اینترنت و وب

مراقب کلاهبرداران مجازی در ایام نوروز باشید!

مراقب کلاهبرداران مجازی در ایام نوروز باشید!
5 (100%) 1 رای

این روزها شور و شوق جهت خرید بسیار است و فرصت مناسبی برای سواستفادکنندگان به وجود می آید. پلیس در رابطه با کلاه برداری های مجازی در ایام نوروز هشدار می دهد.

این روزها مردم بیش از هر زمان دیگری به خرید اینترنتی مشغولند و خرید بلیط قطار، هواپیما، رزرو هتل ها، واریز پئل به حساب خانواده و غیره را از طریق اینترنت انجام می دهند. براساس اطلاعات موجود، کلاهبرداری های مجازی در نوروز بیش از گذشته می شود زیرا سوء‌استفاده‌گران و سودجویان به واسطه شگردهای مختلف در فضای مجازی، به ربودن مال غیر اقدام می ورزند.

افزایش کلاهبرداری های مجازی در نوروز

افراد سودجو از عدم آگاهی مردم نهایت استفاده را می کنند و با اقدامات شوم در فضای مجازی، جیب مردم را خالی می کنند. در این مورد پلیس فتا هشدارهایی را که مهمترین نوع کلاهبرداری مجازی در ایام نوروز هستند، به مردم اعلام کرده است.

۱.هشدار در زمان استفاده از اینترنت رایگان

اینترنت رایگان بدون انجام تنظیمات ایمنی، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و هر فردی می‌تواند بدون پرداخت هزینه و وارد کردن رمز عبور، از اینترنت رایگان استفاده کند. مسافران نوروزی دقت داشته باشند که کارهای مهم و حساس خود مثل بانکداری الکترونیک، چک کردن ایمیل و … را از طریق اینترنت‌های رایگان انجام ندهند.

۲.مسافرین نوروزی در دام کیلاگرها

کیلاگرها در نوع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای ربودن اطلاعات مهم افراد، توسط سوء استفاده‌گران استفاده می شوند. بعضی از آنها اطلاعات را در هارددیسک همان کامپیوتری که روی آن نصب شده‌اند، ذخیره می‌کنند، ولی بعضی از آنها نیز اطلاعات را به صورت خودکار از طریق اینترنت یا شبکه به کامپیوتر دیگری که ممکن است کیلومترها آن طرف‌تر باشد بفرستند، یعنی در واقع ربودن اطلاعات در این حالت اتفاق می افتد.

۳.زمان خرید بلیت مواظب حملات فیشینگ باشید!

در زمان خرید بلیط به صورت اینترنتی افراد اطلاعات کامل خود را وارد می کنند. در این زمان باید دقت کرد زیرا بسیاری از کلاهبرداران از این فرصت استفاده کرده و با راه‌اندازی سایت‌های جعلی به ربودن اطلاعات افراد پرداخته و از آنها سوءاستفاده مالی می کنند. این اقدام اصطلاحا به فیشینگ معروف است و از طریق این اطلاعات امکان خالی کردن حساب‌های بانکی قربانیان وجود دارد.

۴.خرید اینترنتی را از سایت های معتبر انجام دهید!

نباید به هیچ عنوان به افراد آنلاین در شبکه‌های اجتماعی که اقدام به عرضه کالا و خدمات می‌کنند، اعتماد کرد و باید حتما از فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند، خرید کرد و نکات مربوط به امنیت درگاه‌های بانکی را نیز جدی گرفت زیرا کلاهبرداری های مجازی در نوروز افزایش می یابد

منبع
isna
Please Login to comment
avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
بستن
بستن