در نمای خارجی به طور کلی و در نمای داخلی به طور جزئی تغییر یافته است. اما برخلاف اعتقاد عموم در بخش فنی با پژو 405 هیچ تفاوتی ندارد.  پژو پارس را می توان بهترین فیس لیفت در تاریخ خودرویی ایران دانست و در بازار ایران بعد از پراید و پژو 206 پرفروش ترین خودرو می باشد.

در ایران خودرو هم اکنون چهارمدل پژو پارس شامل مدل های پارس سال کد 28229 ،پارس دوگانه سوز کد 28316 و پارس LX کد 28513 و پارس  ELX XUM تولید می شود که در ادامه به بررسی این 4 مورد می پردازیم. خوب است که بدانید درگذشته مدل های پارس اتوماتیک و ELX تولید می شدند که دیگر تولید نمی شوند.

 مشخصات مدل های مختلف پژو پارس

 پژو پارس به دلیل بهره گیری از پلتفرم مناسب حس رانندگی نرم و راحتی را به ارمغان می آورد. در عین حال در جاده خودروی پایداری است اما کیفیت ساخت آن چه در بخش داشبورد و چه در بخش فنی تعریفی ندارد و همواره فقط یک ستاره کیفی از سازمان بازرسی و کیفیت استاندارد ایران دریافت کرده است. فرمان پذیری این خودرو خوب است و صندلی های راحت آن آرامش خاطر سرنشینان را به وجود می آورد.همچنین در بخش خدمات پس از فروش هیچ مشکلی ندارد. در جدول مشخصات فنی و قیمت 4 مدل پژو پارس آمده است.

 در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت میان مدل های مختلف پژو پارس که هم اکنون در ایران تولید می شوند بپردازیم تا با دید بازتری بتوانید انتخاب کنید و خرید لذت بخشی را تجربه کنید.

 1- پژو پارس سال کد 28229:

 ابتدا با مدل پایه و ارزان ترین مدل پژو پارس شروع می کنیم. اما با این حال دارای امکانات خوبی است. تا جایی که بعضی آپشن های این مدل در مدل های گران تر یافت نمی شود. پارس سال مجهز به موتور XU7 پژو 405 است که قادر است با کمک گیربکس BE1  که همان گیربکس پژو 405 است و در مدت 11 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد و تا سرعت 190 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد که برای خودروهای زیر 40 میلیون عدد مناسبی است.

 لازم بذکر است که پارس سال به علت داشتن موتورXU7  بسیار پر سروصداست به طوری که در سرعت های بالای 120 کیلومتر بر ساعت ممکن است شما را اذیت کند و آرامش شما را در مسافت های طولانی برهم زند. از مشکلات رایج در پارس سال باید به واشر سر سیلندر زدن و صدای تق تق فرمان در زمان دور زدن اشاره داشت.

امکانات مهم پژو پارس سال عبارتند از:

2عددایربگ – ترمزABS – سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD – قفل شدن اتوماتیک درها پس از حرکت (اتولاک) – فعال شدن فلاشرها در ترمز شدید (اتوفلاشر) – قفل و باز کردن تمام درها با یک کلید (مسترلاک) – دما سنج – پارامتر سرعت متوسط – دکمه های کنترل سیستم صوتی از روی فرمان – مکالمه تلفنی از طریق خودرو – دکمه برقی بازکن صندوق عقب – سنسور پارک عقب – 3 عدد چراغ داخل کابین – مه شکن جلو وعقب – آینه های جانبی برقی راهنمادار – شیشه های برقی – سیستم اخطار سرقت با بوق – دسترسی به صندوق بار از داخل کابین – کانال تهویه هوا برای سرنشینان عقب

 نکات مثبت به نسبت مدل های دیگر پارس: امکانات مناسب

نکات منفی به نسبت مدل های دیگر پارس : صدای زیاد موتور

 2- پژو پارس دو گانه سوز کد 28316 :

 در دل پارس دوگانه سوز نیز همان موتور پارس سال جای گرفته است و فقط تغییراتی روی موتور انجام گرفته تا با سوخت گاز نیز منطبق شود و به همین علت کمی گرانتر از مدل پارس سال است. اما تغییرات لحاظ شده بر روی موتور نتایج منفی را در بر داشته است که می توان به استهلاک بیشترخودرو – واشر سر سیلندر زدن بیشتر و افت توان موتور و… اشاره کرد. متاسفانه پارس دوگانه سوز در بین دیگر مدل های مختلف پژو پارس کمترین امکانات را در خود جای داده است. با همان امکانات موجود در پارس دوگانه سوز روبرو هستید اما آپشن های اتولاک،اتومستر، اتو فلاشر و سیستم اخطار سرقت از آن حذف شده است. در بخش توانایی های حرکتی اگر با سوخت گاز طی مسیر کند مسلما ضعیف ترین عملکرد را در بین اعضای گروه دارد ولی اگر در حالت بنزین سوز باشد مانند پارس سال است.

 نکات مثبت به نسبت مدل های دیگر پارس : گاز سوزبودن

نکات منفی به نسبت مدل های دیگر پارس : استهلاک بالا و صدای زیاد – امکانات کمتر

 3- پژو پارس مدل  LX کد 28513 :

 حال نوبت به پرطرفدارترین مدل پارس رسید که البته بیشترین اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه را دارد. از نگاه مردم این مردم بهترین مدل فعلی از خانواده پژو پارس است. زیرا مجهز به موتور TU5 پژو 206 است که به نسبت دیگر اعضای خانواده اش به شدت کم سروصدا تر، کم خرابی تر و کم مصرف تر است. اما این را بدانید که به علت گشتاور پایین تر موتور از شتاب اولیه ضعیف تری به نسبت سایر مدل برخوردار است. پارس  LX دارای کامل ترین لیست امکانات در بین مدل های پارس است، که علاوه بر امکانات پارس سال مجهز به آینه های تاشونده برقی – رینگ اسپورت – صندلی های جلوی برقی – ترمزعقب دیسکی – فرمان چرمی طرح جدید و سیستم مالتی پلکس است.

 نکات مثبت به نسبت مدل های دیگر پارس: امکانات عالی – مصرف کمتر- خرابی کمتر در قطعات موتور- کابین آرام

نکات منفی به نسبت مدل های دیگر پارس: شتاب اولیه ضعیف تر

 4- پژو پارس مدل ELX XUM:

 و اما کم طرفدارترین و کمیاب ترین و البته گران ترین عضو خانواده پژو پارس. پارس ELX  مجهز به موتورXUM  است که با انجام یک سری تغییرات بر روی موتورXU7 به دست آمده است. این تغییرات کاهش 5 درصدی مصرف سوخت و افزایش شتاب اولیه نسبت به موتورXU7 را به ارمغان آورده است. با این اوصاف می توان پارس ELX را قوی ترین عضو خانواده پژو پارس دانست. پارس  ELX XUM از لحاظ امکانات، علاوه بر امکانات پارس سال مجهز به صندلی های برقی جلو، فرمان طرح جدید چرمی، رینگ اسپورت و ترمز عقب دیسکی وآینه های جانبی تاشونده است اما در عوض در مدل پارس ELX XUM از سیستم های اتولاک و اتوفلاشر و مستر لاک و سیستم اعلام سرقت با بوق خبری نیست.

 نکات مثبت به نسبت مدل های دیگر پارس: قدرت موتور بیشتر و توازن بهتر بین قدرت و مصرف

نکات منفی به نسبت مدل های دیگر پارس: قیمت نامناسب

 نتیجه گیری:

 اگر آرامش و راحتی در حین رانندگی برایتان مهم است مدل LX پارس انتخاب خوب و معقولی است.

  •  اگر به دنبال امکانات کامل و جذاب هستید بازهم مدل LX پارس را انتخاب نمایید.
  • اگر شتاب گیری عالی را می خواهید، مدل ای ال ایکس را انتخاب کنید.
  • اگر کم مصرف بودن خودرو برایتان مهمترین فاکتور است بازهم مدل ال ایکس پیشنهاد ما به شماست.

 در مجموع شما هم به این نتیجه رسیده اید که پارس LX بهترین انتخاب در بین مدل های مختلف پژو پارس است که از نظر قیمتی نیز با ارزش ترین گزینه است.

پارس - از میان مدل های مختلف پژو پارس کدام را بخریم؟

منبع:newskala

0/5 ( 0 نظر )

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

بستن
بستن