اپلیکیشن

بررسی اپلیکیشن ایران صدا؛ پخش زنده رادیو، کتاب گویا،‌ قرآن و موسیقی

بررسی اپلیکیشن ایران صدا؛ پخش زنده رادیو، کتاب گویا،‌ قرآن و موسیقی
4.1 (82.5%) 8 رای

اپلیکیشن ایران صدا، قابلیت شنیدن برنامه‌های رادیویی در شبکه‌های مختلف رادیو صداوسیما را فراهم می‌کند از دیگر امکانات این برنامه باید به کتاب صوتی و موسیقی اشاره کنیم که در هر دو پلتفرم اندروید و آی او اس قابل اجرا است.

بیش از یک قرن از اختراع رادیو توسط گولیلمو مارکنی (یا بنابه نظر دیگری تسلا) می‌گذرد. از ان سال ها که رادیو یکی از جنبه های پیشرفت فناوری به شمار می رفت، می گذرد. و در گذر زمان به سرعت پیشرفت کرد و حاینک یکی از جنبه های سنتی زندگی مردم قلمداد می شود. حتما در فیلم های کلاسیک یده اید که کارگردان خوش ذوق برای نشان دادن زندگی سنتی از یک رادیوی کلاسیک پنجره‌های رنگی، حوض آبی وسط حیاط و یک فرش قدیمی روی تخت کنار حوض استفاده می‌کنند.

در دنیای تکنولوژی هرچه می گذرد، ابزارهایی نظیر رادیو بیشتر رنگ می‌بازند، اما هیچ گاه نیاز انسان به رادیو از بین نمی رود و تا خداحافظی رادیو از زندگی مردم زمان زیادی باقی مانده است. ظهور پادکست‌ها، انتشار آهنگ‌ها و برنامه‌های صوتی در اینترنت، کار را برای رادیو سخت کرده است. در این نوشتار قصد داریم به بررسی اپلیکیشن ایران صدا بپردازیم تا از خداحافظی با نوستالژیک ترین ابزارها جلوگیری کنیم.

بررسی اپلیکیشن ایران صدا

وبسایت اپلیکیشن ایران صدا ویژگی های برجسته این برنامه را به شرح ذیل ذکر کرده اند:

 • کیفیت دیجیتال و قابل دریافت بر بستر ضعیف ترین اینترنت همراه – GPRS
 • امکان مکث (تایم شیفت)
 • مدیریت اپلیکیشن های مختلف رادیو و ایجاد میانبر اختصاصی (IPRADIO، موسیقی، کتاب گویا ، برنامه های رادیویی و …)پخش زنده تصویری رادیو نما
 • دسترسی به آرشیو زمانی و آرشیو برنامه ای
 • بهینه سازی در مصرف بسیار پایین باتری
 • امکان مدیریت فایل های صوتی دانلود شده به صورت آفلاین و پخش آنها بدون نیاز به اینترنت

اپلیکیشن ایران صدا تنها به پخش زنده و آرشیو رادیو بسنده نکرده است و امکانات دیگری نیز دارد. هنگامی که به بخش کتاب گویا در ایران صدا مراجعه کردیم با  “آرشیو مفصل و متنوعی از کتاب های صوتی و شنیداری تحت نام انحصاری کتاب گویا در قالب روایی و نمایشی و ژانر های داستانی متعدد و جذاب” روبرو شدیم. همچنین در بخش آزمایشی موسیقی ایران صدا “آرشیو متنوع و زیادی از قطعات و آلبوم های موسیقی همراه امکان جستجو در متن و شعر قطعات موسیقی  و آهنگ ها” به چشم می خورد.

پخش زنده آرشیو رادیوی ایران صدا

پخش زنده آرشیو رادیوی ایران صدا
پخش زنده آرشیو رادیوی ایران صدا

پخش زنده رادیوی ایران صدا از تمامی رادیوهای داخلی پشتیبانی می کند. که به 3 دسته کلی تقسیم می شود:

 • رادیو سراسری
 • رادیو استانی
 • رادیو نما

در قسمت رادیو سراسری میتوان کانال رادیویی همچون، رادیو آوا، رادیو اقتصاد، رادیو ایران، رادیو پیام، رادیو تلاوت، رادیو قرآن، رادیو جوان، رادیو سلامت، رادیو ورزش، رادیو گفتگو، رادیو فرهنگ، رادیو صبا، رادیو نمایش، رادیو تهران، رادیو معارف، رادیو عربی، رادیو انگلیسی را گوش کرد. که از ویژگی های رادیو سراسری در برنامه ایران صدا به موارد زیر اشاره می کنیم:

 • پخش زنده شبکه‌های رادیویی سراسری با کیفیت بالا
 • دسترسی به آرشیو زمانی و برنامه‌ای
 • دسترسی به رادیو نما
 • دسترسی به جدول پخش شبکه‌های رادیویی
 • دسترسی به اطلاعات و شناسنامه برنامه‌ها

و اما در قسمت رادیو استانی می توان رادیوی تمام استان ها ایران را شنید. همچنین در قسمت رادیو نما نیز امکان شنیدن نماهنگ‌های رادیوها فراهم شده است.

پس از انتخاب هر رادیو، برنامه در حال پخش، مدت زمان، توضیحات و راه‌های ارتباط با آن قابل مشاهده است. همچنین دسترسی به آرشیو تمامی برنامه‌ها، جدول پخش و برنامه‌های هر رادیو نیز موجود است. در ضمن یکی از ویژگی های مثبت این برنامه این است که، می‌توان هر برنامه رادیویی که علاقه دارید را دانلود کنید و بعدا به صورت آنلاین گوش کنید.

کتاب گویا ایران صدا؛ با چشمان بسته کتاب بخوانید !

کتاب گویا ایران صدا؛ با چشمان بسته کتاب بخوانید !
کتاب گویا ایران صدا؛ با چشمان بسته کتاب بخوانید !

این روزها بسیاری از کاربران با ای بوک ها و کتاب های صوتی ارتباط خوبی برقرا کرده اند. در در بخش صدای برنامه ایران صدا، با فهرستی از کتاب ها روبرو خواهید شد؛ “کتاب‌هایی که باید شنید”، “کتاب‌های نمایشی” و “کتاب‌های روایی” از جمله لیست کتاب های این بخش پرهیجان است.

در این بخش کتاب ها براساس موضوع طبقه بندی شده اند تا مخاطب براساس علاقه شخصی خویش به جستجوی کتاب موردنظر خویش اقدام کند: افسانه‌ها، تاریخی، دفاع مقدس، دینی-مذهبی، شخصیت، طنز، عاشقانه، علمی‌-تخیلی، مجموعه داستان، مشهور جهان (غیرایرانی)، معمایی-پلیسی-جنایی، ورزشی، کهن-قدیمی و سایر. با کلیک بر روی هر کدام از موضوعات بالا، کتاب های موجود در آن به همراه نام گوینده و مدت زمان به نمایش درمی آید.

خلاصه ای از ویژگی‌های کتاب‌ گویای اپلیکیشن ایران صدا:

 • پخش آنلاین و دریافت رایگان کتاب گویا
 • شناسنامه، تصویر و اطلاعات تکمیلی جامع
 • کیفیت محتوایی و فنی بالا
 • دریافت کتاب در فصل‌های مجزا و صدای کل کتاب
 • قابل دسترس در نسخه‌های وب و اپلیکیشن تلفن همراه

با کلیک بر روی کتاب موردنظر خویش، امکان شنیدن آن برا شما مهیا می شود و همچنین می توانید اطلاعات آن را نیز مشاهده نمایید؛ تعداد قطعات، نام نویسنده، نام راوی، قالب کتاب، دسته‌بندی، تعداد دریافت، خلاصه رسمی کتاب، توضیحات ایران صدا در مورد این کتاب، امتیاز کاربران، فصل‌های کتاب و شناسنامه کتاب از جمله ی این موارد هستند. علاوه براین در قسمت “از همین گوینده” به دیگر کتاب های خوانده شده توسط همین گوینده دسترسی خواهید داشت.

پایگاه قرآن ایران صدا

پایگاه قرآن ایران صدا
پایگاه قرآن ایران صدا

پایگاه قرآن ایران صدا یکی دیگر از امکانات این اپلیکیشن است. از طریق این بخش می توانید، در متن آیات و ترجمه‌های قرآن کریم جستجو کنید،از شنیدن قرائت‌های قاریان مشهور (شعیشع، ابوالقاسمی، احمد نعینع، رزیقی، صالح، فردی، شاکرنژاد، صحاف، حسین فردی، حسین کرمی،‌ شریف،‌ زامل و …) لذت ببرید و به جستجو میان جزء‌ها و سوره‌های قرآن بپردازید.

ویژگی های پایگاه قرآن ایران صدا به شرح ذیل است:

 • تلاوت های ماندگار قاریان بزرگ جهان اسلام
 • ترجمه فارسی گویای قرآن (صوتی)
 • ترتیل های جزء خوانی دلنشین
 • برنامه های آموزشی با کارشناسی اساتید باتجربه کشور. شامل: تجوید، روخوانی، صوت و لحن و حفظ

در بخش “شاهکارهای تلاوت” با گنجینه ای از فایل‌های صوتی تلاوت‌هایی برجسته از سوره‌های خاص با صدای قاریانی نظیر، عبد‌الحکیم، بهتیمی، علی البناء و … روبرو خواهید شد. در بخش “به تفکیک قاریان” تقریبا همه آثار موجود قاریان مطرح وجود دارد. “تلاوت ترتیل قاریان ایرانی”، “تلاوت ترتیل قاریان غیرایرانی” و “برنامه‌های آموزشی” نظیر آموزش تجوید، آموزش روخوانی و روان‌خوانی، آموزش صوت و لحن و آموزش وقف و ابتدا از دیگر بخش‌های این قسمت است.

پایگاه موسیقی ایران صدا

پایگاه موسیقی ایران صدا
پایگاه موسیقی ایران صدا

حال که صحبت از صدا شد، کم لطفی است که به سراغ موسیقی نرویم. بخش پایگاه موسیقی ایران صدا به اثرهای هنرمدان مختلف داخل ایران پرداخته است. که این بخش برای کاربرانی که ذائقه موسیقایی آنها به موسیقی داخل کشور محدود نم یشود، پایگاه موسیقی ایران صدا چندان خوشایند نخواهد بود.

طبقه‌بندی موضوعی : در این بخش می‌توان از میان موسیقی اقوام (۲۲۴۸ اثر)، پاپ (۲۸۱۳ اثر)، خاطره‌انگیزها (۷۷۶ اثر)، سرود و مارش (۷۵۵ اثر)، سنتی یا کلاسیک ایرانی (۳۵۱۸ اثر)، موسیقی فیلم و سریال (۲۵۳ اثر)، ویژه مناسبتی (۲۱۳۴ اثر) و موسیقی کلاسیک (۱۳۹ اثر) به جستجوی موضوع مورد نظر پرداخت. در قسمت اقوام موسیقی‌های زبان‌های مختلف ایرانی (ترکی،‌کردی،‌لری و …) وجود دارد.

برترین‌ها: در این تب بهترین موسیقی‌های هر طبقه موضوعی پیش روی شما خواهد بود. که ملاک این عمل، تعداد دریافت مردم لحاظ شده است.

تازه‌ها: در بخش تازه‌ها، با جدیدترین آثار هنرمندان روبرو خواهید شد.

بسته‌های موسیقی: این قسمت شامل مجموعه‌ ای از موسیقی‌هایی است که در سبک خاصی قرار دارند،‌ آوای انقلاب، زیر پوست ترانه، ساعت ترافیک، پلک ترانه و غیره از جمله بسته‌های موسیقی موجود در این قسمت است.

تهیه‌کنندگان: در این تب قطعات بر اساس تهیه‌کنندگان اثر فهرست شده‌اند. نام تهیه‌کنندگانی از جمله ستاره نقدی، محسن کریمی، علی فوتمی و غیره در این تب به چشم می‌خورند.

هنرمندان:‌ در این قسمت می‌توانید موسیقی‌های مختلف را بر اساس نوع هنرمند (خواننده، آهنگ‌ساز و ترانه‌سرا) فیلتر کنید.

با انتخاب هر اثر، جدا از امکان شنیدن آن، متن آهنگ، مشخصات اثر و تعداد دریافت و مشاهده آن قابل مشاهده است. به طور خلاصه در وب‌سایت ایران صدا در مورد این بخش آمده است :

 • ده ها هزار قطعه موسیقی فاخر ایرانی
 • بسته‌های موسیقی جذاب (پادکست)
 • دسترسی به اطلاعات و شناسنامه آلبوم های موسیقی
 • پخش قطعات موسیقی در ژانرهای گوناگون و کیفیت های متعدد
 • صفحات اختصاصی هنرمندان بزرگ موسیقی

تنظیمات اپلیکیشن ایران صدا

در قسمت تنظیمات اپلیکیشن ایران صدا می توان کیفیت صدا (۳۲، ۶۴، ۱۲۸ کیلوبایت بر ثانیه) و مسیر دانلود فایل‌ها (حافظه داخلی یا جانبی) را شخصی‌سازی کرد. همچنین با بهره گیری از دانلودمنیجر موجود در اپلیکیشن قادرید فایل های دانلودی خویش را مدیریت کنید و آن ها را به صورت آفلاین گوش کنید. امکان دیگری که در اپلیکیشن ایران صدا وجود دارد، “پخش در پس زمینه” است.

نسخه تحت وب اپلیکیشن ایران صدا

با مراجعه به این لینک با نسخه تحت وب ایران صدا روبرو می شوید که تمامی قالیت هایی که در بالا ذکر شد، از جمله پخش زنده، کتاب‌ گویا،‌ پایگاه قرآن و موسیقی ایران صدا در نسخه تحت وب نیز وجود دارند. مطالق بررسی انجام گرفته نسخه تحت وب ایران صدا به مراتب از آنچه در اپلیکیشن می‌بینیم جذاب‌تر است.

دانلود اپلیکیشن ایران صدا

اپلیکیشن ایران صدا متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.و تا به الان بیش از  ۱۰۰ هزار بار در کافه‌بازار و حدود ۱۰ هزار بار از گوگل‌پلی نصب و دانلود شده است. جهت دانلود اپلیکیشن ایران صدا برای اندروید و ios به لینک های زیر مراجعه نمایید. و در ادامه به نسخه تحت وب ایران صدا نیز می رسیم.

دانلود ایران صدا از کافه بازار

حتما بخوانید:  بررسی اپلیکیشن پولساز؛ آیا کسب درآمد از پولساز ممکن است؟

دانلود ایران صدا از مایکت

دانلود ایران صدا از گوگل‌پلی

دانلود ایران صدا از وبسایت این اپ

دانلود ایران صدا برای IOS از اپ‌استور

 

Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن