سخت افزار

اوج گرفتن قیمت کارت های گرافیک به دنبال گرانی بیت کوین

اوج گرفتن قیمت کارت های گرافیک به دنبال گرانی بیت کوین
امتیاز دهید

بیت کوین پدیده ی نوینی است که بر سر فواید و مضرات آن اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. ارزش این پول مجازی در سال های گذشته رشد قابل توجهی داشته. این رشد غیر طبیعی در ماه های گذشته ادامه پیدا کرده و تاثیر خود را روی قیمت کارت های گرافیک نشان داده است.

بازار کارت های گرافیک کامپیوتر در شش ماه گذشته بسیار پر تلاطم بوده است. در این مدت قیمت قسمت گرافیکی کامپیوتر یا همان GPU بسیار بالاتر از سطح قیمت پیشنهادی تولید کنندگان بوده است. به بیان دیگر، کارت های گرافیک حالا با قیمتی بسیار بالاتر از آنچه که باید باشد به فروش می رسند.

اما دلیل این افزایش قیمت تقاضای زیاد گیمرها نبوده، بلکه همه چیز زیر سر بیت کوین است. شاید برای بسیاری از ما عجیب باشد که بیت کوین چه ارتباطی می تواند با قیمت یک قطعه کامپیوتری داشته باشد. GPU و بیت کوین نه تنها با هم مرتبط هستند بلکه بین این دو رابطه ی تنگاتنگی وجود دارد.

شاید نام بیت کوین به گوشتان خورده باشد ولی به خوبی با آن آشنا نباشید. بیت کوین یا Bit Coin نوعی واحد پول دیجیتالی و اینترنتی است. پولی مجازی که در عمل هیچ مبنای فیزیکی ندارد. پول اینترنتی با اینکه احتمالا چندان در زندگی روزمره ما تاثیر ندارد ما دنیای خودش را دارد.

پول اینترنتی که اصطلاح تخصصی آن cryptocurrency به معنای « وجه رایج » یا « پول رمزنگاری شده» می باشد، انواع مختلفی دارد و حجم زیادی از آن روزانه در دنیا جا به جا می شود.

در شش ماه گذشته، ارزش برخی پول های اینترنتی به میزان بسیار زیادی بالا رفته و یکی از پیامدهای این مساله افزایش قیمت کارت های گرافیک است. به ویژه پلتفرم باز « اتریوم » (Ethereum) که با واحد پول « اتر» کار می کند و قیمت آن از کمتر از 10 دلار در ابتدای امسال به بیش از 300 دلار افزایش پیدا کرده است.

قیمت خود بیت کوین هم از 1000 دلار به 2500 دلار رسید تا بیش از پیش از رقم معقول یک واحد پول دیجیتالی فاصله بگیرد. ارزش بیت کوین در گذشته و پیش از این جهش بسیار بالاتر از حد نرمال بود.

بیت کوین ساز و کار خاص خود را دارد اما به دست آوردن آن درست مانند پول فیزیکی نیازمند ریختن عرق جوین و تلاش زیاد در مدت طولانی است. رایج ترین راه کسب بیت کوین، استخراج یا Mining است. این کار خود به شغل عده ای از مردم تبدیل شده که به آنان «ماینر» (Miner) یا استخراجگر می گویند.

استخراج کردن نیازمند درگیر کردن کامپیوتر در پلتفرم های اینترنتی بیت کوین است. به عبارت دیگر، استخراج کننده توان و کارایی کامپیوتر خود را در اختیار پلتفرم های اینترنتی می گذارد و در ازای آن بیت کوین دریافت می کند. بنابراین هر چه توان سخت افزاری کامپیوتر بالاتر باشد ماینر بهتر می تواند بیت کوین کسب کند.

ماینرها معمولا سیستم های بسیار قدرتمندی را به صورت دست ساز و سفارشی جمع می کنند. این کامپیوترها علاوه بر قدرت پردازشی فوق العاده باید ساعت های طولانی بدون استراحت کار کنند.

افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین و پول های اینترنتی دیگر، استخراج آن ها را پرسودتر کرده و به تبع افراد بیشتری سراغ ماینینگ می روند. یکی از قطعات اصلی مورد نیاز ماینرها کارت های گرافیک یا در مورد ماینرها GPU است چرا که آن ها معمولا چند قطعه را به هم متصل می کنند و از مجموع این قطعات یک پکیج پردازش گرافیکی نیرومند می سازند.

همین مساله قیمت GPU ها را بالا برده و البته این به ضرر گیمرها تمام شده است. برای نمونه قیمت مدل RX 570/580 برند AMD بیش از دو برابر شده و قیمت مدل معروف GTX 1070 شرکت Nvidia از 250 دلار به 500 دلار رسیده است.

 

 

منبع: pcgamer

Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن