آموزشترفند هاتلفن همراهسیستم عامل

اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

اگر به خواندن این مطلب علاقه مند شده اید، یا به هر دلیلی گوشی تان در آب افتاده و خیس شده و یا اینکه می خواهید بدانید پس از این اتفاق ناخوشایند با گوشی خیس شده تان چه باید بکنید؟

نجات گوشی خیس شده

این آب زلال و پاک قاتل لوازم الکتریکی است و به راحتی می تواند جان بستاند، مخصوصا آنهایی که از کد حفاظت IP برخوردار نیستند، یعنی بعد از افتادن گوشی در آب دیگر هیچ راهی وجود ندارد و گوشی برای همیشه از بین رفته است؟ خیر، اول امیدتان به خدا باشد و سپس با انجام مراحل زیر پروسه خشک شدن گوشی را سرعت بخشید. لطفا تا انتها نیوز کالا را همراهی کنید.

اقدامات لازم برای‌ گوشی افتاده در آب

بعضی از گوشی‌های هوشمند با وجودی که ضدآب هم نیستند؛ اما پس از خیس شدن باز هم سالمند!!!؟ برخی گوشی های هوشمند این قابلیت را دارند که پس از افتادن در آب، اتوماتیک خاموش می شوند.این مدل گوشی ها پس از خشک کردن به طرز شگرفی روشن می‌شوند و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است.

شاید پاسخ این سوال به شانس و اقبال نیز بی ارتباط نباشد. اگر برای گوشی شما چنین اتفاقی افتاد و سالم ماندریال بدانید که فرد خوش شانسی هستید.

در جهت رفع مشکلات مربوط به گوشی افتاده در آب لازم تا اقدامات اصولی زیر را انجام دهید تا بعد از روشن کردن آن امیدها برای کار کردن آن بیشتر شود.

 

۱- گوشی را خاموش کنید

Save a Wet Cell Phone 1 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

پس از افتادن گوشی در آب اولین کار پس از بیرون آوردن آن از آب، خاموش کردن آن است. با این کار از ارتباط بین جریان برق و آب جلوگیری کرده اید.

نکته: اگر گوشی در آب نمک افتاد، پس از خاموش کردن گوشی و جدا کردن باتری، سیم کارت و مموری، باید مدت کوتاهی گوشی را زیر آب معمولی بگیرید تا نمک از گوشی خارج شود.

 

۲- تمام اتصالات را از گوشی موبایل جدا نمایید

Save a Wet Cell Phone 2 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

پس از خاموش کردن گوشی، سیم‌کارت، باتری و مموری را از گوشی خارج کنید. حتما با خود می گویید در این شرایط که دیگر گوشی کاملا خراب شده است، اما باید بگوییم حداقل می توانید که اطلاعات سیم کارت و مموری خود را نجات دهید.

حتی اگر گوشی شما برای مدت زیادی در ماشین لباسشویی بود باز هم نگران نباشید، زیرا راه هایی برای نجات آن وجود دارد.

 

حتما بخوانید:  برخی از کاربران گلکسی نوت 8 با مشکل هنگ کردن در برنامه مخاطبین درگیر هستند!

۳-  گوشی خیس شده خود را فورا خشک کنید

Save a Wet Cell Phone 3 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

با یک پارچه یا حوله سعی کنید تا گوشی افتاده در آب را خشک کنید. همچنین سیم‌کارت، کارت حافظه‌ microSD و باتری را نیز با حوله خشک نمایید. پس از آن تمام این اجزا را به صورت جداگانه درون یک حوله خشک دیگر قرار دهید و به گوشی موبایل خود نیز دست نزنید.

اگر وسوسه شدید و خواستید گوشی افتاده در آب را روشن کنید تا ببینید کار می کند یا نه، بر پشت دست خود بزنید تا دیگر از این افکار به مغزتان خطور نکند زیرا به شدت کار اشتباهیست. بهتر است گوشی را به مدت یک تا دو روز به حال خود رها کنید.

 

۴- برای خشک کردن گوشی از جاروبرقی کمک بگیرید

Save a Wet Cell Phone - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

پس از آن که گوشی را با یک حوله یا پارچه خشک کردید، برای خروج آب از منافذ گوشی می توانید از جارو برقی استفاده کنید.

برخی کمک گرفتن از جاروبرقی را مناسب نمی‌دانند، زیرا با نزدیک کردن جاروبرقی به گوشی، ممکن است الکتریسیته‌ی ساکن ایجاد شود و وضعیت گوشی بدتر شود، بازهم می گویم برای خشک کردن گوشی از جاروبرقی کمک نگیرید بلکه پس از خشک کردن کامل سطوح خارجی آن، تنها برای پرتاب آب داخل گوشی از جاروبرقی استفاده کنید. هر چند که شاید بهترین کار برای رفع مشکل یک گوشی افتاده در آب رها کردن آن روی یک حوله باشد.

 

۵- جهت رفع رطوبت یک موبایل خیس شده هرگز از سشوار استفاده نکنید

Save a Wet Cell Phone 4 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

برای خشک کردن گوشی خیس شده هرگز از سشوار استفاده نکنید. شاید اطرافیان و کارشناسان همه فن حریف بگویند که “سشوار را در حالت سرد بزار مشکلی نداره”، اما فشار باد خارج شده از سشوار در هر حالتی منجر به نفوذ قطرات آب به داخل دستگاه می شود و مسلما سشوار در حالت گرم هم خود به تنهایی مشکل بزرگتری است.

این را هم جهت یادآوری بگوییم که، نفوذ رطوبت به داخل تلفن همراه، باعث خوردگی و اکسیداسیون می‌شود و قطعات به درستی کار نخواهند کرد.

 

حتما بخوانید:  چگونه مشکل تایپ حرف آی «i» در آیفون را حل کنیم؟

‌۶- قرار دادن گوشی خیس شده در برنج (کاری درست یا اشتباه)

Save a Wet Cell Phone 5 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

حتما شما هم شنیده اید که عده ای پیشنهاد می دهند گوشی افتاده در آب را، به مدت یک یا دو روز در برنج قرار دهید تا کاملا خشک شود.

در درستی یا غلطی این روش اختلاف نظرهایی وجود دارد. عده‌ای معتقدند این روش معجزه‌آسا است، اما گروهی دیگر بر این باورند که این روش موجب رسوب خاک و خرده برنج، در داخل گوشی می شود.

به نظر استفاده از مواد رطوبت‌گیر مناسب‌تر است و اختلاف نظری هم وجود ندارد. مثلا استفاده از ماده‌ سیلیکا ژل که در بسته‌های لوازم الکترونیکی و لباس‌های نو یافت می‌شود. این ماده‌ قابلیت جذب رطوبت را داراست و برای خشک‌کردن گوشی‌ نیز مناسب است.

 

۷- گوشی را در یک نقطه آفتابی قرار دهید

Save a Wet Cell Phone 6 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

ممکن است این روش برای خارج کردن ذرات ریز آب بد نباشد، اما یادتان باشد که نور مستقیم خورشید در یک ظهر تابستانی گرمای زیادی به گوشی می رساند. مدتی در نور آفتاب ماندن، به خشک شدن گوشی افتاده در آب کمک موثری می کند.

 

۸- گوشی کاملا خشک شده خود را روشن کنید

Save a Wet Cell Phone 7 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

پس از مدت حداقل ۲۴ ساعت و یا شاید هم بیشتر و زمانی که احساس کردید گوشی کاملا خشک شده است و هنگامی که همه منافذ را چک کردید تا مطمئن شوید که دیگر از ذرات آب و گرد و غبار خبری نیست. باتری را سر جای خودش بگذارید و سعی کنید تا گوشی را روشن کنید.

در این لحظه به تمام نویزها و صداها گوش کنید و از کارکرد گوشی خود مطمئن شوید، اگر هنوز هم گوشی روشن نمی شود پس به مرحله بعد بروید.

 

حتما بخوانید:  حل مشکل مدیریت RAM در گلکسی اس 6 و گلکسی اس 6 اج

۹- باتری را چک کنید

Save a Wet Cell Phone 9 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

اگر اطمینان دارید که گوشی کاملا خشک است، آن را به طور مستقیم و بدون باتری به شارژ وصل نمایید. اگر کار کرد، به احتمال زیاد گوشی شما فقط به یک باتری جدید نیاز دارد.

 

۱۰- مراجعه به تعمیرگاه را فراموش نکنید

Save a Wet Cell Phone 10 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

‌تعمیرگاه‌های تخصصی موبایل در طی این چند سال سعی دارند تا خدمات مربوط به خشک‌کردن گوشی را با بهره گیری از دستگاه‌های مخصوص انجام ‌دهند. اما این روش زمانی کاربرد دارد که دسترسی شما در آن لحظه به تعمیرکار راحت باشد (وقت طلاست) زیرا بعد از خیس شدن گوشی افتاده در آب ، باید هر چه زودتر اقدامات لازم برای خشک کردن آن را آغاز شود.

 

۱۱- به فکر خرید یک گوشی ضدآب باشید

Save a Wet Cell Phone 11 - اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده

روز به روز تولید گوشی‌های ضد آب در حال افزایش است. هرچند این قابلیت بیشتر در بین گوشی های پرچمدار به چشم می خورد. اما فراموش نکنید که اگر تصمیم به خرید گوشی ضد آب را دارید، حتما گوشی مورد نظر از استانداردهای IP67 یا IP68 پشتیبانی کند.

گوشی‌هایی که از استاندارد IP67 پشتیبانی می‌کنند، قادرند به مدت ۳۰ دقیقه در عمق ۱ متری آب دوام بیاورند. همچنین گوشی‌های دارای استاندارد IP68 می‌توانند به مدت ۳۰ دقیقه در عمق ۱.۵ متری آب دوام بیاورند.

از سال 2016 کمپانی اپل، گوشی‌های آیفون ۷ و ۷ پلاس خود را با استاندارد IP67 ارائه کرد. و همچنین گوشی‌های جدید این شرکت نیز، یعنی آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۱۰ هم مجهز به این ویژگی خوب هستند.

این قابلیت فقط مخصوص گوشی‌های اپل نیست و پرچمداران اندرویدی نیز از این استاندارد بهره برده‌اند. که می توان به گوشی‌های گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس اشاره داشت. این دو مدل از استاندارد IP68 بهره می‌برند.

 

منبع: wikihow

 

اقدامات لازم برای نجات گوشی خیس شده
5 (100%) 1 رای

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید