اخبارگوناگون

دسیسه اوراکل برای نقض حریم خصوصی کاربران گوگل

دسیسه اوراکل برای نقض حریم خصوصی کاربران گوگل
امتیاز دهید

گوگل به تازگی امکانی فراهم ساخته که اطلاعات لوکیشن کاربران اندروید را ثبت می‌کند. این امکان به صورتی‌ است که حتی در صورت خاموش بودن این ویژگی در دستگاه، موقعیت مکانی کاربر قابل ردیابی توسط گوگل خواهد بود. بدیهی است که این اقدام زیرپا گذاشتن قوانین حریم خصوصی کاربران توسط گوگل است.

کاربران نارضایتی خود را از این موضوع ابراز کردند و گوگل پس از عذرخواهی، اعلام کرد که این قابلیت را غیرفعال خواهد کرد.

اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که حقیقت ماجرا چیست؟ آیا می‌دانستید اوراکل پشت این ماجراست؟

این روزها google و Oracle، مشغول پرونده‌های قضایی متعددی هستند، در دهه اخیر این دو شرکت بزرگ در حوزه تکنولوژی بارها و بارها با موضوعات مختلف بایکدیگر به مشکل خورده‌اند. قضیه از آنجا شروع شد که اوراکل ادعا کرد گوگل کد جاوا که متعلق به او بوده را به سرقت برده و از آن برای ساخت اندروید استفاده کرده است.

در پی این ادعا، دادگاه گوگل را به پرداخت 9 میلیارد دلار غرامت به اوراکل محکوم کرد. در هفت سال گذشته در اغلب مواقع گوگل از خود دفاع کرده و درخواست دادگاه تجدیدنظر داده است. اما جدال بین این دو شرکت بزرگ و قدرتمند، محدود به دادگاه‌ها نیست. بخشی از جدال اوراکل با گوگل، در بیرون دادگاه در حال انجام است.

اوراکل موضع خود را در برابر گوگل رسما اعلام کرده و از هیچ‌کاری برای مخدوش کردن چهره گوگل فروگذار نکرده است، از تلاش برای تحریم کردن گوگل توسط اپراتورهای امریکا و اروپا تا زدن بیلبوردهای تبلیغاتی بر علیه این غول جستجوگر.

این بار هم اقدامی بر ضد گوگل. خبرهای منتشر شده حاکی از آنست که در اوراکل، پشت ماجرای ردیابی مکانی کاربران گوگل بوده است. کوارتز اولین کسی بود که گزارش داد این کمپانی موقعیت کاربران خود را ردیابی می‌کند. بنابه گزارش وب سایت خبری Recode، کوارتز این اطلاعات را از اوراکل دریافت کرده و هدف او ضربه زدن به شرکت است.

به گزارش Recode، اشکان سلطانی، رییس سایق سازمان کمیسیون تجارت و تکنولوژی فدرال امریکا، توییتی مبنی بر دست داشتن اوراکل در این ماجرا منتشر کرده است. به گفته وی، اوراکل بیش از 5 ماه پیش با نیت ضربه زدن به گوگل و اندروید، یک لابی برگزار کرد تا بتواند نقصی در حریم خصوصی کاربران گوگل ایجاد کند. هدف اوراکل، ضربه زدن به گوگل از نظر سیاسی و اقتصادی است.

دسیسه اوراکل برای نقض حریم خصوصی کاربران گوگل

در پی انتشار این توئیت، مدیر Recode با اوراکل تماس گرفت تا از صحت ماجرا باخبر شود اما اوراکل این قضیه را نفی کرد و گفت در هیچ اقدامی برعلیه گوگل دخالت نداشته است.

گوگل نیز در این رابطه اظهار داشت که اوراکل دانش و تخصص زیادی در خصوص اندروید دارد و انجام چنین کاری از سوی او دور از ذهن نیست.

در طی این سال‌ها، گوگل با شرکت‌های بزرگ زیادی درگیر بوده که یکی از آنها مایکروسافت است. البته پرونده گوگل و مایکروسافت سال گذشته ختم به خیر شد اما دعوای بین این شرکت و اوراکل به نظر بسیار بزرگتر و شدیدتر از سایر پرونده‌هاست.

 

حتما بخوانید:  نحوه بازگرداندن دکمه «Show Image» به نتایج جستجوی تصاویر گوگل

 

منبع: androidauthority

Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن