اپلیکیشناخبارگوناگون

اجرای فیلترینگ تلگرام توسط اپراتورهای بزرگ ایرانی آغاز شد

اجرای فیلترینگ تلگرام از اولین ساعات بامداد امروز (۱۱ اردیبهشت ماه ۹۷) آغاز شد. دیروز بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران حکم مسدودسازی تلگرام را صادر کرد و درست چند ساعت بعد اولین مراحل اجرای فیلترینگ تلگرام آغاز شد.

به نظر می‌رسد که اپراتورهای همراه ایرانی اولین سازمان‌هایی هستند که این حکم را لازم الاجرا دانسته‌اند. از ساعات اولیه امروز، کاربران از طریق دیتای موبایل خود به پیام رسان تلگرام دسترسی نداشتند. این موضوع شامل تمامی اپراتورهای ایرانی می‌شود. ایرانسل، همراه اول و رایتل دسترسی کاربران خود را به تلگرام محدود کرده‌اند، اما تلگرام همچنان با فیلترشکن در دسترس است.

بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ تهران در حکم فیلترینگ تلگرام روی این موضوع تاکید کرده است که:

متذکر می­‌گردد اعمال مسدودسازی تلگرام باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد، تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

اجرای فیلترینگ تلگرام تا کجا پیش خواهد رفت؟

اجرای فیلترینگ تلگرام توسط اپراتورهای بزرگ ایرانی آغاز شده است، اما به نظر می‌رسد که هنوز ارائه دهندگان خدمات اینترنتی یا همان ISP ها این حکم را اجرایی نکرده‌اند. کاربران از طریق سازمان‌ها و یا شرکت‌هایی همچون آسیاتک و مپنا همچنان به تلگرام دسترسی دارند. در زمان نگارش این مطلب خبر رسیده است که آذری جهرمی نیز برای تقدیم استعفای خود در دفتر ریاست جمهوری است.

این طور که به نظر می‌رسد، دولت با اجرای فیلترینگ تلگرام موافق نیست یا بهتر است بگوییم که حداقل محمد جواد آذری جهرمی گویا این دستور را تصمیم درستی نمی‌داند.

هنوز بیشتر از چند ساعت نیست که حکم به فیلترینگ تلگرام داده شده است. باید کمی صبر کنیم تا مشخص شود که در روزها و یا ساعت‌های آینده چه اتفاقاتی برای این اپلیکیشن پیام رسان رقم خواهد افتاد. آیا تلگرام در ایران به طور کامل از دسترس خارج خواهد شد؟ آیا فیلترشکن‌ها هم کارایی نخواهند داشت؟

0/5 ( 0 نظر )
منبع
نیوز کالا

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن